36 стратагем (частина 1)

Автор — Тимур Литовченко

Людям весь час доводиться планувати свої дії, націлені на досягнення тієї чи іншої мети — чому, природно, заважають різного роду складнощі. Дехто при цьому помічає, що до успіху (чи навпаки — до провалу) призводить певний набір дій. Зараз, в час тотальної комп’ютеризації таку послідовність дій часто називають алгоритмом. А от в сиву давнину їх іменували стратагемами.

Стратагема (від давньогрецького «στρατήγημα» — «військова хитрість») — прорахована заздалегідь послідовність дій, націлена на розв’язання конкретного завдання чи досягнення неявної мети з урахуванням психологічних схильностей об’єкта й інших особливостей ситуації. В китайській культурі поняття «стратагеми» існує не менше 3-х тисячоліть.

 Цікаво, що китайці давно виокремили і звели в єдину систему 36 стратагем, що дозволяють досягати успіху в різноманітних конфліктних ситуаціях. Хоча, звісно ж, подібними алгоритмами люди користуються повсюдно — просто в інших культурах вони не систематизовані. Загальновідомі приклади, якими я проілюстрував китайські стратагеми, наочно доводять універсальність цих принципів.


Зміст
36 стратагем (частина 1)
Група №1: Стратагеми для перемоги (стратагеми 1-6)
36 стратагем (частина 2)
Група №2: Стратагеми для супротивника (стратагеми 7-12)
36 стратагем (частина 3)
Група №3: Стратагеми для нападу (стратагеми 13-18)
36 стратагем (частина 4)
Група №4: Стратагеми для заплутування (стратагеми 19-24)
36 стратагем (частина 5)
Група №5: Стратагеми для з’єднання (стратагеми 25-30)
36 стратагем (частина 6)
Група №6: Стратагеми для відступу (стратагеми 31-36)
36 стратагем (частина 7)
Дві класифікації стратагем
36 стратагем (частина 8)
Про антистратагеми (антистратагеми 1-5)
36 стратагем (частина 9)
Антистратагеми 6-10


Група №1: Стратагеми для перемоги

Стратагема 1:
«Обдурити імператора для того, щоб він перетнув море»
(Стратагема шапки-невидимки)

Необхідно маскувати власні цілі.

Походження Стратагеми пов’язане з наступною історією: імператора, який сумнівався в необхідності перепливати море, переконані в необхідності такої подорожі наближені запросили відпочити в будинку на узбережжі. Будинок (який насправді був замаскованим кораблем) відчалив, тільки-но імператор заснув, і перетнув море. Таким чином були подолані сумніви «сина неба».

ТЛ: Стратагема шапки-невидимки була блискуче використана в процесі розкрутки майбутнього кандидата в президенти Володимира Зеленського. Справді, коли «95-й квартал» знімав перший сезон телесеріалу «Слуга народу», навряд чи хтось міг всерйоз подумати про те, що виконавець головної ролі колись піде у владу так само, як і кіношний «президент Голобородько». Але ж це сталося!!! Отже, три сезони комедійного телесеріалу плюс повнометражне кіно — це й була неявна, прихована частина майбутньої передвиборчої кампанії Зеленського, що дозволила йому «перетнути море» електоральних симпатій.

 

Стратагема 2:
«Обложити державу Вей для порятунку держави Цзяо»
(Стратагема ахіллесової п’яти)

«Лобова» атака не завжди ефективна й іноді небезпечна — тоді краще діяти приховано, непрямими методами.

Зміст Стратагеми полягає в можливості перемоги над ворогом за допомогою непрямого впливу на нього через створення небезпеки для одного з його незахищених ключових елементів або процесів. Походження Стратагеми таке: в період феодальної міжусобиці IV ст. до н.е. армія держави Лі врятувала свого союзника — державу Цзяо (Чжао), що потерпала від облоги ворога, держави Вей. Для цього армія Лі взяла в облогу незахищену столицю Вей. Тоді війська Вей були змушені поспішити на допомогу власній столиці й відмовитися від подальшої облоги Цзяо.

ТЛ: Пригадайте, як 7 травня 2014 року Володимир Путін раптом почав просити так званих «представників південного сходу України» відкласти самопальний референдум, раніше намічений на 11 травня. А все чому?! А тому, що під час перемовин з президентом Швейцарії, чинним на той час головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером президент РФ дістав потужного удару по своїй «ахіллесовій п’яті» — по банківським рахункам…

 

Стратагема 3:
«Позичити ніж і вбити людину»
(Стратагема підставної особи)

Необхідно враховувати можливість виведення ворога з ладу чужими руками, уникаючи при цьому привернення уваги до себе.

ТЛ: Російська Федерація діє таким чином постійно. Зокрема, в теперішньому воєнному конфлікті на Донбасі сама РФ нібито жодної участі не бере, натомість проти України воюють дві проросійські «прокладки» — ДНР і ЛНР. Ґрунтуючись на цьому «кремлівські вежі» намагаються представити весь цей збройний конфлікт як «громадянську війну на Україні».

Аналогічно більшовицька Росія діяла сто років тому: проти загальновизнаної світовою спільнотою УНР воювала більшовицька «прокладка» — УСРР зі столицею в Харкові. І згодом радянська історіографія теж назвала це «громадянською війною на Україні».

 

Стратагема 4:
«Відпочиваючи, чекати на виснаженого ворога»
(Стратагема виснаження ворога)

Необхідно шукати шляхи для виснаження потужного ворога.

Походження Стратагеми пов’язано з історією походження Стратагеми 2: після того як війська держави Цзяо почали поспішне повернення додому для порятунку обложеної столиці, генерал, який командував військом держави Лі, заздалегідь вибравши місце для засідки, протягом кількох днів непомітно «обживав» це місце, чекаючи на підхід стомленого тривалим маршем війська Цзяо, розтягнутого в похідну колону, щоб завдати йому нищівної поразки.

ТЛ: Подібну тактику СРСР застосував у війні проти Польщі у вересні 1939 року. Мотивуючи це «зайнятістю» РККА боями на Халхин-Голі, Сталін не поспішав кидати своїх вояків у бій, вичікуючи, коли гітлерівський вермахт достатньою мірою знекровить польські війська. «Звільнення» Західної України та Західної Білорусії розпочалося тільки 17 вересня 1939 року.

 

Стратагема 5:
«Скористатися пожежею для грабунку»
(Стратагема стерв’ятника)

Необхідно отримувати вигоди і переваги від проблем ворога, розглядати можливості нападу, коли він перебуває в скрутному становищі.

ТЛ: Цю стратагему Російська Федерація блискавично застосувала для анексії Кримського півострова в лютому-березні 2014 року, накинувшись на дестабілізовану революційними подіями Україну.

 

Стратагема 6:
«Здійняти шум на сході, напасти на заході»
(Стратагема відволікаючого маневру)

Необхідно використовувати удавані атаки й відволікаючі маневри для маскування напрямку головного удару.

ТЛ: Маючи протяжний російсько-український кордон, а також додавши до нього фронт між «прокладками» ДНР/ЛНР і Україною, Перекопський перешийок і, можливо, білорусько-український кордон, РФ має змогу одночасно виявляти активність на різноманітних його ділянках, маскуючи можливі напрямки головного удару при можливому переході війни проти України в «гарячу» фазу.

(Далі буде)

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

15 Comments on "36 стратагем (частина 1)"

 1. Евгений | 29.04.2021 at 22:03 |

  Где то на середине первой серии я заявил жене, увидишь он пойдет в президенты. Как только это сбылось она мной еще больше загордилась)))

  • Молодець!!!

   • Евгений | 29.04.2021 at 22:15 |

    Вчера я зробив пришущення в розмові з жінкою, що Гончаренко готують до високої виборної посади і мабуть за рахунок коштів ПАП. Подивимось як воно буде.

 2. vim149 | 30.04.2021 at 04:56 |

  Мабуть, на часі вже створення “Довідника ЛО”, туди і абетку пропаганди, і стратагеми, і наступні матеріали…
  (Це просто проговорюю мрії ?)

  • Олег | 30.04.2021 at 05:21 |

   Меню сайту вміщує проаганду, додати посилання на сторінку з посиланнями на стратагеми і все. 🙂

   • Добродії! Для початку я повинен опублікувати весь лонґрід:
    – 6 подач по 6 стратагем в кожній = 36;
    – 1 подача з альтернативною систематизацією стратагем;
    – МОЖЛИВО (я ще вагаюся) 2-3 подачі з 20-ма сучасними стратагемами від одного російського автора – “А.И.Воеводина” з нерозшифрованими ініціалами (можливо, шановний Domino знає?..), бо я досі вагаюся, чи потрібно їх включати як додаток до основного матеріалу… бо все ж таки:
    а) мусимо вивчати стиль мислення ворога;
    б) не хочеться затягати читачів у парадигму мислення ворога…
    – ТОЧНО треба зробити 2 додаткові подачі про 8 антистратагем – “послідовностей дій, що призводять до краху” (після поразки Пороха на виборах в 2019 році вивчення антистратагем вважаю обов’язковим).
    От тільки тоді, коли будуть оприлюднені всі 9-12 частин лонґріду – я матиму веб-адреси всіх частин і зможу всунути на початок (і наприкінці кожної – через “далі буде”) переадресацію по всьому циклу!
    Й лише після того настане час написати шановному Anti-Colorados’у листа з проханням винести в меню матеріал “36 стратагем” в цілому…
    😀 😀 😀 😀 😀
    А я таки сподіваюся, що матеріал про стратагеми “зайде” шановним читачам “Лінії Оборони”! Дуже сподіваюся…

    • Oleksandr | 30.04.2021 at 08:34 |

     Так, заходить добре. Воєводін “заходив” на початку 2000х. Зараз ні. А Ваш варіант – супер, особливо “ілюстований” прикладами рф-ії. Дякую за роботу.

     • Прекрасно! Я теж вважаю, що 20 додаткових стратагем від Воєводіна, в принципі, є рекомбінацією класичних 36 китайських стратагем… Хоча з точки зору знання психології ворога – їх можна було б розглянути. Але не будемо, гаразд! Тоді план наступний:
      – 6 подач по 6 стратагем в кожній = 36;
      – 1 подача з альтернативною систематизацією стратагем;
      – 2 додаткові подачі про 8 антистратагем.
      В підсумку, виходить лонґрід на 9 подач! А тоді вже вставити зміст, поєднати все гіперпосиланнями і єдину систему, звернутися до шановного Anti-Colorados’а… Десь отак 😀

    • Domino | 30.04.2021 at 12:30 |

     Алексей Ильич Воеводин

 3. Ilya56 | 30.04.2021 at 10:22 |

  Западная Украина. г. Ровно. 70-начало 90 г., была улица имени 17 сентября(в центре). Самое интересное, не все могли пояснить, в честь чего она названа. Теперь это улица В. Черновола.

 4. Анатолій | 30.04.2021 at 13:20 |

  “Подібну тактику СРСР застосував у війні проти Польщі у вересні 1939 року. Мотивуючи це «зайнятістю» РККА боями на Халхин-Голі, Сталін не поспішав кидати своїх вояків у бій, вичікуючи, коли гітлерівський вермахт достатньою мірою знекровить польські війська. «Звільнення» Західної України та Західної Білорусії розпочалося тільки 17 вересня 1939 року.”

  Все вірно, але задум був ще підступніший. Німеччина зважилась напасти на Польщу, яка мала договір із Францією та Британією, лише після запевнень Сталіна що СРСР нападе на цю країну ОДНОЧАСНО з Німеччиною. Тоді Франції та Британії довелось би оголосити війну і Німеччині, і СРСР. Гітлер був на сто відсотків упевнений, що ці країни на таке не зважаться.

  Сталін вичекав, поки Франція та Британія оголосили війну Німеччині, і кинувся визволяти свій шматок території Польщі. Це був кидок століття.

 5. Вася Пупкиен | 30.04.2021 at 22:31 |

  Имеет смысл подобрать украинский аналог тексту “шапки-невидимки” . Режет глаз , да еще в в начале статьи (((

  • Шановний Вася Пупкиен! Якщо Ви гадаєте, що я перекладаю тексти “як Бог на душу покладе”, то це трохи не відповідає дійсності. Зокрема, в даному випадку пошлюся на стаття “Невидимка” з Академічного тлумачного словника української мови:
   =====
   http://sum.in.ua/s/nevydymka
   НЕВИДИ́МКА, и, жін. іч.
   1. Те, що неприступне зорові, чого не можна побачити. Шапка зветься тая — невидимка (Павло Чубинський, I, 1872, 87);
   =====
   Отже, Павло Чубинський писав: “Шапка… невидимка”, – і нічого “не українського” в тому не вбачав. Отож перепрошую…
   🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 6. SerP17 | 01.05.2021 at 22:28 |

  Дякую, пане Тимур! Дуже вдало співставлено китайські стратагеми з сучасними подіями стосовно України.
  З цього приводу дуже непокоїть, що кляті москалі давно цим впевнено користуються, а для нас стратегія ворога стає кожен раз відкриттям.

Comments are closed.