«Вікно Овертона» — зброя безвідмовна? (частина 4)

«Анти-Овертон». З чого почати

Виявити маніпуляції з «вікном можливостей» і справді вкрай важко — усе почуте сьогодні це тільки підтверджує… Тим не менш, в світі немає нічого неможливого. При всіх своїх перевагах, розібрана сьогодні маніпулятивна технологія має одне-єдине слабке місце, на якому я наголошу ще раз:

Щойно в суспільному дискурсі з’являється прийнятний для суспільства евфемізм, який або пом’якшує, або маскує idee fixe певної групи «радикалів» — необхідно насторожитися, оскільки це вірна ознака застосування маніпуляції суспільною свідомістю (на предмет пом’якшення/маскування «радикальної» idee fixe)

Поява подібного евфемізму — це всього лише другий крок «вікна Овертона». Себто, це доволі ранній етап застосування маніпулятивної технології, коли idee fixe володіє помислами все ще доволі обмеженого кола «радикалів». Треба розуміти, що доки пом’якшувальний або маскувальний евфемізм не заволодів свідомістю мас, доки масова популяризація евфемізму не підтверджена вивченням громадської думки (соціальними опитуваннями), доки результати соціологічних досліджень не зафіксовані в мас-медіа і не пред’явлені політикам — «вікно можливостей» все ще не досягло фінальної точки. Лише коли політики оформлюють результати широкого народного волевиявлення в законодавчій формі — тоді «пити боржомі» і справді пізно…

Але це вже фінальна крапка «лінійки» градації політичних акцій, а не другий етап застосування серйозної маніпулятивної технології!!! Звідси випливає перший необхідний крок, спрямований хоч і не на подолання, але бодай на виявлення «вікна Овертона»:

Потрібно відслідковувати «раптові» появи в суспільному дискурсі всіх прийнятних евфемізмів маскувального/пом’якшувального характеру — навіть якщо йдеться про найнесподіваніші аспекти суспільного дискурсу!!!

Ясна річ, це все ще не протидія «вікну Овертона» — але виявлення словесного маркера застосування маніпулятивної технології принаймні дозволяє зрозуміти, з чим доводиться мати справу. Якщо такий маркер не виявити — ми цього навіть не зрозуміємо. А отже, не зможемо застосувати у відповідь абсолютно нічого. Наслідки такої неспроможності є вкрай негативними до суспільства…

Поглянемо на розібрані сьогодні приклади. Можна погодитися, що коли гіпотетична російська спецслужба (а може, навіть різні спецслужби?..) зомбувала за допомогою «вікна Овертона» російське суспільство, налаштовуючи маси проти українців — можливості протидії цим маніпуляціям були вкрай обмежені. Справді, припустимо, що уважно відстежуючи суспільний дискурс, ми (українці) вчасно зафіксували появу в суспільному дискурсі евфемізму «УКРОП» (скорочення від «УКРО-Патріот»), який увібрав у себе масу інших понять — від новітнього «правосєк» до архівного «мазепинець». Далі що?! Яким чином українці можуть вплинути на свідомість пересічних росіян, яких посилено зомбує їхня ж спецслужба, або на саму спецслужбу чи групу обраних «радикалів»?! Здавалося б, це жодним чином неможливо…

Однак тут не береться до уваги, що в даному разі українці прекрасно підіграли росіянам, підхопивши принесений «з-за парєбріка» маскувальний евфемізм «УКРОП» і зробивши його предметом власної гордості! Сюди ж можу додати:

 • — реєстрацію в Мінюсті політичної партії «УКРОП»;
 • — появу в репертуарі популярного патріотичного гурту «Гайдамаки» пісні «Укроп»;
 • — появу на фронті російсько-української війни нарукавного шеврону «УКРОП», що використовувався як засіб тролінґу супротивника.

Так, все це спрацювало на користь тієї російської спецслужби (або спецслужб), яка утворила «вікно Овертона» і просувала його крок за кроком! Бо росіянам посилено нав’язувалася думка: «Ось дивіться, українці — це зовсім не придуркуваті хохли, не винищені давно бендери та мазепинці й навіть не радикальні правосєки. Це злі небезпечні УКРОПИ!!!» — ми ж у цей самий час своїми діями підтверджували: «Так, ми — УКРОПИ!!! І що з того?! Ми цілковито задоволені собою й навіть пишаємося, що є для вас злими небезпечними УКРОПАМИ». Наслідком став небачений сплеск антиукраїнських настроїв серед росіян. То чи вартувала шкурка вичинки?! Можливо, нам треба було відповідати в іншому ключі, а не посилювати антиукраїнську маніпуляцію?..

Ситуація з другим розібраним прикладом ще більш зрозуміла. Ще під час демонстрації першого сезону «Слуги народу» обізнані люди звернули увагу на те, що вказані в титрах продюсери пов’язані з Російською Федерацією. А якщо телесеріал знімався на російські гроші та ще й під час російсько-української війни — то з якою метою?! І яке ідеологічне навантаження він несе, зважаючи на схожість із всеросійським «рабом на галерах»?..

Цей слід був доволі очевидним, його легко було перевірити. Проте бити на сполох через подібну річ ніхто б не став. Справді, «Слуга народу» — це далеко не перше українське кіно, зняте російським коштом. А от коли замість спочатку з’явилася політична партія «Слуга народу» (себто, питання було переведене з мистецької площини в політичну), а потім остання назва почала стрімко витіснятися евфемізмом «Зелена команда» або просто «ЗЕ-команда» — отут би треба було насторожитися миттєво і відреагувати адекватно! Чому?! Зараз ім’я Віталія Кононова вже трохи призабулося, та все ж ризикну нагадати, що Партія зелених України (ПЗУ) діє у вітчизняному політичному полі вже давненько. Отже, якщо хтось пішов на створення другої за ліком «зеленої» партії — то це не просто так. Бо в розкрутку дублюючого «зеленого» бренду потрібно вкладати більше коштів. А отже, зростає й «ціна питання», заради якого робиться подібний крок.

Висновок очевидний: моніторинг публічного суспільно-політичного дискурсу й аналіз його на появу пом’якшуючих та/або маскувальних евфемізмів — річ дуже й дуже важлива! Однак через те, що наука і культура в Україні фінансуються за залишковим принципом — вести подібний моніторинг з аналізом, найшвидше, нема кому.

І тут ризикну послатися на досвід Ізраїлю, де функціонує Академія мови іврит, яка відстежує, зокрема, усі можливі прецеденти іншомовних запозичень, кожному з яких миттєво протиставляється івритське слово, створене на базі законів цієї мови. А потім робиться все можливе для того, щоб у вжиток увійшов новоутворений івритський термін, а не запозичене іншомовне слово. Отже, співробітники Академії мови іврит невпинно моніторять громадсько-політичний і культурний дискурси.

В принципі, у нас є свій Інститут мовознавства імені О.О.Потебні НАН України, в якому працюють не гірші вчені-філологи. От тільки, судячи за результатами застосування «вікон Овертона» проти нашої країни — завдань на виявлення підозрілих евфемізмів тамтешнім вченим ніхто не ставив. А шкода!..

(Далі буде)


При підготовці матеріалу використано розшифровку лекції, записаної Студією «TV-7 production» у Видавництві «Смолоскип»

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер

22 Comments on "«Вікно Овертона» — зброя безвідмовна? (частина 4)"

 1. Andriy Moderator | 10.12.2020 at 01:47 |

  Ох уж эти укропы! Опять – совершенно не в тему. Это из другой оперы. Ругательства перед битвой. Своих возбуждает, а противника деморализует. И правильно украинцы сделали, а не “подыграли противнику”. Вместо деморализации получился наоборот подъем.

  • В 2014 році шеврони “УКРОП” масово нашивали бійці на “передку”. А вже в 2015 році я чув від командирів, як вони особисто і зі скандалами ті шеврони зривали. І коли хтось відмовлявся зривати шеврон “УКРОП”… Доходило до мордобою – я і про такі прецеденти знаю. 🙁

   • Andriy Moderator | 10.12.2020 at 02:02 |

    И? Командиры всю жизнь боролись с неуставной формой одежды. Изымали “вшивники” и носки. И не важно, что без “вшивника” боец замерзнет, а без носков, в болтающихся на одной портянке сапогах на марше собъет все ноги. Хотя… умные командиры знали когда можно закрыть глаза на неуставщину.
    Если я правильно помню, у Пороха (или у Пастора) тоже был шевнон “Укроп”.

    Возможен конечно и другой вариант – в случае попадения в плен нашивка “укроп” приводила к особой жестокости. Тогда командиры правильно поступали, что изымали.

  • Олександр | 10.12.2020 at 02:12 |

   Тоже так думаю. Они хотели укропов, они их получили, но пока мало. А нужно так, чтобы срались ночью, если укроп приснится. А то получается, что мы вместо укропов должны были называться фиалками, чтобы свинособаки нас возлюбили и не хотели ехать нас убивать.

 2. Andriy Moderator | 10.12.2020 at 02:10 |

  Да, кстати, мне почему-то пришла мысль, что именно эта статья создает “окно Овертона” для борьбы с партией “Укроп”. Все эти мысли вокруг да около “укропа” – наполнитель. Все ради одной мысли – “партия “Укроп” – враги”.
  Нет? Я не прав?

  P.S. К партии “Укроп” отношения не имею.
  P.P.S. Утрирую.

  • Олександр | 10.12.2020 at 02:14 |

   ? Как тебе такое Илон Маск? (с)
   ?

  • Все ради одной мысли – “партия “Укроп” – враги”. Нет? Я не прав? (с)
   *****
   Не праві. 😀 Бо ні Ви, ані хтось інший не відслідкує “нульового” моменту – створення “вікна Овертона”: в чужу голову не залізеш – нема поки що таких технологій!.. 😀 Ви можете відслідкувати лише крок №2 – вишукування маскувального або пом’якшувального евфемізму до словосполучення “партія УКРОП”. Отож вибачте – не сходиться!
   😀 😀 😀 😀 😀

   • Andriy Moderator | 10.12.2020 at 03:10 |

    Вы как раз выдвинули idee fixe. Шаг №0?

    • 😀 😀 😀 😀 😀
     ОК, хай це буде “крок №0” – переконали!
     😀 😀 😀 😀 😀
     Але в чому сенс?! Адже політична партія “УКРОП” буда зареєстрована в 2014 році й весь цей час спокійно собі працювала. А у нас за 3 тижні лише розпочнеться 2021 рік. То чи не здається Вам, що я вирішив прибрати ПП “УКРОП”… трохи з запізненням?..
     😀 😀 😀 😀 😀

     • Andriy Moderator | 10.12.2020 at 16:59 |

      Заказа не было? 🙂

      P.S. Я же сказал, что утрирую. Естественно я не считаю что вы решили заняться этой партией. Просто маленькая демонстрация.
      P.P.S. А лучшее средство от “окна Овертона” – это паранойя. Как у меня. 🙂 Вы еще сами не знаете, что начали над ним работать, а я вас уже насквозь вижу. 🙂

  • Dmytro Podkowa | 10.12.2020 at 02:41 |

   + У меня много родственников на роиссянии, но мне, с некоторых пор, абсолютно без разницы какие чувства их охватывают, когда они видят нашивки “УКРОП”, кстати довольно прикольно сделанные. Я просто настоятельно им советую не ехать освобождать Украину от Укропов, для их же блага. Пока верят.

 3. Николай | 10.12.2020 at 07:53 |

  А на счёт заимствований, ещё Гитлер в Германии создал подобный институт для очистки арийского языка, как результат в немецком появились слова из десятков букв.

  • В даному разі йдеться не про “очищення” української мови від іншомовних слів, а про відстеження появи в суспільному дискурсі появи “підозрілих маркерів” – маскувальних та/або пом’якшувальних евфемізмів до якихось “радикальних ідей-фікс”. Це принципово інше завдання!

  • Вовк | 10.12.2020 at 14:11 |

   супен_бичен_хвостен? 😉

  • Marina | 10.12.2020 at 20:05 |

   Слова из десятка букв появились в немецком задолго до Гитлера! Читайте хотя бы Марка Твена!

 4. Олег | 10.12.2020 at 09:20 |

  На рахунок Академії мови іврит, то в нас це проводиться на волонтерських засадах. Є такий ресурс “Словотвір”, де кожен може зареєструватися і запропонувати або свій варіант якогось іншослова, або знайти для себе щось прийнятне. Проблема лише в одному – “словотворці” в більшості тупо калькують іншослова. А треба йти своїм шляхом. Не знаю, як це робиться в івриті, але коли ми колись купили мікрохвильову піч, то, аби не називати її багатьма буквами)), я обізвав її просто – “хвиля”)). Назва у нас вдома прижилася.

  • От бачите! І тут все тягнуть волонтери… 🙁
   А треба б змусити працювати на державний інтерес не волонтерів, а ДЕРЖАВУ!!! Бо якщо держструктури не працюють на Українську Державу – навіщо вони існують… коштом платників податків?! Нашим коштом, між іншим…

   • Вовк | 10.12.2020 at 14:14 |

    тю!
    Бєня та Піня – тіпа “українські” олігархи.
    як і РіЛє… тільки ЩО там українського?
    один з паспортів?

 5. Valerii | 10.12.2020 at 23:47 |

  “…Однак тут не береться до уваги, що в даному разі українці прекрасно підіграли росіянам, підхопивши принесений «з-за парєбріка» маскувальний евфемізм «УКРОП» і зробивши його предметом власної гордості! Сюди ж можу додати:

  — реєстрацію в Мінюсті політичної партії «УКРОП»;
  — появу в репертуарі популярного патріотичного гурту «Гайдамаки» пісні «Укроп»;
  — появу на фронті російсько-української війни нарукавного шеврону «УКРОП», що використовувався як засіб тролінґу супротивника….” Ви її трактуєте як помилку українсьького суспідьства, а на мою думку все це вкладається в схему роботи супротивника, правого сектору і укропу коріння чи вуха ростуть з одного місця. Придивимося ; один із засновників партії Укроп – Корбан = Коломойский, наруканий шеврон Укроп у кого ? Добробати Днніпра ! А хто “опікувувся” добробатами Дніпра Корбан= Коломойский ! Правий сектор. лідер безумовно Ярош, але хто кращій друг лідера ..? От де загадка полішенеля Філатов =Корбан=Коломойский (До речі хоч Філатов зараз і верещить що Коломойский така с//ка і проти ньго на виборах разом з Красновим був/ не вірю бо як був шавкою бені так і ….переглянте відєо як Філатов друга Корбана з Ізраіля зустрічав) Так шо все це і Правосекі і Укроп це слова з однієї пісні про Родінку……Так то що в даному разі НЕ українці прекрасно підіграли росіянам, а просто одна із серій циклу слуга уроду/
  І ще питанння; нашу МОВУ, ВІРУ,АРМІЮ можна віднести до «Анти-Овертону» , чи це теж вікно Овертону.?

  • “Ви її трактуєте як помилку українсьького суспідьства, а на мою думку все це вкладається в схему роботи супротивника, правого сектору і укропу коріння чи вуха ростуть з одного місця” (с)
   *****
   Надзвичайно цікавий аспект! Але якщо В “Свобода” я свого часу займався як парламентський журналіст – тому знаю, хто стоїть за Тягнибоком… То коли актуалізувався “Правий сектор”, а тим паче – ПП “УКРОП”, я вже став лежачим інвалідом. Тепер моє місце – на “євродивані”, я трохи… обмежений у своїх діях – назвемо це так. Тому особисто перевірити зв’язки “Філатов=Корбан=Коломойський” не можу. Фізично. 🙁 А якщо не можу перевірити особистим розслідуванням – краще промовчу… З іншого боку, на “Лінії Оборони” повно дніпрян – вони в темі, нехай розшифрують, що там і до чого.
   Але все ж таки, якщо по-Вашому… В такому разі, і Філатов, і Корбан, і Коломойський – це та сама група “радикалів”, яка просуває ідею-фікс, лишаючись в “тіні”. Можна і таким чином розглядати маніпуляцію, авжеж! 🙁 І тоді це таки помилка українського суспільства – що українці на все це повелися… 🙁

   “І ще питанння; нашу МОВУ, ВІРУ,АРМІЮ можна віднести до «Анти-Овертону» , чи це теж вікно Овертону.?”
   *****
   На мою думку, це – “Анти-Овертон”, бо це:
   1. НЕ маніпуляція;
   2. посили, спрямовані на зміцнення реформаторського “ядра” українського суспільства, а не на маніпуляцію “лохторатом”.
   Біда в іншому: під час виборів потрібно не “ядро” свого електорату зміцнювати, а розширювати електоральну базу, перетягуючи на свій бік тих, хто вагається.
   Але гасло “Мова. Армія. Віра” не працює на розширення електоральної бази – от в чім біда!!! Тому закономірним результатом і став програш…

   • Вовк | 11.12.2020 at 08:12 |

    “Але гасло “Мова. Армія. Віра” не працює на розширення електоральної бази – от в чім біда!!! ”
    авжеж! пожрать-поржать-посрать – що ЩЕ треба кишковим паличкам на двох ніжках?

Comments are closed.