36 стратагем (частина 7)

Зміст
36 стратагем (частина 1)
Група №1: Стратагеми для перемоги (стратагеми 1-6)
36 стратагем (частина 2)
Група №2: Стратагеми для супротивника (стратагеми 7-12)
36 стратагем (частина 3)
Група №3: Стратагеми для нападу (стратагеми 13-18)
36 стратагем (частина 4)
Група №4: Стратагеми для заплутування (стратагеми 19-24)
36 стратагем (частина 5)
Група №5: Стратагеми для з’єднання (стратагеми 25-30)
36 стратагем (частина 6)
Група №6: Стратагеми для відступу (стратагеми 31-36)
36 стратагем (частина 7)
Дві класифікації стратагем
36 стратагем (частина 8)
Про антистратагеми (антистратагеми 1-5)
36 стратагем (частина 9)
Антистратагеми 6-10


Дві класифікації стратагем

Найочевидніший варіант класифікації стратагем полягає в розбиванні 36 класичних стратагем на 6 рівних груп — власне, як в наведеному вище тексті:

 • стратагеми для перемоги (№№1-6);
 • стратагеми для супротивника (№№7-12);
 • стратагеми для нападу (№№13-18);
 • стратагеми для заплутування (№№19-24);
 • стратагеми для з’єднання (№№25-30);
 • стратагеми для відступу (№№31-36).

Проте інша, більш вдумлива класифікація передбачає розподіл стратагем на наступні 6 нерівних груп:

 1. 7 стратагем приховування (1, [6 + 8], [7 + 27], [32 + 10]);
 2. 3 стратагеми відступу і втечі (36, [21 + 11]);
 3. 7 стратагем захоплення і розгрому (18, [23 + 24], [16 + 22], [15 + 28]);
 4. 9 стратагем використання чужих речей і засобів (3, [12 + 20], [5 + 9], [14 + 29], [35 + 33]);
 5. 5 стратагем заманювання і зваблювання (17, [13 + 26], [31 + 34]);
 6. 5 стратагем заміни (25, [2 + 19], [4 + 30]).

При цьому в кожній групі перша названа стратагема визначає назву всієї групи і передає загальний зміст усіх згрупованих тут стратагем, а кожна пара уточнює той чи інший нюанс дій в руслі узагальнюючої стратагеми.

У першій групі узагальнюючою є стратагема 1 «Обдурити імператора для того, щоб він перетнув море» (загальний принцип приховування як такого). Значення парних стратагем:

— 6 і 8 («Підняти шум на сході, напасти на заході» й «Таємно відправитися в похід на Ченцанг») приховує або напрямок удару, або маршрут руху;

— 7 і 27 («Створити щось з нічого» і «Грати роль дурня, не божеволіючи») або з нічого робить щось консистентне, або перетворює консистентне в ніщо;

— 32 і 10 («Стратагема порожнього міста» і «Ховати за посмішкою кинджал») приховує або справжню порожнечу міста (об’єкта), або реальну природу людини (суб’єкта).

У другій групі узагальнюючою є стратагема 36 «Втеча — найкраща зброя в безвиході» (загальний принцип відступу і втечі). Значення парних стратагем:

— 21 і 11 («Цикада вислизає зі свого блискучого одягу» і «Сливове дерево гине замість персикового») демонструє, що втекти можна, вислизнувши чи кинувши свої речі, або підставляючи замість себе цапа-відбувайла.

У третій групі узагальнюючою є стратагема 18 «Для розгрому банди вбити отамана» (загальний принцип зростання і розгрому). Значення парних стратагем:

— 23 і 24 («Уклавши договір з далекими, напасти на ближніх» і «Використовувати дорогу через Ю для нападу на Гуо») необхідно нападати не на всіх ворогів одразу, а по черзі (або спершу на ближнього, а потім на далекого, або спершу на далекого, а потім на ближнього, тим самим убезпечивши себе від війни на два фронти);

— 16 і 22 («Захопити неробством» і «Закрити двері й затримати злодія») для захоплення ворога можна або тимчасово відпустити його, змусивши повірити в свій характер і розслабитися, або, навпаки, одразу гранично обмежити його волю до дії;

— 15 і 28 («Змусити тигра спуститися з гори» і «Заманивши на дах, прибрати драбину») змушує ворога або покинути звичайні для нього умови (обставини), або, навпаки, ставить того, хто застосовує стратагему, в безвихідь — чим змушує самомобілізуватися, працювати за сімох.

У четвертій групі узагальнюючою є стратагема 3 «Позичити ніж і вбити людину» (досягнення мети через використання чужих коштів, чужої сили й енергії). Значення парних стратагем:

— 12 і 20 («З легкою душею повести овець» і «Ловити рибку в каламутній воді») використовує або внутрішні ресурси ворога, або сформовані навколо нього обставини;

— 5 і 9 («Скористатися пожежею для грабунку» і «Спостерігати за вогнем на протилежному березі річки») показує, як діяти в той час, коли ворог переживає кризу: чи щось почати — чи спочатку зберігаючи пасивність, почекати ще більш сприятливого розвитку подій;

— 14 і 29 («Скористатися тілами померлих і повернути душі» і «Прикрасити дерево квітами») демонструє, як можна або таємно використати чужу форму, або явним чином застосувати чужу силу;

— 35 і 33 («Стратагема послідовності» і «Стратагема сіяння розбрату») демонструє можливість використання або суперечностей, або шпигунів у стані ворога.

У п’ятій групі узагальнюючої є Стратагема 17 «Обміняти щебінку на коштовне каміння» (загальний напрямок заманювання). Значення парних стратагем:

— 13 і 26 («Бити палицею по траві, щоб налякати змію» і «Лаяти шовковицю, мітити в акацію») радить або продемонструвавши агресію, змусити ворога відмовитися від попередніх намірів, або через непрямий тиск загальмувати його просування до намічених цілей;

— 31 і 34 («Стратагема прекрасної жінки» і «Стратагема самострілу») використовує можливість нанесення навмисних і відволікають увагу ушкоджень (фізичних чи моральних) або ворогові, або самому собі.

У шостій групі узагальнюючою є стратагема 25 «Вкрасти несучі конструкції і замінити крокви» (загальний принцип заміни). Значення парних стратагем:

— 2 і 19 («Осадити державу Вей для порятунку держави Цзяо» і «Забрати дрова з-під жаровні») показує, що однаково сприятливий результат може мати заміна як суб’єкта, якого планується атакувати, так і об’єкта здійснення атаки;

— 4 і 30 («Відпочиваючи, чекати виснаженого ворога» і «Перетворитися з гостя на господаря») оперує заміною або засобів боротьби, або статусу ворогів.

(Далі буде)

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

3 Comments on "36 стратагем (частина 7)"

 1. Власне, на цьому короткий огляд вчення про “китайську абетку конфліктного управління” – класичні 36 китайських стратагем можна вважати завершеним. Опанувавши викладені знання навіть в настільки стислому вигляді, завжди можна підібрати як окрему стратагему, так і послідовну “зчіпку” декількох стратагем, що дозволять намітити план досягнення успіху. Звісно ж, далі лишається цей план реалізувати… проте успішна реалізація наміченого – то вже дещо інша царина.
  🙂
  До речі, в якості тренування кожен завсідник “Лінії Оборони” може (при бажанні) розглянути якісь епізоди зі свого життя й співставити ці епізоди з вченням про 36 стратагем. При цьому необхідно з’ясувати, наскільки вдалі життєві рішення, які дозволили досягати успіху, відповідають як окремим стратагемам, так і послідовним “зчіпкам” кількох стратагем. Запевняю, такий аналіз може виявитися вельми цікавим!..
  🙂
  Але…
  Враховуючи те, що сталося на президентських перегонах в Україні в 2019 році, я дійшов висновку, що необхідно викласти два додаткових розділи про антистратагеми. Це вже не класика, це сучасні напрацювання… І стосуються вони не прийомів досягнення успіху, а навпаки – шляхів провалу. При цьому про 8 антистратагем я прочитав, а ще 2 додав бонусом від себе. Отже… далі буде! Кому цікаво – слідкуйте за публікаціями. Кому не цікаво – не читайте 2 наступні подачі.

 2. Damian | 05.05.2021 at 13:38 |

  Дякую, шановний пане Тимуре!

  Незважаючи на те, що багато з нас не є ані тактиками, ані стратегами, ці знання все одно колись стануться в нагоді. Не кажучи про те, що і зараз вони пояснюють підгрунтя багатьох явищ. Східна мудрість каже, що “Все життя можна з собою носити ніж (чи меч), але одного разу він врятує вам життя!

  • “Незважаючи на те, що багато з нас не є ані тактиками, ані стратегами…” (с)
   *****
   36 стратагем – це “абетка КОНФЛІКТНОГО управління”. А конфлікти можуть ставатися на будь-якому рівні життя… Отож стратагеми можуть підказати, як повестися в ситуацію конфлікту, щоб обернути ситуацію собі на користь?! Для цього бути “стратегом”, “оперативником”, “тактиком” та ін. Такі ситуації можуть ставатися і в житті й роботі навіть дрібних менеджерів!
   😀
   Отож не варто ігнорувати знання, які можуть згодитися хоч завтра!..

Comments are closed.