36 стратагем (частина 8)

Зміст
36 стратагем (частина 1)
Група №1: Стратагеми для перемоги (стратагеми 1-6)
36 стратагем (частина 2)
Група №2: Стратагеми для супротивника (стратагеми 7-12)
36 стратагем (частина 3)
Група №3: Стратагеми для нападу (стратагеми 13-18)
36 стратагем (частина 4)
Група №4: Стратагеми для заплутування (стратагеми 19-24)
36 стратагем (частина 5)
Група №5: Стратагеми для з’єднання (стратагеми 25-30)
36 стратагем (частина 6)
Група №6: Стратагеми для відступу (стратагеми 31-36)
36 стратагем (частина 7)
Дві класифікації стратагем
36 стратагем (частина 8)
Про антистратагеми (антистратагеми 1-5)
36 стратагем (частина 9)
Антистратагеми 6-10


Про антистратагеми

Природно, якщо існують певні алгоритми (послідовності дій), які дозволяють, при вірному застосуванні, досягати поставлених цілей, то так само мусять існувати й алгоритми (послідовності дій), які призводять до краху всіх намічених планів і гарантованого програшу… Такі алгоритми (послідовності дій) називаються антистратагемами.

Антистратагема — послідовність дій, що гарантовано призводить до провалу розв’язаня конкретного завдання чи недосягнення поставленої мети через невірне урахування (або ж загалом ігнорування) психологічних схильностей об’єкта й інших особливостей ситуації.

Вивчення антистратагем не менш важливо, ніж вивчення стратагем, з огляду на те, що через тривіальну необізнаність людина може обрати лінію поведінки, програшну за визначенням.

 

Антистратагема 1:
Виростити ворога і боротися з ним

Від початку зорганізувати (пустити на самоплив) процес таким чином, що його розвиток створить тобі великі або дуже великі проблеми.

ТЛ: Здається, ще у книзі «Велика шахівниця» (1997 рік) Збігнєв Бжезинський визначив Китай як нового геополітичного лідера Євразії ХХІ століття, а отже — як джерело головної геополітичної загрози для Сполучених Штатів у найближчому майбутньому?.. Так, містеру Бжезинському в прозорливості не відмовиш, і чим далі, тим більше підтверджується це передбачення.

Проте якщо повернутися в середину минулого століття… наприклад, у 1950-ті й особливо в 1960-ті роки, в епоху «пізнього Мао Цзедуна» та «культурної революції» — то подібні прогнози виглядали би вкрай кумедно. Але хто ж підтримав КНР після подвійної зміни керівництва — в епоху «соціалізма з китайською специфікою», «соціалістичної ринкової економіки» Ден Сяопіна?! Сполучені Штати…

Отак і сталося, що США самі собі виростили майбутнє «джерело головної геополітичної загрози». З яким тепер треба боротися!..

 

Антистратагема 2:
Прогнилий фундамент

Значущі процеси чи системоутворюючі елементи від початку не беруться під жорсткий контроль. Надалі з’являється джерело хронічних проблем, замінити яке важко, оскільки воно вже інтегровано в систему.

ТЛ: Приклад реалізації цієї антистратагеми подала сучасна Україна, коли в період 1991-1993 років суспільство не наполягло на проведенні люстрації. Таким чином, від державотворчих та управлінських процесів не були відсторонені колишні комуністичні й комсомольські лідери, а також колишні співробітники радянських спецслужб і силових структур. Усі вони дуже швидко влилися в різні олігархічні клани, які дотепер фактично керують нашою державою на власний розсуд.

 

Антистратагема 3:
Дражнити пса

Стратагема нерозумного проведення конфлікту. Конфлікти можуть сприяти зміцненню власних структур, але можуть і спричиняти руйнівний вплив на сторони, які беруть участь у конфліктах.

ТЛ: Поза сумнівом, наслідки конфлікту Речі Посполитої та козацької української держави — Гетьманщини в XVII та на початку XVIII століття стали руйнівними для обох його сторін. Чим сповна скористалося спочатку Московське царство, а потім і його виплід — Російська імперія. Таким чином, до кінця XVIII століття території як Речі Посполитої, так і Гетьманщини поступово, одна за іншою увійшли до складу Російської імперії.

 

Антистратагема 4:
Перли перед свинями

Людей можна поділити на дві великі групи. Одні у відповідь на добро відповідають добром. Інші сприймають прояв добра як вияв слабкості, після якого намагатимуться сісти тобі на шию.

ТЛ: Таку поведінку яскраво демонструє сучасна Російська Федерація: будь-яка спроба нормалізації стосунків з нею і ведення рівноправного діалогу на цивілізованих засадах сприймається як вияв слабкості, політичної неспроможності «кремлівськими вежами», а за ними і всім населенням РФ, мізки якого надійно промиті імперською пропагандою.

 

Антистратагема 5:
Буриданів віслюк

Був собі мудрець Буридан. У нього був дуже розумний віслюк, який дуже любив розмірковувати. Одного разу віслюк опинився між двома однаковими копицями сіна і ніяк не зміг визначити, до якого слід підійти. А без чіткої відповіді на власні запитання він не звик рухатися. Отак він, голодний, стояв і розмірковував. Доки не сконав від голоду.

ТЛ: Антистратагема 5 — це насправді не про особливості характеру Буриданового віслюка. Насправді вона про наш найцінніший ресурс — про час. І про втрачені шанси. Про сумнозвісне «вікно можливостей», яке відкривається не раз і назавжди, а лише на певний час, нам заздалегідь невідомий. А тому ми можемо чекати, доки «вікно можливостей» відкриється ще ширше, на ще кращих умовах… можемо чекати, чекати… і зрештою втратити свій шанс! Бо час буде бездарно змарнований, і «вікно можливостей» таки закриється.

Таку поведінку буквально протягом останнього року продемонстрували білоруси. Здавалося б, усім було зрозуміло, що Олександр Лукашенко на чергових «виборах» вже вкотре узурпував владу. Здавалося б, Білорусь ось-ось охоплять протести по типу українських Майданів… Але натомість білоруси віддали перевагу мирним ходам та зібранням, обдаровуванню силовиків квітами, скигленню під стінами буцегарень, де масово катували затриманих на зразково «мирних акціях» та марним сподіванням на Світлану Тихановську — яку навіть називали «сучасною Емілією Плятер».

І який же результат?! Білоруські протести зійшли нанівець. Буриданів віслюк безславно здох від голоду. Зате пофілософствував досхочу!..

(Далі буде)

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

2 Comments on "36 стратагем (частина 8)"

  1. Людей можна (НЕ)ділити на дві великі групи. (АДЖЕ ЩО)Одні у відповідь на добро (НЕ)відповідають добром, (ЩО)Інші сприймають прояв добра, як вияв слабкості, після якого (ТАКОЖ)намагатимуться сісти тобі на шию.
    P.S.Поодинокі винятки тільки підтверджують правило.

    • Ну-у-у… Не знаю, чи настільки вже подібні випадки поодинокі? 😎 У кожного своя статистика добрих/поганих і чуйних/нечуйних людей!.. 😉

Comments are closed.