36 стратагем (частина 9)

Зміст
36 стратагем (частина 1)
Група №1: Стратагеми для перемоги (стратагеми 1-6)
36 стратагем (частина 2)
Група №2: Стратагеми для супротивника (стратагеми 7-12)
36 стратагем (частина 3)
Група №3: Стратагеми для нападу (стратагеми 13-18)
36 стратагем (частина 4)
Група №4: Стратагеми для заплутування (стратагеми 19-24)
36 стратагем (частина 5)
Група №5: Стратагеми для з’єднання (стратагеми 25-30)
36 стратагем (частина 6)
Група №6: Стратагеми для відступу (стратагеми 31-36)
36 стратагем (частина 7)
Дві класифікації стратагем
36 стратагем (частина 8)
Про антистратагеми (антистратагеми 1-5)
36 стратагем (частина 9)
Антистратагеми 6-10


Антистратагема 6:
 Жорстко дотримуватися стандарту

Спроба занадто добре і досконало виконувати чужу роль дозволяє виявити її фальшивість.

ТЛ: В «Пригоди бравого вояка Швейка» Гашек включив наступний епізод. Намагаючись уникнути призову на фронт, один інтелігентний чоловік вирішив «закосити» під хворого. Для цього він… Далі пряма цитата з роману:

— Я цим судовим лікарям анітрохи не вірю, — зауважив пан інтелігентного вигляду . — Коли я займався підробкою векселів, то про всяк випадок ходив на лекції професора Гевероха. Потім мене зловили, і я симулював паралітика точнісінько так, як їх описував професор Геверох: вкусив одного судового лікаря з комісії в ногу, випив чорнило з чорнильниці й на очах у всієї комісії, перепрошую, паньство, за нескромність, напудив у кутку. Але саме за те, що я прокусив ікру одного з членів цієї комісії, мене визнали абсолютно здоровим, і це мене занапастило.

Таким чином, точне дотримання лінії поведінки, описаної авторитетним лікарем, спричинило результат, протилежний очікуваному.

 

Антистратагема 7:
Шукати досконалість

Кожен процес має власні закономірності та якісні характеристики. Якщо Ви придбали скромний старенький комп’ютер — нерозумно очікувати, що він зможе ефективно працювати з останніми версіями програмних продуктів. І це невдовзі з’ясується.

ТЛ: До певної міри перегукується з антистратагемою 5 «Буриданів віслюк». Тільки тут йдеться не про змарнований в очікуванні час і не про «вікно можливостей», що раптом закрилося. Антистратагема 7 — це про «перебирання харчами». Про ігнорування хороших шансів заради ще кращих.

Таким чином поводилася занадто вибаглива стара з «Казки про рибалку і рибку» Пушкіна. Спочатку вона захотіла всього лише нове корито, потім — нову хату, потім — стати не селянкою, а стовбовою дворянкою… І таке інше — аж до володарки морської, у котрої сама Золота Рибка виконуватиме роль «хлопчика на побігеньках». Чим же все скінчилося? Так — розбитим коритом.

 

Антистратагема 8:
Начепити на світ власні окуляри

Вважати свою систему оцінок і критеріїв тотожною аналогічним системам супротивника. Використовувати власні критерії, своє бачення проблем і процесів при прогнозуванні дій з боку супротивника.

ТЛ: Приклад такої поведінки продемонструвала команда Петра Порошенка в ході передвиборчої кампанії 2019 року. Озброївшись гаслом: «Армія. Мова. Віра», — команда кандидата в президенти Порошенка працювала винятково на посилення цього гасла. Себто, на т.зв. «ядерний» електорат, який не треба зайвий раз переконувати в правильності курсу своєї політичної сили… Тоді як всі зусилля під час виборчої кампанії мають бути зосереджені на якомога більшому розширенні електоральної бази за рахунок виборців з іншими переконаннями.

 

Антистратагема 9 (від Тимура):
Шулер-картяр і лох

Недарма існує приказка: «Єдина помилка, яку робить лох, сідаючи за один стіл з шулером-картярем — це, власне, рішення зіграти з шулером-картярем. Все інше — це вже наслідки тієї першої й єдиної помилки». Якщо ти не є фахівцем у певній царині — май мужність визнати свій непрофесіоналізм. І в жодному разі не намагайся помірятися силами зі справжніми професіоналами! Для тебе це закінчиться погано… або дуже погано. Причому міра завданого тобі збитку визначатиметься виключно з ласки професіонала і від будь-яких твоїх зусиль не залежить абсолютно.

ТЛ: Безліч історій про катал, циганок-ворожок і «наперсточників» будь-хто може пригадати самостійно. Або згадати одну з пізніх комедій Гайдая «На Дерибасовской хорошая погода, или На Брайтон-Бич опять идут дожди», де є кумедний епізод з лейтенантом Циганьонком на Арбаті.

А можливо, хтось пригадає пізньорадянський к/ф «Сексказка» (1991 рік), знятий за мотивами оповідання Набокова. За сюжетом, молодий незаможник Макс (Сергій Жигунов) в ніч перед Різдвом зустрічає дияволицю (Людмила Гурченко), яка наділяє чоловіка здатністю зваблювати будь-яких жінок і укладає з ним парі: весь «гарем» назавжди залишиться з Максом, якщо кількість зваблених до настання Різдва буде непарною… Приставши на умови дияволиці, молодий чоловік розбив серця п’ятьом дівчатам. На годиннику — 23:55, здається, перемога близько!..

Але за останні п’ять хвилин до півночі до Макса підкотилася сама дияволиця!!! Вона стала шостою закоханою — отож парі молодий чоловік таки програв. Тільки тоді молодий чоловік зрозумів усю безперспективність своєї гри: адже дияволиця від початку мала «козирного туза в рукаві» — можливість в будь-який момент змінити ситуацію на свою користь!

 

Антистратагема 10 (від Тимура):
Без гальм

Деякі люди вважають, що вивчення як класичних стратагем відступу та втечі, так і антистратагем обертається «програмуванням самого себе на поразку в боротьбі». На жаль, вони не розуміють, що ніхто з людей не всесильний і здебільшого не досягає повністю омріяного результату, а тому на випадок поразки краще мати хоч якийсь резервний «план Б», ніж не маючи в резерві загалом нічого, щодуху перти до перемоги «на голому ентузазізьмі», не озираючись на можливі загрози. Програш для таких людей стає особливо нищівним і болісним…

ТЛ: Зразком українського політика, наділеного такими переконаннями, є Юлія Тимошенко. Протягом усієї виборчої кампанії 2009-2010 років вона незмінно висловлювала залізобетонну впевненість у тому, що головний приз передвиборчих змагань — президентське крісло дістанеться саме їй, а не її головному конкуренту Януковичу. На всі запитання про «резервний план Б» завжди відповідала, що налаштована тільки на перемогу, а тому ніяких страховок навіть не думає передбачати!..

Апофеозом самовпевненості ЮВТ стала прес-конференція, проведена 14.01.2010 в Міжнародному виставковому центрі (Київ): тоді всім присутнім журналістам було запропоновано випити «за здоров’я пані президентші» неміряну кількість колекційного шампанського «Новый Свѣтъ» — між іншим, іменної серії… Мабуть, не варто зайвий раз нагадувати про епічний провал Юлії Володимирівни на тих виборах з наступним заїздом в Качанівську виправну колонію №54. Сталося це тому, що будь-якого «резервного плану Б» на випадок програшу виборчої кампанії у неї справді не було.

 

* * *

Власне, на цьому короткий огляд вчення про «китайську абетку конфліктного управління» можна вважати завершеним. Опанувавши викладені знання навіть в настільки стислому вигляді (36 класичних стратагем + 10 антистратагем), завжди можна виробити лінію поведінки у тій чи іншій складній ситуації, намітити план досягнення успіху, базуючись або на якійсь окремій стратагемі, або, швидше, на послідовній «зчіпці» кількох стратагем. Звісно ж, далі лишається такий план реалізувати… проте успішна реалізація наміченого — то вже дещо інша справа.

До речі, в якості тренування кожен завсідник «Лінії Оборони» може (при бажанні) розглянути якісь епізоди зі свого життя і співвіднести ці епізоди з вченням про 36 стратагем. При цьому необхідно з’ясувати, наскільки вдалі життєві рішення, які дозволили досягати успіху, відповідають як окремим стратагемам, так і послідовним «зчіпкам» кількох стратагем. Так само з провалами: можна проаналізувати життєві невдачі й подивитися, чи присутні в них сліди 10-ти антистратагем?..

Запевняю, такий аналіз може виявитися вельми цікавим!..

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

20 Comments on "36 стратагем (частина 9)"

 1. Ну от, тепер нарешті все! Тепер маєте 10 шляхів розв’язання різних ситуацій, які ведуть до ПРОГРАШУ. Так робити точно не треба.
  “Ты туда не хади, ты туда хади! Там снег башка пападёт, савсэм мёртвый будэш!..” (с)
  😀 😀 😀 😀 😀

  Отже, я закінчив. Зараз буду пару годин зайнятий, потім вставлю в усі 9 частин “Зміст” з відповідними гіперпосиланнями… А всіх, хто читав матеріал “36 стратагем” – прошу остаточно визначитися: чи потрібно його виносити в меню сайту “Лінія Оборони”? Чи має він ту цінність, яку від нього очікували на початку публікації?.. Бо тоді мені ще треба буде написати один аркуш тексту й надіслати його Анти-Колорадосу. Бо робити вставки в меню може тільки він…

   • Ух ти!!! Красно дякую!!! 😀

    • Puzat-Pasuk | 07.05.2021 at 14:14 |

     мабуть.рибка дівчинка,а не хлопчик

   • До речі, цей Доктор Фауст озвучив вже і другу частину:
    https://www.youtube.com/watch?v=TncXanHPoQc
    Але з незрозумілих причин він озвучує по 4 стратагеми з кожної групи…
    Отже, він загубив:
    – у групі 1 – стратагеми 5 і 6;
    – у групі 2 – стратагеми 11 і 12…
    🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  • Тимур, я никак не угомонюсь :). Если стратагеме, которая упоминается дальше по тексту статей присвоить имя (например перед 2-й стратагемой, которая упоминается в 4-й статье, вставить , то в 4-й статье ссылка 2 откроет статью именно на 2-й стратагеме. Освежив в памяти 2-ю стратагему, легко возвращаемся в 4-ю часть и продолжаем чтение. Ссылка практически та же самая, но так удобнее, не нужно перелистывать 1-ю статью в поисках 2-й стратагемы, сразу попадаем куда надо.
   По поводу “вносить – не вносить” – материал актуальный, время его не состарит. Если бы объявили голосование, я бы проголосовал “ЗА” (закрепление на сайте, например в “Категориях”).

  • Андрій Дар | 07.05.2021 at 15:17 |

   Тимуре, я теж за те, щоб внести в меню сайта. Принаймні, Антістратегеми – точно цьргр заслуговують. Щоб працювати над помилками і не повторювати їх (я про перелвиборчу кампанію 2019 року).

 2. Тэги пообрезало :(. Без них все написанное мной теряет смысл. Тимур, если видите мое мыло и Вам это интересно, дайте знать. Могу оказать посильную помощь во внесении предложенных (мной) изменений.

 3. Ну от, маючи оприлюдненими всі 9 частин лонґріду, я вставив на початок кожної частини “Зміст” з активними гіперпосиланнями на всі інші частини. Тепер сторінками матеріалу можна “подорожувати”, як кому хочеться і подобається 😉

 4. Семен Семеныч | 07.05.2021 at 16:00 |

  добавлю еще один пункт, очень весомый
  сопротивления изменениям. Это курс из МВА.
  Очень важная составляющая, кстатити.
  Почему сосед, дурак дураком, делает успех в бизнесе? Нет, не так. Вспомните своих однокласников, по школе.
  Почему отличники прозябают в нищете. Почему двоечники, которых тянули за шею, только чтобы не портить статистику успешны?Парадокс? Нет. Все намного проще. Двоечники всегда ощущали себя изгоями, старались дерзостью, хамством, физическим доминированием в классе восполнить свое эго. Поэтому, именно поэтому они научились бороться, наплевав на трудности и чужие мнения.
  Возвращаемся к сопротивлениям к изменениям…..это своего рода установка. На подобие привыкания к бедности. Т.е. (ну вы поняли) живу, вот мои рамки возможностей, далее ничего не светит…Какие изменения?Вы о чем!Меня все устраивает, а все остальное очень рисково и страшно!
  В этом то и вся беда! Что человек не видит возможностей самореализоваться, он живет по мелкому-зашабашить пару сотку гривен, продать молочко перекупщикам, свинку откормить….Вот тут самое главное! Как такой персонаж проголосует, сделает свой выбор, когда “Порошенко барыга” а я весь такой трудяга и в жопе! Он, барыга все мое спи3;л и во всем виноват! Дальше смысла и нет продолжать….

  • Воно все так… от тільки трішечки не так!
   Я знаю, що погано вмію заробляти гроші. Визнаю, що моя дружина завжди вміла заробляти гроші краще від мене. І так, я – медаліст і червонодипломник, вона – не кругла відмінниця, але і більше, ніж просто хорошистка.
   Нібито все справедливо…
   Але!..
   Але у мене завжди були цілі більш глобальні, ніж просто грошей заробити. Коли було треба, я мобілізовувався і заробляв, скільки треба.
   Однак я щось не пригадую, щоб хтось із моїх колишніх однокласників або співучнів по інституту ставив перед собою десь таке завдання, як видати нову українську літературу нової якості. Або вибороти гідне місце для сучасної української фантастики, написаної українською мовою… Ніхто таких цілей перед собою не ставив – а я ставлю! І досягаю по мірі можливостей. А все інше до цього додається.
   Так, можна сперечатися, багата наша сім’я чи не дуже…
   Але ж і цілі такої я не ставлю!..
   Хоча це, може, і погано.
   Хоча мені було би простіше емігрувати в Ізраїль, в ФРН, у США, в Канаду – і ну її до біса, ту українську літературу!..
   Та й якби я поїхав з цієї України – щось не бачу, хто б вам на “ЛО” виклав такі речі, як “Абетка бойової пропаганди” і “36 стратагем”?!
   Ні-ні, такі люди є, я знаю… Навіть можу зараз же назвати їх.
   От тільки виклав вм ці матеріали саме я, а не вони!.. Хоч я міг би плюнути на Україну й давно виїхати звідси. Але сиджу тут, на “ЛО” з вами разом.
   Так чи не так, га?..
   🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

  • Федір | 08.05.2021 at 08:27 |

   золоті слова!

 5. Семен Семеныч | 07.05.2021 at 17:04 |

  Мне очень понравилась тема денафикации во время ВОВ.
  Очень разумный и эффективный инструмент! Его нужно взять на вооружение!
  Для лечения ублюдков, парашинских, даунбасян, для озпжэ, всех, кто попал на тюрьму.
  Ежедневно, с утра до вечера, в камере по телевизору показывать историю от hrendyabliki , імені Т.Г. Шевченка, История Руси и множества других,от ютуба , очень полезных, для слабого ума лишнехромосомных. Ежедневно, с утра до вечера! На входе – Гарантированные патриоты Украины!

 6. Семен Семеныч | 07.05.2021 at 17:35 |

  Так, тому що Ви червоного папірця таки мали, а жіночка, дай Боже найкращого, таки не відмінниця) шуткую.)
  Я розумію, що Ви кажете. Так, не всім вирощувати свиней,не всім бути письменниками, або пихати Саршип 20 у космос. Я про розум, про розуміння наших людей, про вибір людей свого життя! Ну от хто в здоровому глузді, у той же Швейцаріі вибрав би такого придурка, як вибрали украінці два року тому?
  Треба найти це побудження, ці помилки, навчитись розуміти чім дихае більшисть. Бо знову ті ж граблі, те ж розчарування….

  р.с. Сидіння в ЛО цілковито діло voluntarily .Усього найкращого!)

 7. Олег | 07.05.2021 at 17:55 |

  Дякую, пане Тимуре. Неймовірна робота!

 8. Пішовши назустріч нашим проханням, шановний Anti-Colorados виніс матеріал “36 стратагем” і меню сайту “Лінія Оборони”:
  https://defence-line.org/36-strategem/
  Користуйтесь, шановні! Разом – до перемоги! 😀

Comments are closed.