Автор — Тимур Литовченко
Сьогодні не просто День Конституції: їй виповнилося чверть століття. Прекрасно розуміючи, що Основний Закон нашої держави переважна більшість наших керманичів «юзала і продовжує юзати ніпадєццкі» на власний розсуд (що в офіційній термінології називається «політичною необхідністю»), разом з тим, хочу віддати належне цій невеличкій книжечці. Не тому, що Конституція України буцімто є найкращою в світі: це твердження дуже далеке від істини. Однак не виключено, що попри всю недосконалість, вже саме по собі ухвалення Основного Закону в «парламентську ніч» з 27 на 28 червня 1996 року врятувало нашу країну і суспільство від звалювання в режим жорсткої диктатури…
Що швидко робиться — криве родиться
(Прислів’я)
Пригадую, як в бутність мою журналістом навесні 2005 року в кулуарах «помаранчевої» Верховної Ради України довелось зіткнутися з диваком, від якого усі мої колеги лише зневажливо відмахувалися. Вирішивши з’ясувати, у чім річ, сам звернувся до цього добродія за роз’ясненнями. У відповідь почув:
— Зовсім нещодавно виповнилося двісті дев’яносто п’ять років Конституції Пилипа Орлика. Отож я шукаю, хто б із вашої журналістської братії підняв би таку тему: як би нам відмовитися від теперішньої недолугої «кучмівської» Конституції, натомість розробити модерний Основний Закон на базі Конституції Пилипа Орлика.
— ?!?!?!
— Та не дивуйтесь так! Все навпаки дуже логічно. «Кучмівська» Конституція напхана суперечностями, як гуска, фарширована гречкою. Натомість погляньте на Конституцію Пилипа Орлика: цей геніальний документ містить лише преамбулу і 16 статей — все просто, прозоро і зрозуміло! Таким і має бути Основний Закон: чіткі та зрозумілі усім рамки, які потім наповнюються корисним суспільству змістом — іншими законами та підзаконними актами.
Звісно, ідея незнайомця була, м’яко кажучи, нездійсненною. Хоча б тому, що «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького», розроблені Пилипом Орликом і затверджені 5 квітня 1710 року на козацькій раді в Бендерах, являли собою конституційний договір між:
- гетьманом Війська Запорозького (в еміграції) Пилипом Орликом;
- козацькою старшиною;
- козацтвом (Військом Запорозьким).
Таким чином, поза межею регулювання Конституції Пилипа Орлика залишалося все некозацьке населення, або в тогочасній термінології — всі посполиті селяни та міщани. А це, між іншим — більшість населення тогочасних Українських земель! Якщо ж виписувати в конституційному договорі ще й розділи, які б стосувалися усіх посполитих… Поза сумнівом, від простоти, прозорості та зрозумілості історичного документу не лишилося б і сліду.
З іншого боку, хоча в 2019 році певна частина військових проголосувала на президентських виборах не за тогочасного Головнокомандувача (постать якого в історичному контексті рівнозначна козацькому гетьману), а за багатократного «уклоніста» — тим не менш, за деякими підрахунками, саме в середовищі вояків симпатії були все ж на боці чинного Головкома. Отже, якби Конституція України була побудована за взірцем Конституції Пилипа Орлика, то з інтересами «посполитої зелені» ніхто б особливо не рахувався. Тоді б і результати виборів 2019 року були би принципово іншими.
Спокусливий варіант?! Ще б пак!.. З іншого боку, чи не обернулося б це диктатурою?! Причому диктатурою військовою, в сучасній термінології — хунтою, причому вже без лапок?.. Отож бо.
І між іншим, повертаючись до подій 25-річної давнини, можна зрозуміти, що саме в той момент українське суспільство, презентоване Верховною Радою, зробило чи не перший крок, який у підсумку відвів нас від хибної стежини, якою пішли росіяни з білорусами. Справді, якщо згадати про теорію «революційних циклів», то всередині «лихих 90-х» Україна саме увійшла в завершальну фазу циклу РКД-2. Президентство Леоніда Кучми в будь-якому разі збігалося з фазою диктатури. Проте було незрозуміло, який характер вона матиме: традиційно м’який, по-українські «оксамитовий» — чи жорсткий?!
Ну, отож якби Конституцію України не ухвалили б в напружену «парламентську ніч» з 27 на 28 червня 1996 року, то наступного дня наш парламент «стрункими рядами і колонами» відправився б у відставку. А зважаючи на неспроможність Верховної Ради ухвалити Основний Закон, президент Кучма міг би витребувати собі додаткові повноваження. Тоді Україна могла би перетворитися з президентсько-парламентської республіки на суто президентську.
В принципі, нічого особливо поганого в цьому немає. Наприклад, ті ж таки США є президентською республікою в чистому вигляді — і що з того?! Хіба вони аж так погано живуть?! Зовсім непогано…
Але поглянемо на наших географічних сусідів:
- у 1993 році РФ серйозно хитнулася до авторитаризму, коли тамтешній Білий дім був розстріляний танками, на один з яких видерся «найдемократичніший демократ» Єльцин, а його наступник, на прізвисько ВВХ**ло, дбайливо випестував вже справжню рашистську диктатуру;
- у 1994 році в Білорусі розпочався перший президентський термін Лукашеску… який відтоді успішно забув про один з базових демократичних принципів — про принцип змінності влади і також довів справу до диктатури.
Годі й сумніватися, що якби у червні 1996 року не вдалося ухвалити Конституцію, то цикл РКД-2 завершився б зовсім не «оксамитовою» диктатурою. А може, каденція Кучми розтягнулася б на строк не менший, ніж у «вусатого таргана» Лукашеску. Однак не склалося: не той народ, не та країна!.. Або як сказав Леонід Данилович вже під завершення своєї другої каденції, ховаючи за своїми словами розчарування: «Україна — не Росія».
А тому…
Так, звісно: Конституція України напхана суперечностями, немов фарширована гуска — гречкою. Закладені в наш Основний Закон «бомби» періодично спрацьовують, яскравий приклад чому — Кримська автономія в унітарній державі. В принципі, інакше й бути не могло, зважаючи на поспіх, з яким ця Конституція ухвалювалася.
Проте добре вже те, що вона в принципі була ухвалена й є чинною ось вже 25 років. Бо історія нашого швидкозробленого Основного Закону засвідчує: нехай повільно, звивистим суперечливим шляхом, з неабиякими зусиллями — але Україна продирається через терени до кращого майбутнього.
Все ще впирається і все ще продирається. Хай же буде так!..
наші Союзники, вони ж столпи світової демократії недадуть задиктатурити конкретно Україну! бо вони і спонсори ленд_лізу, і радники і заступники і кредитори і меценати для нас! без них би все завалилось тому й їхня думка буде головною при коливанні курса Хунти 🙂
бо воювати з усім світом не вийде, всі знають ) а за непослух санкції замість помочі, як при Януковичу було!
так що боятися нас не будут, це факт, а от допомога буде лиш до стану “щоб встояли”, а не робити все за нас… та й приклад рф і кітайози не забудуть ще довго ))
чим мені США подобаються що там є дійсний розподіл влади (“гілки”): виконавча у Президента і він формує її, законодавча собі своє робить а не призначає виконавчу Тобто гілки незалежні одна від одної, що і вимагали вчення про демократію 🙂
а у нас таке лише на папері, але ж записано так. бо зробили так як типово для Європи: парламент формує уряд, а парламент формується голосуванням виборців. і Премєр-міністр, чого в США немає)))
п.с. а про Єль-Цина є думка що він врятував РФ від фашизму в 1993, з огляду на те, які пагтії та ГОшки озброювались на боці “білого дому” …… і тоді б війна почалась скоріше, не чекаючи поки в Русі-Україні розквітне патрітизм російськомовної спільноти, визріє суспільство громадянське, проведуться дослідження Голодомору та інших злочинів окупантів, постане потужна хвиля гордості за багато речей- за наших спортсменів, миротворців, музикантів, митців; постане рух футбольних фанів, будуть військові зі стажем служіння Україні, буде зроблено багато історичних екскурсів.
Так що шлях було закладено тоді, як і помилки на шляху. Чи можна було відвернути війну???? теоретично так, але ми були наївні в більшості, а ворог підступний і багато готувався.
якби сотні тисяч не скиглили з диванів “Зрада!!!™” а пішли як один в добробати чи на полігони вчитись чи хоча(!) б волонтерити – хіра б лисого “брати” б наважились ввести регулярних федералів на Донбас!! так би і носилися б з КРАДЕНОЮ Кримською областю “снімітє санкции, бєндери, ато ми ухх!”
“Чи можна було відвернути війну???? теоретично так” (с)
*****
ІМХО – неможливо.
Революція (справжня, а не фронда) послабляє країну.
На послаблену країну хтось-таки та й накинеться воювати: бо на послаблених ЗАВЖДИ хтось кидається – закон природи!..
А тоді революцію змінює КОНТРреволюція, яка придушує рештки революційного бродіння, організовує оборону від зовнішньої агресії та налагоджує постреволюційне життя в країні. А вже потім контрреволюцію змінює диктатура.
Див мій матеріал “Революційний цикл – РКД”:
https://defence-line.org/2020/08/revolyucijnij-cikl-rkd-chastina-1/
““Чи можна було відвернути війну???? теоретично так” (с)
*****
ІМХО – неможливо.
Революція (справжня, а не фронда) послабляє країну.”-справа не тільки в революції, а її направленності. Ерефія за будь-яку ціну вирішила не допустити в Україні розвитку європейського вектору(це головна причина агресії).
” про Єль-Цина є думка що він врятував РФ від фашизму в 1993, з огляду на те, які пагтії та ГОшки озброювались на боці “білого дому” …”-в ерефії готувався реванш комуняк, значно гірший фашизму.
Та нормальна у нас Конституція. Краще її зробити було неможливо.
І 10 стаття продумана добре, по суті надурили комуняцьку більшість.
А колізії завжди неминучі. Ну, неможливо було все у 1996 році врахувати.
25 стаття забороняє виганяти громадянина України та позбавляти його громадянства. Демократично? Звісно! Але що робити, коли особа набирає собі громадянств, як блощиць та не бажає добровільно позбавитись українського громадянства? Що робити зі зрадниками України, які не бажають виконувати 17 статтю Конституції, та більш того, активно нищать Україну?
Питання до нардепів: чому Ви не бажаєте усувати правові колізії?
“Закладені в наш Основний Закон «бомби» періодично спрацьовують, яскравий приклад чому — Кримська автономія в унітарній державі.”-біда не в “бомбах”, закладених в Конституцію, а в російських військах, розташованих на півострові Крим на 8 базах. Не було б тих військ, не рискнули все те починати!
Перепрошую, але база ЧФ РФ у Севастополі – це якраз і є одна з отих “бомб”!!! Бо якщо на території України не передбачалося ніяких іноземних баз згідно до Конституції – то треба було давно викинути ЧФ РФ з Севастополя й не сушити над цим голову! Натомість ми з року в рік порушували Конституцію України…
” про Єль-Цина є думка що він врятував РФ від фашизму в 1993, з огляду на те, які пагтії та ГОшки озброювались на боці “білого дому” …”-в ерефії готувався реванш комуняк, значно гірший фашизму.
Одну біду (реванш комуністів) відвів, іншу (ВВХ**ла) привів… А все одно РФ завалииася попервах в авторитаризм, потім в диктатуру. Інакше вони не вміють 🙁