…«Україна» й «українці» був, зрештою, не чим іншим, як протидією асиміляційним процесам, політиці денаціоналізації, розчинення його в «общерусском море», котра невідступно проводилася правлячими колами Російської імперії. І характерно, що цей перехід активніше проходив і раніше завершився в реґіонах України, ближчих до Росії, тоді як у західних реґіонах, суміжних із польським етносом, довше зберігалися етнічні самовизначення «Русь» і «руський» («русинський”).
Оскільки ж терміни «Русь» і «руський» у XVIII-XIX ст. остаточно закріплюються за Росією і росіянами, то це сприяло вкоріненню характеризованої вище етноісторичної схеми, за якою Київська Русь є прямою попередницею Росії, початковим етапом її історії. Україна ж у цій схемі виглядає якимось пізнішим і побічним продуктом історичного процесу, що постав внаслідок литовсько-польських завоювань і відокремлення від Росії, як писав у свій час О. Пушкін. Цю схему «приймає безкритично й західний світ, і нам ще довго доведеться проти цих закорінених поглядів (чи пересудів) боротися».
…Першою такою відомістю в науці вважається коротке повідомлення «Бертинських анналів» за 839 рік про прибуття до імператора франків Людовика Благочестивого, разом з візантійськими послами, послів «народу россів», котрі не могли виїхати на батьківщину прямим шляхом по Дніпру, оскільки цей шлях перетяли ворожі варварські племена, і змушені були добиратися обхідним шляхом через Західну Європу (докладніше див. 411, с. 60-63). Під 959 роком західні хроніки повідомляють про посольство княгині Ольги до майбутнього німецького імператора Оттона І з проханням прислати на Русь єпископа та священиків; Оттон І з радістю вхопився за цю можливість схилити Русь до «західного християнства» і послав до Києва єпископа Адальберта; проте місія останнього зазнала повної поразки.
Але найбільше «руських відгуків» у західних хроніках відноситься до часу розквіту Київської держави, до XI і першої половини XII ст. Не входячи в докладний розгляд цього питання, ґрунтовно висвітленого в науковій літературі, вкажемо на окремі, найяскравіші факти, в яких розкривається основний зміст і характер сприймання Русі авторами західних хронік.
…Вона їм уявлялася великою й могутньою державою на європейському сході, і вони незмінно називають її rerum, що означає велику державу з сильним правителем на чолі, а великий Київський князь у них іменується «Rex Ruthenorum» або навіть «potentissimus Ruthenorum Rex».
У такому плані, зокрема, характеризує Київську Русь Адам Бременський, видатний географ XI ст., у своїй «Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum». Про місцезнаходження Русі тут говориться, що це «найдальша і найбільша країна слов’ян» (698, с. 274). Адам Бременський знав про природні багатства Русі, і він порівнює її зі «зрошеним садом, виповненим усілякими благами» (там само). Київ, столиця Русі, характеризується у Адама Бременського як «aemula sceptri Constantinopoli et classicus decus Graeciae», тобто як «суперник Константинополя і найкоштовніша окраса грецького світу». Хроніка Адама Бременського цікава й тим, що в ній висвітлюються різні аспекти тогочасних контактів Русі й Скандинавії. Йдеться в ній про шлях, що розпочинався в Данії, проходив по Балтійському морю і завершувався в Русі, чим засвідчується усталеність названих контактів. Повідомляє Адам Бременський і про династичні зв’язки Русі зі скандинавськими королівствами, що набрали постійного характеру. Ці ж династичні союзи, як уже мовилося вище, в часи Середньовіччя були, власне, формою політичних зв’язків.
Цікаві відомості про Русь кінця X — початку XI ст. містить «Хроніка» Тітмара Мерзебурзького, зокрема про походи польського короля Болеслава Хороброго на Київ у 1013-1018 рр. Розповідаючи про ці походи зі слів саксонців, посланих німецьким імператором Генріхом II на допомогу польському королю, Тітмар передає їхній подив розмірами й багатством столиці Русі: «У великому цьому місті, яке служить столицею держави, є понад чотириста церков і вісім торжищ, а народу незліченна сила» (цит. за: 92, с. 1-2). Звичайно, не обійшлося тут без перебільшень, — зокрема, фантастичним є число церков, назване Тітмаром, але цілком безперечний той факт, що за масштабами того часу Київ дійсно був великим містом, яке вражало іноземців.
Окреме місце в тогочасних пам’ятках посідає послання єпископа Бруно Кверфуртського до імператора Генріха II, в якому розповідається про перебування автора на Русі за часів князя Володимира. Єпископ Бруно був місіонером і займався наверненням язичників до християнства; до Києва 1007 року він, очевидно, прибув зі спеціальним завданням папської Курії. Єпископ був гостинно прийнятий у князівському дворі; при цьому, як пише Бруно, князь Володимир цілий місяць умовляв його відмовитися «йти до такого дикого народу (печенігів), запевняючи, що це означає вірну загибель. Пересвідчившись, що умовляння даремні, князь з усім військом два дні супроводжував мене до найвіддаленіших кордонів своєї держави, які з метою оборони від ворога на великому просторі зміцнені завалами» (82, с. 12). Для Бруно Русь — християнська країна, опора й спільник у його місіонерській діяльності, а князь Володимир —це «правитель русів, славний могутністю і багатством» (“magnus regno et civitiis rerum”). Цікаво зазначити, що образ Володимира, намальований Бруно в його посланні, в основних рисах нагадує той, що знаходимо в літописі Нестора і в билинах.
…«Саґа про Олафа Трюґґвасона» посідає в «Геймскрінґлі» одне з почесних місць, оскільки її герой, конунґ Олаф Трюґґвасон (994-1000) був дуже шанований у середньовічній Норвегії та Ісландії як перший християнин на норвезькому троні й прямий попередник Олафа Святого. Сноррі змалював його ідеальним конунґом, у якому втілились усі кращі якості правителя. В цій славетній сазі є два «руські епізоди», різні за змістом і характером. Перший з них, як встановлено дослідниками (609; 658; 679; 793), має цілком історичний характер. Це розповідь про те, як у дитинстві Олаф потрапив до країни Ґардаріки, тобто до Русі, де його виховали конунґ Вальдемар (князь Володимир) і його дружина Аллогія (княгиня Ольга). Як бачимо, княгиню Ольгу, матір Володимира, Сноррі перетворив на його дружину, причому характерно, що в сазі вона виступає не під власним скандинавським ім’ям (Helga), а під ім’ям Аллогії (Allogia), яке є вивідним від слов’янізованого імені Ольга. Вирісши, Олаф повернувся на батьківщину, здійснив багато походів і подвигів, а потім мав видіння, в якому йому було велено вирушити до Греції, прийняти там християнську віру й поширювати її серед інших народів. На зворотному шляху з Константинополя герой саґи навідується до Києва, де переконує своїх колишніх виховників, Вальдемара й Аллогію, прийняти християнство.
…Серед саґ «Геймскрінґли» найбагатша «руськими епізодами» «Саґа про Гаральда Сіґурдарсона», герой якої, вояк-авантурник і скальд, пізніше король Норвегії (1046-1066), належить до найяскравіших і найколоритніших постатей скандинавського середньовіччя. Ще юнаком Гаральд, після поразки його брата конунґа Олафа, втік до двору Ярослава (1031 р.) і допомагав йому у війнах з печенігами, про що свідчать і руські літописи. В Києві він закохався в Єлизавету, дочку Ярослава Мудрого, і перш ніж просити її руки вирушив зі своїм загоном на пошуки слави й багатства, заручившись попередньою домовленістю з князем. Він служив у візантійського імператора, відзначився у війнах, що їх вела імперія в Італії, Африці та Малій Азії, побував як паломник у Єрусалимі і лише 1042 року повернувся до Києва й одружився з Єлизаветою. Невдовзі по тому він вирушив на батьківщину, відвоював королівський трон і впродовж двадцяти років правив Норвегією, відзначаючись твердістю і жорстокістю.
…Багато суперечок викликала ісландська «Саґа про Ода Стрела», сюжет якої збігається з оповіданням про Олега Віщого в «Повісті временних літ». У названій сазі йдеться про те, як чаклунка напророчила Одові Стрелу, що він прийме смерть від свого коня, і той негайно вбив свого бойового товариша і закопав його в землю. Однак пророкування віщунки збулося: повернувшись через багато років додому, Од Стрел помер від укусу змії, яка виповзла з черепа його коня. Збіжність сюжетів тут цілком очевидна, і питання полягає в тому, який із цих творів, ісландська сага чи давньоруське літописне оповідання, є першоджерелом, а який наслідуванням. О. І. Лященко у спеціальній студії доводив скандинавське походження цього леґендарного сюжету і на доказ цього навіть пробував найменування Олег Віщий вивести з ісландської мови (610). Протилежний погляд висловив інший дослідник, К. Тіандер, висуваючи як арґумент більшу сюжетну завершеність і цілісність літописного оповідання про Олега Віщого (716, с. 235-245). Розвідку на цю тему написав також І. Франко, схиляючись у ній до версії, що першоджерелом сюжету є давньоруське літописне оповідання (738).
ЭПИЛОГ
На этом я просто закончу цитирование этого текста и даже не стану в который раз повторять то, что здесь уже написано десятки раз о том, что Русь это Украина, а Московия или «Россия» – осколок орды, а обращу внимание всех, кто прочел этот текст на одну важную деталь, вытекающую из всех этих цитат.
Вот прямо сейчас, если вы находитесь дома, внимательно посмотрите по сторонам, а если не дома – возьмите в руки телефон и откройте галерею. Что вы там увидите? Наверняка – собственные фотографии и фотографии родственников или дорогих вам мест. Так было всегда. Человеку свойственно сохранять память о чем-то важном для себя, своего рода и и своего народа. По отношению к этой памяти и происходит идентификация любого человека или государства.
Просто посмотрите, как европейские страны хранят память о делах минувших. И чем дальше эти события отстоят по времени, тем тщательнее хранят память о тех старых временах. Например, во французском Реймсе до сих пор стоит собор Нотр-Дам, в котором короновалась большая часть королев Франции, и где, кстати, была королева Анна, дочь княза Владимира, вышедшая замуж за короля Генриха 1. То же самое в любой нормальной стране.
Как бы ни складывались события, а память о прошлом там хранят как святыню. И вот теперь просто посмотрите на этот краткий список того, где Русь была запечатлена в летописях других стран и народов и на протяжении 300 лет оккупации Украины именно это не интересовало ни «российских» историков, ни совковых, ни снова «российских». Так бывает лишь в одном случае, когда это – не твоя история и когда она тебе не дорога.
Оно и понятно, ведь если взять и ввести это в курс их истории, то там везде будет «Киев – Русь» и рушится все то, что они лепили под видом истории. Но насколько же они промыли мозги украинцам, что и большинству из них это стало тоже не интересно. А чтобы понять, насколько Московия абсолютно ядовитая дрянь, надо понять, что и свою собственную, настоящую историю они убили наглухо. Московия не просто страна – фейк, это страна – рак, убивающий все, куда она проникает. Вот ее суть, а нам надо расчищать свою суть, не имеющую ничего общего с этим лепрозории.
В общем – прочтите предложенный текст по ссылке в 1 части, а мы однажды вернемся к нему еще раз, но несколько с другой точки зрения. Будет интересно!
Цікаво. Пізнавально. Дякую!
Спасибо, очень интересно!
“Звичайно, не обійшлося тут без перебільшень, — зокрема, фантастичним є число церков, назване Тітмаром” (с)
*****
Мабуть, він врахував до їхнього числа і надвірні каплички.
В усякому разі, така кількість мені не видається фантастичною, навіть зважаючи на тогочасну кількість населення Києва. Навіть зараз, коли я проводив доволі обмежену територіально екскурсію Старим Подолом – https://defence-line.org/2020/01/timur-o-podole-prazdnichnoe-otstuplenie/ – критики написали в коментарях, що на маршруті забагато церков… І це після сталінської “безбожної п’ятирічки”, під час якої стільки всього поруйнували!.. Отож я схильний довіряти Тітмару.
В текст автора вкралася неточність французька королева Ганна була донькою київського князя Ярослава, а князь Володимир був її дідом. До речі в наведених цитатах також княгиня Ольга чомусь згадується як чи то дружина чи то мати князя Володимира хоча насправді він був її онуком, а її сином був Святослав.
Если вы давно на ресурсе, то могли заметить, что часть ошибок исправляется, а часть – нет. Особенно – в таких темах. Как на меня она – рискованная, будут читать или уснут. Поэтому, когда спотыкаются, как вы, и пишут, что заметили, меня это радует. Не уснули. 😉
В даному разі Ви ЦИТУЄТЕ (!) монографію Дмитра Наливайка. Отож це його косяк, а не Ваш. І виправляти чужу цитату ви не можете. 🙂
Теж завернув увагу. Можливо, малась на увазi мати Вододимира Малуша. Легка схожiсть з Allogia, Тим бiльше, для скальда та хронicта деякi iноземнi звуки за деякий промiжок часу можуть набирати iншого забарвлення. Та i наш Ярослав Мудрий для норвежцiв – це Ярiцлейв Скупий.
“Як бачимо, княгиню Ольгу, матір Володимира, Сноррі перетворив на його дружину” (с)
*****
Автор же цитованої монографії – Дмитро Наливайко з якогось дива перетворив княгиню Ольгу з БАБУСІ князя Володимира на його МАТІР!!! Хоча матір’ю Володимира була така собі Малуша – ключниця Ольги, наложниця князя Святослава і сестра воєводи Добрині…
Ох, ці вже мені історики, хвостом їх по голові!.. (с)
Так как рождение стран и наций принято начинать с мифа, То я сторонник центрально-европейского, И было три брата, Чех, Лях, и Рус, И если земли последних мы как то представляем, то земли Чеха, это Пражская культура, от Альп до Балтики, Небольшой мазок к Оттону 1, Парень сменил франкскую династию Каролингов на свою Саксонскую, и все бы хорошо, но он еще разговаривал на словянском языке! Результат ассимиляции западных лужецких словян, так же как и лютичей, Пруссия, бодричей, Померания, От Чеха осталось немного,И желания Оттона 1 к Русу, как и у Ляха Болеслава объяснимо, Тут недавно поднималась проблема наших границ, И когда житель Запорожья будет точно знать, что Хорват или Поляк ему ближе по корням чем москаль или сибиряк, пазл нашей истории сложится, И да за Запорожье, обратите внимание, основатель первой Сичи, Криштоф Косинський, вот совсем украинская фамилия! Да и основатель второй такой же, На всех картах Русь нас рисуют на юге по Днепру, Лож! Просто Сарматские земли Роксолан граничат с родственными Булгарскими, Поэтому Тмутаракань, Князь Игорь, Битва при Калке, да и путь из варяг в греки здесь был нормальным, тоже о многом говорит,Главная беда этой культурной общности, это конечно наступление мировых религий, Католицизм, православие, ислам, нанесли огромный урон, порвав ее части противников, Идея империи слабое подобие того урона!
“…основатель первой Сичи, Криштоф Косинський, вот совсем украинская фамилия!” (с)
*****
????????????????
Чого-чого???
З якого це дива Криштоф Косинський – ЗАСНОВНИК першої Січі?!
????????????????
Криштоф Косинський (1545-1593) був полковником низового козацтва й очільником ПЕРШОГО в історії КОЗАЦЬКО-СЕЛЯНСЬКОГО ПОВСТАННЯ!!! Яке було придушене магнатським кланом князів Острозьких, у яких сотником надвірної корогви був Семерій, він же – Северин Наливайко!.. Який, таким чином, придушував повстання Косинського… буквально за пару років перед тим, як розпочати власне селянсько-козацьке повстання – друге в історії!!!
І про Косинського, і про Василя Костянтина Острозького, і про Наливайка ми з дружиною створили авантюрно-історичний роман “Шалені шахи” – тоді й перелопатили цю тему…
https://www.youtube.com/watch?v=5qXYWx4l9RA
Що ж до Січі, то вона існувала хтозна відколи, й ніяких персональних “засновників Січі” історія не знає. Навіть князь Дмитро “Байда” Вишневецький (~1517-1563/1564) всього лише спорудив там перше стаціонарне укріплення – земляну “фортецю Байди”. Але сама по собі Січ існувала задовго до Байди Вишневецького… А що він народився задовго (років за сорок) до названого Вами Криштофа Косинського – то це не піддається сумніву… 🙂
То була вам провкація. Може ессе якесь стисле вийде. Бачите як воно. А твор дуже цікавий. У передмові написано, що цю частину він писав у 60-ті. Як для того часу – дуже сміливо написано. А крім того, він залучив навіть совкових авторів у підтверждення своїх висновків.
Дуже вибачаюсь за “засновника “, Але мене більше інтересувала фамілія, і тим самим границі нашого кола, Що контри між поляками і русичами особливоі не було,
“…контри між поляками і русичами особливоі не було…” (с)
*****
За неперевіреними відомостями, ще в XVI столітті на Січі не стояло аж надто гостро питання віросповідання. Брехати не стану – тут ми архіви надто глибоко не копали, бо для написання роману “Кинджал проти шаблі” нас більше цікавили такі постаті, як Роксолана і Дмитро “Байда” Вишневецький + пов’язані з ними Іван Вишневецький, Бернард Претвич, Гальшка Острозька, Сигізмунд ІІ Август, Сулейман І Кануні, Гюльбехар Махідевран, Ібрагім-паша та ін. Себто, конкретні історичні постаті, тоді як Січ у нас проходить в сюжеті тлом…
https://www.youtube.com/watch?v=cZhQ3D3RiAc
Та все ж таки я читав, що на Січі ще в XIV-XV ст. десь від 1/3 до 1/2 козаків могли мати… тюрксько-татарське коріння! Та чого там: Тарас “Трясило” ФедорОвич (який став прототипом для гоголівського Тараса Бульби) насправді був… хрещеним ТАТАРИНОМ, який до хрещення мав ім’я Усам (варіанти – Осам, Усан, Осан). А Ви кажете, поляки… Ясна річ, з поляками складалося все ще краше.
Та й загалом, хто серйозно попсував українсько-польські відносини – то це король Сигізмунд ІІІ Ваза. Не стану розбирати причини, які на це його спровокували, але саме він почав просувати все тільки польське й виключно католицьке і навпаки – давити все не-польське і не-католицьке! Й саме від кінця XVI століття – з Берестейської унії починаються дуже жорсткі терки між поляками та українцями!!!
А до того…
Середина XVI століття. Улюбленець польського короля Сигізмунда І Старого (католика) – славетний лицар Ілля Острозький (православний), який залюбки одружується з Беат Костелецькою (католичкою) – згідно з чутками, мало не позашлюбною дочкою Сигізмунда Старого. Потім наймогутнішим, найзаможнішим магнатом Речі Посполитої став брат Іллі – Василь Костянтин Острозький, який, між іншим, до Берестейської унії не ліз в питання віри. І загалом, в період “безкоролів’я” двічі претендував на польський престол!!! А були ще ж і протестанти – аріяни (социніяни). Наприклад – Немиричі, теж потужні магнати… А от наприкінці XVI століття, при Сигізмунді ІІІ Вазі все змінилося, й українців (переважно православних) почали утискати. Накопичування протестної енергії тривало півстоліття, а потім – в 1648 році вибухнула Хмельниччина.
P.S. До речі, на початку XVII ст. ми наштовхнулися на таку цікаву фігуру, як козак Бераха – очевидно, то був охрещений єврей Борух (Барух). Він був комонником (вершником), відзначився особливою хоробрістю при облозі Москви. Загинув від прямого попадання гарматного ядра й був оплаканий всім козацьким куренем, до якого був приписаний…
Та й такі відомі козацькі роди, як Марковичі (Маркевичі), Перехристи, Боруховичі та ін. походять від охрещених євреїв! Наприклад, дружина гетьмана у вигнанні Пилипа Орлика й матір гетьманича Григора Орлі де Лазіскі – Ганна Герциківна була дочкою охрещеного єврея Григорія Герцика. Герцики теж пішли на еміграцію разом з усіма “мазепинцями”. Григорій Герцик був схоплений агентами московитів, у 1721 році після катувань ув’язнений в Петропавлівській фортеці, де просидів 7 років, а потім був звільнений і решту життя прожив під наглядом у Москві без права повертатися на українські землі.
А Ви – про поляків… Ясна річ, з поляками все складалося ЩЕ КРАЩЕ. 🙂
Мне за Запоржье, конечно, лестно. Но Сечь была все-таки севернее, а здесь – передовой наблюдательный пункт по современным меркам. Да и негде было бы разместить на Хортице больше полка. Опять-таки, мостов не было, а еды и прочих припасов на лодках не навозишь на большое войско. Как центр мобилизации – на острове, ниже порогов – сомнительно. Да и татары были слишком близко.
Так Січ і була чимсь на кшталт Форпосту. Пункту збору (як на тепер – військкомату) + спостережного пункту + невеличкого тренувального полігону! І звісно, вона була СИМВОЛОМ.
Порівняйте з Майданом, особливо з останнім за ліком.
Мобілізаційний пункт? Так. Бо ти або за Майдан і з Майданом, або з Антимайданом, або тобі все пофіг…
Тренувальний полігон? Так. Бо на Майдані (при фізичній або ментальній присутності там) ти проходиш певний громадянський вишкіл і стаєш Громадянином. Так само на Антимайдані ти стаєш тітушкою. А поза цими двома пунктами лишаєшся бидлом, біомасою.
Символ?.. Безперечно!!! Інакше “Беркут” не намагався б витіснити людей з Майдану, а люди б не чинили спротив, щоб утриматися там.
Але чи обмежувалося все Майданом?! Ні!!! Бо в день пікового збору (1.12.2013) оті епічні 500’000-1’000’000 людей (за різними підрахунками) заповнили і Майдан, і Хрещатик, і Бесарабську площу, і прилеглі вулиці… Бо на самому Майдані фізично нема місця для розміщення такої кількості людей. Отож всі, хто там не вмістився (а ще всі співчуваючі) згодом склали мобільний Автомайдан + менші осередки протестів по всій Україні. А на самому Майдані, на прилеглих зонах Хрещатика, на Грушевського зазвичай лишалося від 20’000 до 50’000 людей. Хоча в разі пікової ситуації (як, наприклад, вночі 10.12.2013) ця кількість зростала в рази буквально за кілька годин за рахунок надмобілізації киян. Та й на щотижневе віче теж сходилися додаткові люди.
А так Майдан був форпостом, місцем мобілізації, полігоном і символом.
Як і Січ…
“Вот прямо сейчас, если вы находитесь дома, внимательно посмотрите по сторонам, а если не дома – возьмите в руки телефон и откройте галерею. Что вы там увидите? Наверняка – собственные фотографии и фотографии родственников или дорогих вам мест” (с)
*****
Ви абсолютно праві! Відкрив галерею свого телефону й побачив:
– купу буктрейлерів як моїх особисто, так і наших з дружиною книжок… переважна більшість з яких присвячена історії України, починаючи від князя Аскольда!
– купу фоток, серед яких – знов-таки обкладинки моїх чи наших книжок, переважно авантюрно-історичних романів… а також деякі знакові літературні нагороди… моя однокласниця з романом “Орлі, син Орлика” – про гетьманича Григорія Орлика, більш відомого як французький польний маршал Григор Орлі де Лазіскі… роман “Орлі, син Орлика” в вітрині експозиції, присвяченій Григорію Орлику й розташованій в палаці Кирила Розумовського в Батурині… моя фотка з презентації історичного проекту “Спадщина. Сила предків – в твоїх руках”… російський відеоблогер, який вивчив українську мову за допомогою мого роману “Помститися імператору” в руках з цією книжечкою… українські вояки з моїми книжками, відправленими на фронт…
Що ж, можете називати це себелюбством і бажанням похизуватися перед іншими! Але навіть на самоізоляції ми з дружиною не припиняємо ні літературну роботу, ані просування наших творів – на жаль, на нашому “дикому” літературному ринку нема літагентів, які роблять це в цивілізованих країнах. Тому ми самі контактуємо з видавцями, з кіношниками, з театралами, з організаторами різних заходів навіть на карантині! За таких умов мати ці фото- й відеоматеріали під рукою треба завжди. Вибачте, це робота. Така у мене й галерея на телефоні!..
И да, Русь делилась в строгой традиции словян, только по цветам, была черная, белая, червонная, Точно так же и Хорваты делились, Киев как центр и основа был самодостаточным,
Как-то довелось мне побывать в небольшом румынском городке. Славный там был ресторанчик. С веселой чисто национальной музыкой. В вестибюле на стенке был достаточно большой стенд с фотографиями участников всех войн и всех армий, которые были выходцами из этого городка. И не было там различий, кто и с кем воевал. Были истории людей. И все это представляло собой историю страны. Без идеологии, без мифологии.
Тогда, достаточно много лет назад, на меня, еще не оклемавшегося от совка, это произвело большое впечатление…
Справжня історія України
http://radiolemberg.com/ua-articles/ua-allarticles/itemlist/tag/історія%20України?start=20
Тимур | 3 Травня, 2020 at 16:28 | Відповіcти
““Звичайно, не обійшлося тут без перебільшень, — зокрема, фантастичним є число церков, назване Тітмаром” (с)
*****
Мабуть, він врахував до їхнього числа і надвірні каплички”.
_______________________________________________________
Коли святкували 1000-ліття м.Глухів, то в районній газеті “Народна трибуна”, добре пам’ятаю, читав, що до двох поспіль пожеж в 171? і 17?? роках, у місті було більше 100 церков (115 чи що). Після них місто не відродилося, а було ж 62 роки столицею України (в основному при молодшому Розумовському).
Вірю ))) Хай підтвердження й непряме, але цей приклад доводить, що українці – люди релігійні, тому 400 церков у Києві в повідомленні Тітмара цілком можливі.
171? і 17??
З датами пожеж я трішки напартачив – потрібно було спочатку у вікі заглянуть.
Можливо, тут усі знають про ресурс “История Руси” в ютубі за замовчуванням, але я нагадую, бо колись навіть думав, що він від Автора, потім, що це друге ім’я “Старого Дикобраза”, але, мабуть, не те і не інше. Від Автора “Самый сок (2)”.
https://www.youtube.com/channel/UC_EZFh69W_TH9X8iphGVw_g
https://www.youtube.com/channel/UCbH-3GF4hWQ8Ri1KjGR8kNQ
https://www.youtube.com/channel/UC6DYb1p0eYsoY3PFVs35Dgw
Ходять неперевірені чутки, буцімто автором каналу “История Руси” є ніхто інший, як публіцист Володимир Білінський, автор “Країни Моксель” та інших книжок, лавреат премії ім.Івана Франка.
https://uk.wikipedia.org/wiki/Білінський_Володимир_Броніславович
🙂 🙂 🙂
Можливо, автор каналу “История Руси” і Володимир Білінський, але це правда в тому випадку, коли озвучує тексти інша людина. Я дивися виступи Білінського перед аудиторією: голос, мова, стилістика не ті, що на сайті. Насправді він виглядає старшим ніж автор “История Руси”, по ходу виступу, наприклад, переплутав Олександра Македонського з Олександром Невським, тобто, неправильно називав, чого за автором каналу поки-що не ведеться.
Схоже, він викладає у якомусь виші, бо одного разу сказав про коментатора:”Я б йому з такими знаннями залік не поставив”. Але щодо Білінського, то так – він ставиться до нього з повагою і вважає його своїм дороговказом.
Мені так здається.
“Що ж до Січі, то вона існувала хтозна відколи, й ніяких персональних “засновників Січі” історія не знає. ”
Знает ) Просто не все и не всегда могут эти страницы открыть.
В 3 000 тысячелетии до н.э. в Европе роды для большей безопасности выбирали острова посреди рек и делали на них засе-ки-сечи. Отсюда возникли у росов понятие «сiчь», по-русски – «сечь», у англичан «сити», у французов «ситэ». Позже именно такие «сечи» использовали в походах роды-викинги, казаки и пр.
“…в Европе роды для большей безопасности выбирали острова посреди рек…” (с)
“Позже именно такие «сечи» использовали в походах роды-викинги, казаки и пр.” (с)
*****
Отож бо!!! Ви пишете про РОДИ, а отже – про на-РОДИ.
А я кажу про ПЕРСОНАЛІЇ.
Ясна річ, що роди й народи мали у давнину (до 3000 років тому) своїх вождів. Але ПЕРСОНАЛЬНІ імена цих вождів, які першими стали робити оборонні засіки на островах посеред європейських рік, в історії не збереглися – про що я й написав.
Дякую !!!!!!!!!! Стільки радості і задоволення отримала . Читаючи коменти також …Яке Товариство !