Поза всяким сумнівом, відносини окремих суб’єктів всередині драматичного трикутника є нездоровими. Скажімо прямо й відверто — невротичними. Саме з цієї причини аналізом таких відносин займаються психологи і психотерапевти.
Хоча вилікувати тих, хто застряг всередині трикутника Карпмана, можливо далеко не завжди. Наприклад, спробуй-но сказати старшій жінці (з наведеного вище прикладу) про те, що у неї склалися невротичні відносини з сином і невісткою: запинає ногами, затопче на смерть!!! Бо її відносини з «діточками» не є невротичними: просто старшу жінку виховали в такій парадигмі, що заради власних діточок матір мусить пожертвувати собою і зі шкури вилізти… а інакше, без цієї жертви жінка буде поганою матір’ю!.. І як пояснити їй, що умови змінилися, що діти виросли і вже не тільки про себе самі попіклуватися можуть, але і про пристаркувату матір подбати?! Найшвидше — ніяк: намертво вбита у свідомість установка на гіперопіку над дітьми (навіть дорослими, навіть якщо у них вже власні діти є) зробить своє…
Або, наприклад, спробуй-но пояснити начальнику-маніпулятору, що на підлеглих можна і потрібно впливати не лише за допомогою батога і пряника — але й делегуючи певні повноваження, певну самостійність. Або заохочуючи творчу ініціативу… Найшвидше, результат буде аналогічним: повне несприйняття. А можливо, він ще й на сміх підніме «радників»! Бо батіг і пряник — речі зрозумілі. А ось куди заведе робочий колектив оте делегування певних повноважень, та низова ініціатива?! Та й загалом, без постійного жорсткого контролю «згори» усе піде шкереберть і розвалиться…
А втім, саме тепер настав слушний момент для не зовсім коректної, з наукової точки зору, екстраполяції трикутника Карпмана, описаного психологами і психотерапевтами, на міждержавні відносини. Адже якщо подивитися на нашу північно-східну сусідку — Російську Федерацію, то аналогія з відносинами в драматичному трикутнику мимоволі напрошується сама собою! Справді, якщо пригадати історію ІІ Світової війни та участь у ній Радянського Союзу, то стає очевидним, що СРСР постійно примірював на себе різні ролі, значно пізніше описані Стівеном Карпманом:
- жертва — коли спочатку «білофіни» обстріляли радянську територію, а потім «22 июня ровно в четыре часа, без объявления войны» Німеччина підступно розірвала мирний договір і напала на СРСР, який навіть думки не мав ні про яку агресію проти своїх німецьких союзників;
- рятівник (герой) — коли СРСР масово «звільняв» Західну Україну і Західну Білорусь, Фінляндію, Бесарабію, а згодом і всі народи Європи, що траплялися на шляху, від «коричневої чуми»;
- переслідувач (агресор) — коли у повоєнні часи з’ясувалося, що прийшовши з визвольною місією у низку європейських країн, виходити звідти СРСР зовсім не збирається.
От скажіть, хіба поведінка СРСР, що складалася з низки описаних епізодів, не схожа на поведінку невротика, який «заблукав» у трикутнику Карпмана?! І спробуй-но скажи, що така поведінка зовсім не жертовна (як постійно віщають радянські ідеологи), а невротична… Тебе миттю оголосять фашистським посіпакою і запроданцем міжнародного імперіалізму, з усіма відповідними наслідками, вельми негативними для тебе ж самого!..
А хіба дуже зміниться такий от діагноз, якщо від історії ІІ Світової війни перейти до теперішнього періоду?.. Нічого принципово не зміниться, оскільки нинішня Російська Федерація є:
- жертвою — коли Сполучені Штати проводять облудну політику, нав’язуючи свої імперіалістичні порядки по всьому світу, коли різноманітні штатівські сателіти (з Україною включно) чомусь не розуміють прогнилої сутності цієї політики, коли Гей-ропа сповзає у цивілізаційну прірву, тягнучи за собою усіх інших… тощо;
- рятівником (героєм) — коли жертвуючи собою, росіяни рятують природних носіїв усього руSSкого (мови, культури тощо) від «тлетворного влияния Запада»;
- переслідувачем (агресором) — коли треба рішучо розчавити імперіалістичних недобитків і фашистських посіпак, які знахабніли понад усяку розумну міру…
Погодьтеся, аналогія з невротиком, заблукалим в трикутнику Карпмана, напрошується сама собою. При цьому потрібно пам’ятати, що найнадійніший спосіб вийти за межі драматичного трикутника — це по можливості припинити будь-які стосунки з невротиком. Бо якщо стосунків не припиняти, то доведеться довго й нудно очікувати, хто сконає першим: падишах, ішак чи все ж таки Ходжа Насреддін…
Дякую Тимур!
Авжеж, треба припиняти всі стосунки. Геть від Москви!
каРФаген має бути зруйновано!
Підтримую. Треба рубати цей вузол
Як завжди, блискуче! Дякую, шановний пане Тимуре!
Навздогін хочу додати, як в нас, багатьох українців, змінився світогляд, власно у мене, на події 2МВ та їх героїв. Якщо подивиться вище на фото, то моє багаторічне позитивне ставлення до “рятивника” зараз плавно перейшло в розряд “агресора”. Хоча, країни Європи ще раніш це відчули. Коли совок відмовився покидати ці країни і залишив їх під своєю окупацією на 50 років, а країн-сателітів бувшого совка – на 75 років.
І сидів там у Європі совковий контингент, доки громадяни ціх країн не звалили маріонеткові уряди і не вигнали під тиском сили ці чужерідні окупаційні війска. З Мордором по-іншому не виходить, тільки сила і армійська міць сможе нам допомогти.
Дякую, шановний пане тимуре!
Вибачте, шановний пане Тимуре! Написав ім’я з маленької літери. Щось сталося з ноутбуком. Ще раз дякую!
нічого й не додати… Блискуче!
Не холивара ради, это “душеведение” так себе “дисциплина”… Квазинаучная. Не, приёмов наработано вАлом, закономерностей тоже, а уж воды вокруг всего этого – акияны! Сколько “школ”, столько и объяснений. Ну вот например, треугольник этот, я даже не включая мозги, придумываю четвертую роль – “наблюдатель”, накатываю стопицот статеек, благо интернет стерпит все, и – вуаля – встречайте “квадрат Walker’a”, милости прошу на консультации, членам профсоюза 50$, не членам 100, я вас мигом выведу из треугольника, будете сидеть в моём квадрате, бацылу наворачивать, а я вас спасать буду! Небезвозмездо, т.е. не даром! 🙂
Walker | 9 Жовтня, 2021 at 23:23 | Відповіcти
@ Ну вот например, треугольник этот, я даже не включая мозги, придумываю четвертую роль – “наблюдатель”.. @
А условная “жертва” – это и есть “наблюдатель”, кстати, иногда довольно безмолвный, пока не взбунтуется, конечно.