36 стратагем (частина 2)

Зміст
36 стратагем (частина 1)
Група №1: Стратагеми для перемоги (стратагеми 1-6)
36 стратагем (частина 2)
Група №2: Стратагеми для супротивника (стратагеми 7-12)
36 стратагем (частина 3)
Група №3: Стратагеми для нападу (стратагеми 13-18)
36 стратагем (частина 4)
Група №4: Стратагеми для заплутування (стратагеми 19-24)
36 стратагем (частина 5)
Група №5: Стратагеми для з’єднання (стратагеми 25-30)
36 стратагем (частина 6)
Група №6: Стратагеми для відступу (стратагеми 31-36)
36 стратагем (частина 7)
Дві класифікації стратагем
36 стратагем (частина 8)
Про антистратагеми (антистратагеми 1-5)
36 стратагем (частина 9)
Антистратагеми 6-10


Група №2: Стратагеми для супротивника

Стратагема 7:
«Створити щось із нічого»
(Стратагема творчого перебільшення)

Необхідно інсценувати фантоми, щоб ворог прийняв їх за дійсність, яка насправді дуже відрізняється від таких уявлень.

ТЛ: Розповідаючи про цю стратагему, російські автори полюбляють наводити в якості прикладу «російської кмітливості» випадок з часів Вітчизняної війни 1812 року. Тоді Михайло Кутузов нібито наказав своїм солдатам не збиратися біля одного вогнища по 3-4 чоловіки, а розводити вогонь кожному індивідуально. Побачивши всіяний вогнями степ, французи вирішили, що російський полководець має під рукою грандіозну армію…

Однак задовго до цього прецеденту — наприклад, в 1556 році князь Дмитро Вишневецький (більш відомий під прізвиськом «Байда») привів під стіни татарської фортеці Іслам-Кермен у пониззі Дніпра (на цьому місці зараз розкинулася Каховка) велику флотилію козацьких «чайок». Татари вирішили, що фортецю штурмуватиме потужна армія… Насправді ж кожне судно вів лише половинний екіпаж. Продовжуючи в тому ж дусі, козаки «Байди» Вишневецького взяли грізний Іслам-Кермен мізерними силами.

А загалом, до подібного прийому вдаються навіть тварини: при наближенні ворога ведмідь здіймається на задні лапи, кішка вигинає спину дугою і буквально спинається на кігтях та ін.

 

Стратагема 8:
«Таємно відправитися в похід на Ченцанг»
(Стратагема обхідних шляхів)

Необхідно приховувати за будь-якою нормальною, всім звичною, ортодоксальною діяльністю щось ненормальне, незвичайне, неортодоксальне, несподіване для контрагента.

Походження Стратагеми пов’язано з історією виникнення в II ст. до н.е. династії Хань: один з претендентів на імператорський трон послав невелику частину свого війська ремонтувати зруйновані мости через ущелину, а сам таємно пішов на Ченцанг — плацдарм, який дозволяв вийти в тил іншому претенденту на престол і розгромити його.

ТЛ: Задля урізноманітнення, наведу приклад з пригодницького к/ф «Перлина Нілу». Пам’ятаєте момент, коли в присутності всього племені пустельних аборигенів Джек Колтон (Майкл Дуглас) зійшовся у двобої з сином вождя? Оскільки письменниця Джоан Вайлдер (Кетлін Тьорнер) мала б дістатися переможцеві двобою, а Джек катастрофічно програвав здорованю, вона попросила «Аль-Джахару» зробити бодай щось. Зглянувшись на нещасну, пророк почав жонглювати своєю парасолькою, потім дрючками й викидати інші дотепні фортелі, чим відволік увагу спочатку всього племені, а потім і самого сина вождя. Скориставшись цим, Джек Колтон розсадив об голову суперника величезний горщик — і досягнув перемоги.

 

Стратагема 9:
«Спостерігати за вогнем на протилежному березі річки»
(Стратагема невтручання, вичікуючи)

Необхідно прикидатися байдужим щодо критичної ситуації в таборі ворога, утримуючись від поспішних дій і чекаючи на розвиток ситуації в сприятливому для себе напрямі для того, щоб втрутитися лише тоді.

Походження Стратагеми пов’язано з війнами періоду розвалу імперії династії Хань (206 до н.е. — 220 н.е.): під час однієї з битв на Янцзи, в якій зійшлися всі три можливі претенденти на спадщину імперії (армії держав Вей, Ву і Шу Хань), військо держави Шу Хань спостерігало зі свого берега річки за пожежею в таборі військ двох інших держав-конкурентів, які супроводжували битву їхніх армій на іншому березі, але втрутилося тільки тоді, коли перемога була гарантована одній зі сторін, і зробило це таким чином, щоб всі плоди перемоги дісталися переважно державі Шу Хань.

Стратагема 9 часто застосовується перед Стратагемою 5.

ТЛ: Такої лінії поведінки дотримувався Сталін в початковий період ІІ Світової війни — з 1.09.1939 до 21.06.1941. Так, був «визвольний» похід в Західну Україну і Західну Білорусію, Фінська війна, приєднання до СРСР країн Балтії та Буковини. Однак масштаби цих сутичок не йдуть в жодне порівняння з тією пожежею, яку розпалив на європейських теренах Гітлер! Сталін же нібито не виявляв жодного інтересу до усіх цих подій…

 

Стратагема 10:
«Ховати за посмішкою кинджал»
(Стратагема лукавства)

Необхідно приховувати підступні задуми за улесливими словами і правильними фразами.

Походження Стратагеми пов’язано з придворним китайського імператорського двору VII ст. н.е., якому приписують люб’язне поводження з усіма — навіть з людьми, які йшли наперекір йому. Водночас легенда стверджує, що на таких людей чекало жахливе майбутнє…

ТЛ: Як відомо, «Схід — справа тонка», отож хто ще вміє «ховати за посмішкою кинджал», як не східні лідери?! Згадаймо, наприклад, з якою лагідною посмішкою «імператор Сі» сприйняв новину про те, що росіяни протягатимуть черговий газогін «Сила Сибіру» в Китай?! В 2014 році росіяни дуже раділи можливості переорієнтації газопостачань з Європи в країни Азійсько-Тихоокеанського регіону. Однак згодом з’ясувалося, що контракт Газпрома з компанією CNPC був укладений на умовах, вигідних лише Китаю. Для росіян же «Сила Сибіру» чи то має «мінімальну рентабельність», чи не окупається зовсім навіть у віддаленій перспективі…

 

Стратагема 11:
«Сливове дерево гине замість персикового»
(Стратагема цапа-відбувайла)

Необхідно враховувати можливість принесення в жертву когось (аж навіть до себе самого!) задля порятунку себе або інших поважних осіб.

Перша згадка цієї Стратагеми зустрічається в баладі часів правління династії Хань (206 до н.е. — 220 н.е.): коли на корені персикового дерева напали мурахи, сливове дерево, що росло поряд, накрило своїм корінням коріння персикового, тим самим врятувавши його… але при цьому загинуло.

ТЛ: По завершенні IIWW на Нюрнберзькому процесі сталінський СРСР вміло виставив себе «жертвою німецько-фашистської агресії» та вписався в коло обвинувальників — хоча насправді був одним з призвідників війни. Таким чином, гітлерівська Німеччина перетворилася на цапа-відбувайла, а комунізм так і не був засуджений в якості тоталітарної ідеології.

 

Стратагема 12:
«З легкою душею повести за собою овець»
(Стратагема щасливого шансу)

Не можна (з гамлетівськими сумнівами) «виганяти» удачу, якщо вона «постукала в двері».

Вислів виник в XII ст. н.е. і пов’язаний з легендою про мандрівника, який зустрів вівцю, що відбилася від отари — він узяв тварину з собою.

(Далі буде)

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

1 Comment on "36 стратагем (частина 2)"

  1. Олег | 01.05.2021 at 04:10 |

    Дякую

Comments are closed.