Про ЄСЕК (частина 4)

Автор — Тимур Литовченко

Квартал посеред Брюсселя

Восени 2006 року, за сприяння однієї польської фундації, група українських журналістів здійснила триденну поїздку до столиці Євросоюзу (а також Бельгії) — Брюсселя. До складу цієї групи, сформованої на засадах конкурсного відбору, пощастило потрапити й мені. За цей час ми відвідали штаб-квартиру НАТО, Єврокомісію, Європарламент, пару посольств, місцевий університет… А по завершенні напруженого кожного робочого дня — після вечері ми приблизно до 1:15 гуляли нічним містом, поверталися в готель і близько 2:00 вкладалися спати. Потім о 7:00 ранку був новий підйом — і знов цілий день напруженої роботи…

Зокрема, на третій день у нас був запланований візит до Європейського Соціального і Економічного Комітету (ЄСЕК, англійською — European Economic and Social Committee, або ж EESC). Оскільки журнал «РоботодавецЬ», головним редактором якого я на той час працював, був націлений на широке просвітництво у сфері соціального діалогу загалом та обстоювання інтересів сторони роботодавців у ньому зокрема, то з двох десятків журналістів, назбираних з усіх куточків України, лише я один розумів, що таке ЄСЕК, яким є його призначення та функції. Ні-ні, звісно, ввечері другого дня я прочитав їм цілу лекцію про основи трипартизму… Однак по завершенні колеги лише розчаровано руками махнули: мовляв, усе це «ложь, трындеж и провокация», надто далекі від реального життя, а тому нікому не потрібні…

Між тим, коли на початку третього дня роботи ми приїхали в той ЄСЕК, то з подивом з’ясували, що ця «контора» займає… цілий величезний квартал (!!!) в одному з найкращих ділових районів Брюсселя. Про значущість «контори» для всього Євросоюзу говорив також солідний розмір бюджету, який виділявся на її утримання.

Але вся абсурдність ситуації остаточно розкрилася, вже коли ми почали працювати: виявляється, відповідальною за контакти з Україною від ЄСЕК була призначена така собі пані Madeleine Majorenko… але попри явно українське прізвище, ця добродійка на наших теренах ніколи не бувала. Та й загалом мала про Україну доволі-таки схематичне уявлення — щоб не сказати різкіше… І ось уявіть «картину олією»: з одного боку, два десятки українських «акул пера і мікрофону» поспіхом намагаються придумати бодай якісь запитання, що не виглядали б недоречними; з іншого боку, пані Мадлен Майоренко тихесенько шизіє, чи не вперше в житті побачивши групу «пострадянських дикунів», які не уявляють, про що можна говорити з функціонеркою European Economic and Social Committee чималого рангу…

Чесно кажучи, я терпіти не можу, коли груповий медійний захід перетворюється на чийсь персональний «бенефіс» — зокрема, на мій… Однак зрозумівши причину такої поведінки, пані Майоренко могла зробити хибні висновки про нашу країну й її громадян. Довелося взяти ситуацію у свої руки та й насипати добродійці пригорщу дошкульних запитань.

Втім, причина виникнення такої ситуації зазначена вище: це 350-літнє перебування України в складі імперій, де про широкі комунікації між окремими елементами громадянського суспільства всередині держави навіть не чули і де саме поняття про «громадянське суспільство» було безжально кастроване та вивернуте зсередини назовні. Скажу більше: якщо завдяки зусиллям, насамперед, організацій роботодавців до вітчизняного законодавчого поля насилу вдалося увіпхнути хоча б поняття «соціального діалогу» (що є необхідною передумовою його прищеплення на українських теренах) — то для «широкого» діалогу, який, за європейською традицією, здійснюється в громадянському суспільстві будь-якої країни… навіть немає усталеної назви, загальноприйнятної з точки зору української мови!!! Про мову російську я мовчу так само…

Щоб відрізняти його від трипартивного соціального діалогу, який розповсюджується переважно на сферу продуктивної економіки, б назвав цей процес широким громадським діалогом. Виглядає все це наступним чином:

  • — в будь-якій країні-членкині ЄС має бути сформований Національний Соціальний і Економічний Комітет (англ. National Economic and Social Committee — NESC);
  • — ⅓ всіх місць у складі NESC отримують організації роботодавців — це т.зв. «перший сектор»;
  • — інші ⅓ всіх місць у складі NESC отримують професійні спілки (організації найманих працівників) — це т.зв. «другий сектор»;
  • — останні ⅓ всіх місць у складі NESC отримують інші неурядові громадські організації (НУО) — це т.зв. «третій сектор»;
  • — у формування NESC держава принципово не втручається: себто, як самі громадські організації між собою домовляться, як розподілять місця всередині кожного «сектору» — так і буде;
  • — діяльність NESC щедро фінансується з державного бюджету країни-членкині ЄС;
  • — завдання NESC кожної країни-членкині ЄС — експертна оцінка на предмет корисності для громадянського суспільства (!) країни кожного (!!!) законопроекту на всіх стадіях його розгляду законодавчим органом (парламентом) кожної країни;
  • — без попереднього схвалення всіма трьома секторами NESC жоден законопроект навіть не потрапить на розгляд парламентарів;
  • — усі поправки, що вносяться в законопроекти на будь-якій стадії ухвалення будь-якого законопроекту, також дістають експертну оцінку з боку фахівців NESC;
  • — на рівні Європейського Союзу на таких самих принципах, що й Національні Соціальні і Економічні Комітети кожної країни-членкині ЄС, формується European Economic and Social Committee (EESC), що має аналогічні повноваження й виконує аналогічні функції на аналогічних засадах — тільки вже на рівні Євросоюзу.

Про УНСЕК

Таким чином, той самий малозрозумілий EESC, який наша група мас-медійників відвідала в заключний день перебування в Брюсселі — це аж ніяк не «ложь, трындеж и провокация», відірвана від життя й не потрібна нікому. Навпаки, це вкрай важливий і дієвий інструмент контролю за владою громадянського суспільства як кожної країни-членкині ЄС (в особі NESC), так і громадянського суспільства Європейського Союзу в цілому (EESC). Справді, європейська суспільна система влаштована таким чином, що через NESC на рівні національному та через EESC на рівні загальноєвропейському контролюються всі стадії ухвалення усіх законопроектів. Що NESC, що EESC формуються на тристоронніх «секторних» засадах громадянськими суспільствами як кожної країни-членкині ЄС, так і Євросоюзу в цілому…

Між іншим, це означає, що однією з необхідних умов вступу в ЄС нашої рідної України є… формування Українського Національного Соціального і Економічного Комітету (УНСЕК) — органу громадського експертного контролю за всіма проектами усіх законодавчих актів, поданих на розгляд Верховної Ради України всіма суб’єктами законодавчої ініціативи: окремими політиками, політичними партіями, органами виконавчої влади і Президентом України. Діяльність УНСЕК має фінансуватися з державного бюджету, а в самому Комітеті повинні працювати експерти екстра-класу…

Ось чого очікують він нас європейці, розумієте?! І якщо хочемо бодай колись вступити до ЄС — мусимо забезпечити появу такого органу.

А що ж маємо зараз?..

(Далі буде)

23 Comments on "Про ЄСЕК (частина 4)"

  1. Michael | 27.09.2020 at 09:43 |

    Головне: “діяльність NESC щедро фінансується з державного бюджету країни-членкині ЄС;”

    • До цього бюджету збираються податки з усієї країни. Тому бюджетне фінансування NESC – це, фактично, витрати грошей, зібраних з громадянського суспільства, на користь самого ж громадянського суспільства! Для європейців це природно – за ці гроші винайняти найкращих юристів, які би працювали на користь того ж таки громадянського суспільства… 🙂

      • Michael | 27.09.2020 at 12:43 |

        Справа на в тому як і звідки ці гроші збираються, а ЯК РОЗПОДІЛЯЮТЬСЯ та на ЩО їх взагалі вистачає.

        • Що NESC, що EESC формуються громадянським суспільством відповідного рівня. Отож нехай роботодавці, профспілки та інші НУО розбираються з делегованими ними людьми, чому вони витратили стільки грошей, на які цілі пішли ці витрати і т.ін. А як Ви хотіли?!
          🙂
          Наприклад, під час роботи головним редактором журналу “РоботодавецЬ” я протягом цих 10-ти років був, на громадських засадах, віце-президентом з інформаційної політики Спілки орендарів і підприємців України – найстарішої української організації роботодавців. То я знаю, що таке періодичні звіти про витрату коштів як перед з’їздами, так і перед правлінням НУО (в період між з’їздами). Це нормальний процес.

  2. Микола КР | 27.09.2020 at 09:49 |

    Навіщо було лякати – многабукафф…
    Пішов розкидати по тирнету.
    Дякую. Чекаю на продовження.

    • А тому, що настільки розлогого журналістського матеріалу (39,4 тис. знаків з пробілами – майже 1 авторський аркуш!!!) я давно не писав. Для “ЛО” я зазвичай роблю щось на 10-12 тис. знаків максимум. Себто, більш ніж утричі коротше. Але я радий, що бодай хтось це прочитав!.. Бо з моєї точки зору, знати про такий потужний інструмент, як ЄСЕК, нам вкрай важливо.

      • SoldatYdachi | 27.09.2020 at 12:15 |

        Але я радий, що бодай хтось це прочитав!
        ====
        вот зачем так абідна сказав?
        (це жарт панове, жарт, але…)

        ми читаємо пан Тимур, читаємо та мотаємо на вуса.
        бо давно вже було сказано:
        “Не дуріте самі себе,
        Учітесь, читайте,
        І чужому научайтесь,
        Й свого не цурайтесь.”

  3. Ігор, Франкфурт | 27.09.2020 at 10:41 |

    Написано ніби толково, але не переконливо.
    Ця організація не завадила повній корумпованості європейських політиків.
    Через яку Англія залишила ЄС.

    • Перепрошую, але ж не йдеться про те, що NESC та EESC – це ше й АНТИКОРУПЦІЙНІ структури! Функція NESC та EESC полягає в контролі за законотворчістю або національного парламенту окремо взятої європейської країни – або ЄС в цілому. Звісно, NESC та EESC можуть принагідно перевіряти законопроекти на корупціогенність – є таке поняття… Але тим антикорупційна діяльність NESC та EESC й обмежується. А проводити антикорупційні розслідування ці органи не уповноважені.

  4. Віктор | 27.09.2020 at 15:31 |

    к на мій скромний погляд, говорячи про NESC, ви говорите не мало не багато – про одну із ГІЛОК ВЛАДИ. В контексті СТРУКТУРИ оної влади.
    Мені вже давно здається “дивним” твердження про АЖ три гілки влади, які… й так далі. Думаю, що в реалі тих гілок у будь-якій країні в багато разів більше й маємо скоріше “кущ” тої влади.
    А ще підозрюю, що навіть давно вхожі в ту владу знають не про всі її гілки, а всю структуру, не виключено, що не знає взагалі ніхто.
    Послати би величеньку бригаду розумних людей у якусь успішну країну – хай би вони попробували розшифрувати реальну структуру її влади, а не тупо заглядати їхнім Majorenko в рот на їхніх уроках…
    Розшифрувати, а потім гарно подумати, що для нас можливо, а що ні.

    • Всі сходяться на тому, що існує ще й “четверта влада” – журналістика, мас-медіа. Ось тільки зараз вона переживає докорінну трансформацію через появу блогерів… І чим усе скінчиться – хтозна…
      🙂
      А от чи можна вважати “владою” дієвий інструмент громадського контролю за законодавчою гілкою влади?.. Не знаю. Питання дискусійне.

      • Віктор | 27.09.2020 at 19:09 |

        Питання, на жаль, зовсім не дискусійне, а тільки потребує дискусії. Але її, дискусію, щось поганенько видно.
        Але буває ж і смішнувато – он усі зі всіх сторін говорять про страхіття олігархії, а… А назвати великих власників гілкою влади – язик не повертається!

        • Олігархія – це не просто “великі власники”. Ще дідусь Ленін вчив нас за радянських часів, що олігархія – це “ЗРОЩУВАННЯ політичної влади з великим капіталом”. Або, як каже всевідаюча Вікіпедія:
          https://uk.wikipedia.org/wiki/Олігархія
          =====
          Олігархі́я (грец. ὀλιγαρχία(oligarchia), від дав.-гр. ὀλίγον(oligon) «небагато», та дав.-гр. ἀρχή(arche) «влада» — влада небагатьох) — політичний режим, у якому влада (політична, економічна та ін.) належить невеликій, закритій та тісно згуртованій групі осіб; група людей, які одночасно є і власниками засобів виробництва, і можновладцями.

  5. Наталія М. | 27.09.2020 at 19:36 |

    Я теж хочу додати свою анотацію на прочитане. Дуже стисло:

    Навіщо винаходити велосипед, якщо все вже винайдено до нас. Бери і користуйся. Маю на увазі згідно з вашою підказкою

    “формування Українського Національного Соціального і Економічного Комітету (УНСЕК) — органу громадського експертного контролю за всіма проектами усіх законодавчих актів, поданих на розгляд Верховної Ради України всіма суб’єктами законодавчої ініціативи: окремими політиками, політичними партіями, органами виконавчої влади і Президентом України.”

    П.С. Краще все одно не придумаємо тому, що за Заходом стоїть багаторічний досвід успішної побудови демократичних інститутів в суспільстві. А ми тільки вчимося, причому, знову на своїх же помилках. Виходить, що граблі ми явно використовуємо не за прямым призначенням.

    • “Бери і користуйся” (с)
      *****
      Ooops!!! 😀
      Якби ж усе було настільки просто!.. Повторюю.
      “Перший сектор” УНСЕК може сформувати Федерація роботодавців України (ФРУ).
      “Другий сектор” можуть сформувати національні об’єднання профспілок – Федерація профспілок України (ФПУ), Конфедерація вільних профспілок України (КВПУ) та Всеукраїнське об’єднання солідарності трудівників (ВОСТ).
      Натомість ситуація з “третім сектором” ну абсолютно провальна!!!
      Наприклад, піонерів соціального діалогу – всеукраїнські об’єднання підприємців (СОПУ, СПМСППУ, УСПП) викинули зі сторони роботодавців у соціальному діалозі. Причина?.. Мовляв, “підприємці – це САМОЗАЙНЯТІ особи, вони самі собі дають роботу”. Я їм усім казав: “Нічого страшного! Консолідуйте на базі своїх об’єднань ТРЕТІЙ СЕКТОР, вам і карти в руки”. Але вони тупо не хочуть!.. Тупо рвуться в “перший сектор”, куди їх не пускають.
      Селянську спілку України намагаються затягнути в “перший сектор” – а навіщо?! Поговоріть з селянами і переконайтесь: вони не ділять себе на роботодавців і найманих працівників, вони всі – рівні між собою СЕЛЯНИ. Тому їхнє місце в “третьому секторі”.
      Так само ремісничі союзи. Наприклад, Асоціація перукарів: річ у тім, що за сусідніми кріслами можуть працювати і власник перукарні, й найманий перукар. Вони РІВНІ між собою! Їх тягнуть у “перший сектор” – вони не хочуть. А це ж типовий “третій сектор”!..
      Або візьміть ОСББ. Скільки їх настворювали по Україні!!! У всіх є схожі проблеми – напрошується якась Всеукраїнська асоціація ОСББ, яка б могла їх вирішувати цілеспрямовано… Хтось створював таку Асоціацію?! А фіглі!!! Кожне ОСББ викручується, як може…
      Коротше, проблем – безліч! І всі тягнуть ковдру на себе замість того, щоб вирішувати проблеми спільними зусиллями… А чому?! Бо нема кому закликати “третій сектор” до консолідації! А без цього не буде Національного/Всеукраїнського Конгресу НУО… А без цього неможливо створити УНСЕК…
      Тому легко сказати: “Бери і користуйся”, – проте реально зробити це ой як складно!.. 🙁

  6. Наталія М. | 27.09.2020 at 20:50 |

    Тимур | 27 Вересня, 2020 at 20:24 | Відповіcти
    @Тому легко сказати: “Бери і користуйся”, – проте реально зробити це ой як складно!.. @

    Згодна! Але ж робить це треба! Но за іншу владу. Ця ні на що неспроможна. Тільки красти може!

    • Тут ми з Вами солідарні, й я написав отакий коментар до наступної частини:
      =====
      Тимур | 27 Вересня, 2020 at 15:09 | Відповіcти
      https://defence-line.org/2020/09/pro-yesek-chastina-5/#comment-277117
      Як кажуть китайці: “Шлях у тисячу лі починається з одного-єдиного кроку”.
      ? ? ?
      Вважайте оприлюднення мого есею на “ЛО” таким першим кроком. Якщо ідею підхоплять і візьмуться за її реалізацію – це буде дуже добре! У мене ж самого вже нема на це ні здоров’я, ані поки що – достатньої кількості вільного часу. ? Треба бути чесним із самим собою… ?

    • Що ж до “очікування нової влади”…
      Не зовсім так.
      По ідеї, влада загалом не повинна втручатися в діяльність УНСЕК. Тим паче, на етапі консолідації. Цей процес має йти ЗНИЗУ – себто, його мають ініціювати самі ж ініціативні громадяни. Отже, консолідація “третього сектору” за приблизним сценарієм, викладеним мною в іншому каменті – https://defence-line.org/2020/09/pro-yesek-chastina-5/#comment-277114 – не просто може, вона ПОВИННА відбуватися БЕЗ жодної участі влади!!! Ось цей сценарій, про всяк випадок (цитую):
      =====
      Гадаю, треба було б довести до пуття те, що намагався зробити в 2011 чи 2012 році Олег Рибачук: хоча б на базі наявних НУО/НГО “третього сектору” провести установчу конференцію, на якій буде ухвалено:
      – принципове рішення про створення Національного Конгресу неурядових громадських організацій (НКНУО);
      – Статут НКНУО та принципи діяльності Конгресу.
      Потім треба буде зареєструвати НКНУО в Міністерстві юстиції України.
      Потім провести перемовини з Федерацією роботодавців України та ФПУ+КВПУ+ВОСТ про подальші кроки зі створення УНСЕК…
      Приблизно так.
      ? ? ?
      =====
      Все це (установча конференція + реєстрація в Мінюсті) може й повинно відбутися БЕЗ участі влади. То яка різниця – при теперішній владі чи при наступній?!
      🙂 🙂 🙂
      Влада підключається лише на наступному кроці: ухвалення Закону України “Про Український Національний соціальний і економічний комітет”. Але до цього ще далеко. А все, що треба зробити попередньо – треба зробити ДО того, як дійде до проведення ЗУ “Про УНСЕК”, до виділення бюджету на його функціонування й відповідного приміщення…

  7. parazels | 28.09.2020 at 12:14 |

    Як зараз ситуация – это и козе понятно. Из всех 3 секторов, в Украине полноценным является 1й, т.е. те у кого в руках все рычаги и ресурсы. И этот 1й полностью контролирует 2й и почти полностью 3й секторы. И никак не захочет упускать бразды правления и контроля, бо цэ является залогом их дворцов и золотых унитазов. Громадянське суспильство является угрозой для олигархов, и они тщательно следят, чтобы все сектора были полностью им подконтрольны.
    Шо щас из позитива, из того шо я заметил – цэ формирование ГО “Справа Громад” (по-латныни Res Publica), куда ставленникам олигархов и агентам Моквы пока путь заказан. Но мало кто знает об этой инициативе Пороха, бо даже многие адекватные люди смотрят Г+Г бо там Комаров, Скоты и Танци с зирками. И эта инициатива имеет шансы снова обратиться в “клуб умных и активных”, которые пока далеки от народа. Но камень вода точит, а лучше шоб это был поток.

    • Перепрошую, але Ви явно переоцінюєте значущість ГО “Справа Громад”. Втім, не Ви перший, хто піднімає це питання на “ЛО”. Відчуваю, доведеться-таки написати з цього приводу коротенький матеріальчик! 🙁

      • parazels | 29.09.2020 at 09:07 |

        Я озвучил то шо сам лично наблюдал. Вполне возможно шо многое не замечаю, да и некогда, бо я простый работяга))
        Поэтому вам виднее, вы больше в этих вопросах шарите. Было бы полезно побольше материальчиков, по теме создания полноценного громадського диалога и суспильства. Тема очень важная.

  8. Дако | 30.09.2020 at 11:58 |

    Автор намагається запрягти кобилу поперед возу. У нас практично відсутні незалежні профспілки та ГО. Пропонований формат просто створить щеодин олігархічний важіль за рахунок бюджету.

Comments are closed.