«Вікно Овертона» — зброя безвідмовна? (P.S.)

(Коментар Івана Галенка — віце-президента Міжнародної академії інформатики)

Ми живемо в досить-таки цікавий час, його можна охарактеризувати декількома простими процесами: це — розмитість маркерів «свій»/«чужий», «добро»/«зло». Почалося це не сьогодні, почалося це дуже давно. Можливо, в 2008 році, а може й раніше.

Я думаю, що насправді це почалося в 1998 році, коли Леонід Кучма підписав Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. В цьому Договорі дуже багато речей залишилися за кадром, і це було компромісне рішення в обмін на владу. Потім ми за все це заплатили…

В 2014 році, в розпал початку російсько-української війни ми хотіли разом із Центром інформації й документації НАТО провести публічний захід, який називався: «Вікно Овертона». Коли ми внесли цю пропозицію — вони припинили з нами спілкуватися. Потім ми ще декілька разів намагалися реалізувати цей проект вже з нашими українськими силовими структурами, і теж нічого не вийшло.

Сьогодні платформа «Кіберджура» має декілька ігрових «кібертанків»:

Ми почали розробляти виховну компоненту «Кіберджури» на основі виховної школи українського козацтва.

Але на додачу до технологій не вистачає основного — інтелектуальної гри. Отож ми вирішили разом з відомим фантастом Тимуром Литовченком та книгарнею видавництва «Смолоскип» (Київ) запустити інтелектуальну гру — Конкурс інновацій і ідей «Вікно Овертона». Гра обіцяє бути цікавою, вона передбачає читання книжок, знання історії, наявність фантазії та вміння фантазувати. Сьогоднішня лекція Тимура Литовченка «Вікно Овертона»: зброя безвідмовна?» відкриває цикл заходів такого штибу, призначений для того, щоб ми разом з вами могли потім розробити цікаві креативні ідеї, як зняти інструментально проблему розмитих маркерів «свій»/«чужий», «добро»/«зло».

* * *

До речі, судячи з озвученого доповідачем, вони разом з Андрієм Даром («Лінія Оборони») самостійно дійшли до тієї дискусії, яку я зараз веду з Українським інститутом національної пам’яті. Буквально на початку тижня я надіслав їм листа, де запропонував використовувати технологію Story Maps американської компанії Esri. На основі, в тому числі, зазначеної технології зараз відбувається глобальна модернізація освіти — причому в світовому масштабі.

Отож тепер усім українським школам надається можливість створювати історичні карти в геоінформаційній системі, в хмарному сервісі. Це, вважайте, три інтегровані уроки в одному:

 • — інформатика;
 • — географія;
 • — історія або культура, етнографія, народознавство.

Треба розуміти, що росіяни мають дуже «гарні», креативні ідеї щодо того, як знищити світ, як розчинити цілі народи, як посіяти зло у світі. Але, на щастя, у них немає сучасних технологій! Натомість такі технології мають американці. Оскільки це технології подвійного використання — американці зараз почали обмежувати доступ росіян до них.

Зате українські школи можуть використовувати ці технології для створення локальних карт історії! А оскільки це робиться в єдиному технологічному циклі, на єдиній платформі — то ці локальні Story Maps легко об’єднувати в регіональні глобальні карти. Таким чином, межі карт, створених у різних школах, легко прибрати, й тоді ці локальні карти сприйматимуть як єдине ціле. Так, певні відмінності в деталях на локальних картах можливі… Проте разом усі вони сприйматимуться як єдине ціле. До того ж, там буде єдиний опис. У підсумку вийде цілісна картина світу.

Оця новітня технологія Story Maps, гадаю, лежатиме в основі нашого Конкурсу інновацій і ідей «Вікно Овертона». Там будуть три номінації:

 • — як протидіяти ворожим «вікнам Овертона», які приходять з Півночі?
 • — як протидіяти ворожим північним «вікнам Овертона», які приходять з Заходу? (чим, до речі, маніпулює та зловживає ОПЗЖ)
 • — як за допомогою «вікна Овертона» посіяти добро на території агресора, щоб він втратив змогу бути агресивним?

До речі, Тимур Литовченко запрошений до участі в конкурсі в якості співорганізатора й одного з ключових експертів…

* * *

Готуючи сьогоднішню лекцію, ми виходили з тези, що думки матеріалізуються. Причому матеріалізуються синхронно… Сподіваюся, що сьогодні нам таки вдалося запустити процеси, результат чого побачимо невдовзі у вигляді нових ідей. Реєстраційна форма для участі в нашому конкурсі буде розміщена в мережі. Отож вітаю всіх зі стартом Конкурсу інновацій і ідей «Вікно Овертона»! Сподіваюсь на активність учасників.


При підготовці матеріалу використано розшифровку лекції, записаної Студією «TV-7 production» у Видавництві «Смолоскип»

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

34 Comments on "«Вікно Овертона» — зброя безвідмовна? (P.S.)"

 1. Наталья | 10.12.2020 at 01:08 |

  прочитала на одном дыхании……очень интересно…..слава Богу,у меня устойчивый иммунитет на нынешнюю власть

  • О-о-о, що “на одном дыхании” – це добре! Красно дякую! Бо тема складна для подачі, й я трохи побоювався, що вона “не зайде” завсідникам “ЛО”. 😀

   • Миша | 10.12.2020 at 04:21 |

    Дякую за текстову викладку. Теорія цікаво сформульована. Дійсно є події майже чітко можливо проходять всі кроки “можливості вікон”. Скаднощі виникають у тому що теорія пояснює напрямок або послідовність кроків. Кожний крок має певну кількість дій та варіантів. Тому навіть знайшовши та нейтралізувавши підміну ми запускаєм інший варіант та можливо закриваємо це вікно можливостей…. до відкритя іншого
    P.s. а зараз маєм перехід від іхтамнет найманців до та сторона / від обстрілівита агресії до пострелівают та провокація.

    • “Тому навіть знайшовши та нейтралізувавши підміну ми запускаєм інший варіант та можливо закриваємо це вікно можливостей…. до відкритя іншого” (с)
     *****
     О!!! От саме на це й була розрахована моя лекція: запустити стратегічну гру “Вікно Овертона” з нашого боку на платформі “Кіберджура” – бо це той самий “інтелектуалізм”, про який говорив Іван Галенко…

   • Гарри Ши | 10.12.2020 at 14:30 |

    Так шановний, ви добре попрацювали! Але заходить добре, я би сказав легесенько! Гуд джоб!!!

   • Семен | 10.12.2020 at 18:13 |

    Тема не така і складна якщо є вміння спостерігати. Чесно кажучи перечитав по діагоналі. Чіткого вирішення завдання немає. Є тільки постанова питання -“Що робити?”
    А де відповіді – хто самє, коли, за чий кошт, проти кого.
    Те що запропоновано – вилами по воді!
    В Україні немає лідера нації, немає колегіальних лідерів. Є лідери певних обмеженних спільнот.
    Як лікбез може комусь і зайшло. Тому уявіть рівень освіти читачів. Деферамб не будє, тілки пі..юліни.
    Дякую що видалили мій попередній комент, він був лише для вас особисто.

    • Віце-президент Міжнародної академії інформатики (МАІ) Іван Галенко запросив мене прочитати лекцію – й я її прочитав. А далі МАІ на платформі “Кіберджура” розпочинає інтелектуальну гру “Вікно Овертона”: всі охочі переходять за гіперпосиланнями, реєструються, заповнюють форму і надсилають проекти своїх “вікон Овертона”! Журі їх розглядає й оцінює. Приблизно таким є алгоритм подальший дій. Отож головним тут є МАІ, а я зробив те, про що мене попросили. 😀

 2. З темою вікна Овертона щойно познайомився на російському ресурсі. Радий, що й в Україні є зацікавлені спеціалісти.

  Тимуре, дякую! Дуже актуально.
  На жаль, трошки запізно…
  Але все ж краще, ніж ніколи.

  • Не я, але Іван Галенко сказав:
   =====
   В 2014 році, в розпал початку російсько-української війни ми хотіли разом із Центром інформації й документації НАТО провести публічний захід, який називався: «Вікно Овертона». Коли ми внесли цю пропозицію — вони припинили з нами спілкуватися. Потім ми ще декілька разів намагалися реалізувати цей проект вже з нашими українськими силовими структурами, і теж нічого не вийшло.
   =====
   Це щира правда! Основа моєї лекції (відомості про містера Овертона, загальне викладення теорії “вікна можливостей” та приклади з “правосєками” й “укропами”) лежали готовими в моєму архіві з весни 2014 року. Відтоді через Івана Галенка я намагався ознайомити суспільство з усім цим. Але… як випливає з самої ж теорії “вікна Овертона” – очевидно, суспільство не було готове сприймати цю ідею. А тепер ГОТОВЕ – тому мені й вдалося прочитати цю лекцію!!! 😀

 3. Damian | 10.12.2020 at 06:56 |

  Дякую, шановний Тимуре. Спочатку прослухав, а зараз, нарешті, прочитав Вашу лекцію. Цо дуже корисно. Це не звичайна наукова лекція, а просто інструкція до дії. Звичайно, для тих, хто має очі, вуха та мозок, щоб цією інформацією скористатися.

  • Це – розвиток платформи “Кіберджура” в рамках проекту глобальної модернізації освіти:
   https://kiberdjura.blogspot.com/2020/11/esri.html
   Я ж не сам по собі лекцію прочитав – мене запросила зробити це Міжнародна академія інформатики! А їхня мета – патріотичне виховання української молоді, на що і націлена командно-штабна гра “Джура”/”Сокіл”… 🙂

   • Гатило | 11.12.2020 at 04:52 |

    Не хочу Вас образити, пане Тимуре, але в мене склалося враження, що Ви не зовсім розібралися в темі, зокрема щодо протидії маніпуляціям. Підхоплення українцями евфемізмів: укроп, хунта, фашисти, російськомовне немовля, правосєки – це власне не робота на спецслужби чи посилення вікна Овертона – а навпаки його нейтралізація, причому дуже ефективна. Ці евфемізми просто перестали виконувати покладену на них функцію.

    • Ви мене не образили, шановний, все ОК 🙂
     Я зовсім не вважаю, що являю собою “істину в останній інстанції”. Якби була така можливість – я б посперечався з опонентами наживо… Але формат моєї лекції диктували МАІ та Студія ТБ7 продакшн. Тому вийшло так, як вийшло… Я виклав своє розуміння проблеми. Але припускаю, що я не зовсім розібрався в темі. Або що хтось розібрався краще від мене. Побачив те, чого не побачив я…
     Та головне – це запустити проект “Вікно Овертона”, про який сказав у підсумку Іван Галенко. А все інше – питання дискусійні. 🙂

 4. Чудовий, доступно поданий матеріал.

 5. Молчун | 10.12.2020 at 08:34 |

  Цитую:
  “В 2014 році, в розпал початку російсько-української війни ми хотіли разом із Центром інформації й документації НАТО провести публічний захід, який називався: «Вікно Овертона». Коли ми внесли цю пропозицію — вони припинили з нами спілкуватися. Потім ми ще декілька разів намагалися реалізувати цей проект вже з нашими українськими силовими структурами, і теж нічого не вийшло.”
  Тобто західні й українські спецслужби фактично зізналися, що цю маніпулятивну технологію вони тримають на озброєнні. Тоді питання вже до них: нееффективність(?) її застосування – це свідомо, чи вони готові долучити до співпраці фахівців? Що до статті – дуже пізнавально. Нажаль, дуже небагатьом про це відомо. Ще менше знають, що з цим робити.

  • Міжнародна академія інформатики – це не зовсім “західні й українські спецслужби” 😀 Хоча командно-штабна гра “Джура”/”Сокіл” започаткована й розвивається не сама по собі, ясна річ…
   😀
   “Неефективність”, кажете?.. А чи розумієте Ви, скільки російських “кротів” було в українських спецслужбах у 2014 році?! Тож про яку ефективність тоді могло йтися?..
   🙁
   А те, що про “Кіберджуру” мало відомо?.. Ну-у-у, наприклад, я писав про КШГ “Джура”/”Сокіл” у квітні 2019 року, коли мене запрошували на семінар, що проходив у МОН України. Про це я зробив матеріал для молодіжного додатку “Перехрестя” американської україномовної газети “Час і події” (Чикаго”):
   https://www.chasipodii.net/mp/article/4346/
   Була думка надрукувати щось таке на “Лінії Оборони”… Але ж шановний Анти-Колорадос не вітає передруки! Отож я й утримався від такого кроку.
   🙁

 6. Ослабить жертву(Украину)Ввести войска и развивать успех от проделанной заранее дезинформационной и пропагандисткой работи своих и наших продажних СМИ,упоковьівая все в доктрину Герасимова,как итог.Нашли окно в наших предателях за гроши и продолжают єто все раскручивать .Наша теперешняя влада позволяет за бабло назначать бьівших,которьіе есть самьіе настоящие гнидьі в нашей державе.Все решают деньги и их колличество.С разрешения пані Натальи,также назову Зеленского-Писькограем,петляет как только возможно,его шобла ему подстать.

 7. Да,самое главное,дякую пане Тімуру за єту публикацию,много поучительного.ДЯКУЮ!Пане Анти-Колорадос,что даете возможность ознакомиться с вашими аналитичними,содержательньіми и с тонким”английским”юмором статьями на наболевшие темьі.Слава Украине!

 8. Миша | 10.12.2020 at 10:03 |

  Я не експерт звісно. Лекція за змістом важлива , потрібна, доступно викладена. Просто багато людей черпають інформацію з обмежених джерел, не порівнюють, перевіряють, шукають інформацію. Тому і операція “буратино” зайшла як по маслу…
  Складнощі у тому щоб запустити процес гри в “можливості” потрібно щоб була створена особиста позиція і бачення процесу, як на мене. Дуже-дуже хочеться хочеться вірити в те що раніше не дали змогу тільки тому що процес був контрольований та прийнятний….

 9. Дуже цікавий матуріал. Відкрив себе, в чергове, щось нове. Багато що стало тепер зрозумілішим, бо дійсно важко зрозуміти хід деяких процесів, а тим більше таких великих. Дуже дякую за чудову статтю!

 10. Для Украіни питання свій-чужий, базове, Симулятор, ворог-друг, популярний на сході краіни, фальш! Але тут виникае питання, якщо до угро-фінів питань не мае, то північ Слобожанщини, чи Сіверщини, чи Дону, вони хто, чужі чи своі? От це і е політика просування украінськоі ідеі,

  • Це свої – але відірвані від коріння. Треба повернути їх до джерел, до витоків – тоді повернеться їхня історична пам’ять!

   • От така мапа і мае бути в школі і інституті, І люди с тоі сторони кордону мають іі бачити,

 11. 1. По поводу лица, имеющего официальный статус потерпевшего Экклесиаст сказал четко: «Кривое не может сделаться прямым и чего нет, того нельзя считать».
  2. По поводу текста уважаемого Тимура – очень интересно, но не нарушен ли принцип бритвы Оккама?
  3. По поводу выборов: думаю, что большинство наших сограждан сделали осознанный выбор: всегда, когда Украина оказывается на распутье западом и востоком, между развитием и условным совком, выбор делается именно такой. Увы

 12. Федір | 10.12.2020 at 18:16 |

  дуже класна лекція!

 13. До теми:
  Хорошу річ альтруїзм придумали не ми. Навіть не ми придумали зв’язати його з поганою річчю війною. Але саме ми довели цю зв’язку любові до своїх і ненависті до чужих до абсолюту. А дійшовши до будь-якого абсолюту, слід або просвітлиться, або, знизавши плечима, йти назад. У нашому випадку, в печери.

  https://youtu.be/n8moLsg_eT8

  • Так, Євгенія Тіманова зробила шедевральний ролик! В 2014 році був варіант із відеорядом з Майдану, до речі…
   Хоча змушений зауважити, що зовсім не люди “довели цю зв’язку любові до своїх і ненависті до чужих до абсолюту”, а всякі різні оси, бджоли, мурахи й терміти. У крайньому разі – голі землекопи. 🙂

 14. Тут згадували про НАТО… https://www.eurointegration.com.ua/news/2020/12/10/7117476/ і задачка як це перетворити в лайно в суспільній свідомості країн-учасниць і спостерігачів.
  Кораблі Чорноморського флоту Росії в лютому 2021 року візьмуть участь у міжнародних навчаннях “АМАН-2021” в акваторії Пакистанського порту Карачі, у яких також будуть залучені ВМС країн НАТО. Це перші за 10 років спільні навчання Росії з кораблями військово-морських сил Альянсу.

  Росію на навчаннях представлять фрегат, патрульний корабель, рятувальне буксирне судно, підрозділ морської піхоти, загін розмінування і вертоліт морського базування.
  Крім кораблів Росії, в маневрах візьмуть участь кораблі ВМС США, королівський військово-морський флот Великої Британії, ВМС Китаю, Морські сили самооборони Японії, ВМС Туреччини, ВМС Філіппін, а також королівські морські сили Малайзії, ВМС Шрі-Ланки і військово-морські сили Індонезії. Відзначається, що востаннє кораблі військово-морського флоту Росії брали участь в спільних з кораблями НАТО навчаннях в 2011 році біля берегів Іспанії.

  • Так, бачив цю новину. Справді, вражає дуже неприємно… 🙁 І так – це може бути провокацією росіянців… 🙁

   • В'ячеслав | 12.12.2020 at 11:47 |

    Джерело цієї новини – rbc.ru. Я б не довіряв беззастережно цьому ресурсу. Крім того, у ФБ був допис із спростування американцями цієї заяви рашки. Треба буде знайти точне посилання.

Comments are closed.