На момент понеділка, 13.03.1961 майбутнього українського письменника Тимура Литовченка ще навіть у проекті не існувало. Коли 1963 року поет-першопроходець теми Куренівської трагедії Леонід Кисельов написав вірш «Тринадцатое марта, Куреневка…» — він тільки встиг народитися. Коли «Бабин Яр» Анатолія Кузнецова публікувався спочатку в журналі «Юность» (1966 рік), а потім у видавництві «Молодая гвардия» (1967 рік) — ще навіть не знав про ті жахливі події…
Для Тимура Литовченка все почалося лише наступного — 1968 року. Тоді він був отим маленьким радянським хлопчиком в беретику з помпончиком і м’ячиком в руках, який зображений на знімку ліворуч. Для довідки: це старша група дитсадочка… Ну, отож саме цього хлопчика його мама взяла одного разу з собою на Байковий цвинтар на могилу його дідуся. По дорозі додому вони проходили по центральній кладовищенській алеї. Оминаючи могилу Олексія Давидова, мама прошепотіла сину, щоб він звернув увагу на міліціонера, якого поставили стерегти останній притулок голови міськвиконкому. Наказала глянути якомога швидше, в жодному разі не зупиняючи погляду на правоохоронці. А вже вийшовши за ворота цвинтаря, повідала 5-річному хлопчикові про Куренівську трагедію:
Я була тоді на Куренівці і бачила все. Понеділок то був і число тринадцяте. Всю ніч вирувала негода. Моя мама прокинулася вночі і говорила, що зроду не пам’ятає такого.
А вранці сусіди сказали: на Куренівці повінь, розлилася багнюка, є загиблі. Мій батько, а твій дід Гриша працював майстром на Четвертій взуттєвій фабриці, у них щось там з планом було, ночами продукцію «гнали», і він саме мав їхати додому після нічної зміни. На своє щастя тато затримався на роботі довше, ніж розраховував і не потрапив під сель. А всі його товариші по роботі загинули, їх накрило в трамваї, яким вони поверталися додому.
Ти не уявляєш, що там було! Люди поверталися з третьої зміни і їхали на першу, перезмінка в трамвайному депо, де купа народу; тут все і полилося. Ми з мамою нічого не знаємо, телефон на фабриці не відповідає. У мами руки-ноги віднялися, я дала їй валер’янки, сама кинулася на вулицю — а трамваї ж не ходять, лінію на Пущу перерізало! Зупинила якусь вантажівку, сказала: «В мене тато на Куренівці». Водій без зайвих розмов посадив у кабіну, їдемо, я тільки сиджу і реву, дівча ще зовсім…
Біля «Еталона» він мене зсадив, далі йшла пішки. Ноги заплітаються, а я йду… Все болото багна було оточене піднятими по тривозі солдатами і міліціонерами в два або три ряди. Я кричу: «Там тато!» — мене не пускають. Попленталася назад. Пам’ятаю, мчить поруч вантажівка, кузов забитий меблями. Дверцята шафи відкриті, плескають, з внутрішньої сторони дзеркало, і в ньому відбивається вся вулиця. Потім вертоліт пролетів, дивлюся — з нього мотузкова драбина спущена, а на неї причепився манюсінький чоловічок, чорненька така комашинка. Я подумала: «Хоч би мого татка так витягли!» Але він затримався на фабриці, а я й не знала. Й ніхто не знав.
Додому прийшла вже вдень, а там — тато. Живий. Що тут зі мною було! Господи, що було…
Багнюку розкопували, коли вода зійшла. Депо трамвайне розкопували, поруч з депо трамвай з пасажирами занесло. Касира якогось з великими грошима накрило. Двох дівчат в телефонній будці знайшли… Наші потім повідомили: загинуло десять осіб. А ті, хто слухав «Голос», говорили, що загинуло десять тисяч. Але в таких випадках завжди треба брати середнє. Загинуло сотні дві-три, не більше. Тільки ніхто ніколи їх не перераховував.
Навіщо вона оте все розповідала?! Хтозна… Для мене це й досі загадка, бо негайно ж по завершенні розповіді мама примусила синочка заприсягтися, що він негайно ж забуде про все почуте і більш ніколи-ніколи не згадуватиме.
Ясна річ, хлопчик заприсягнувся — а що ж іще міг вдіяти 5-річний відвідувач старшої дитсадкової групи?! Але ж так само зрозуміло, що за деякий час він второпав… що не може забути нічого з почутого, як не намагався!!! Щоб уявити, що відчуває занурена в намул людина, хлопчик спробував якомога довше затримати дихання. Потім згадав, як болісно буває, коли зненацька вдихнеш не в те горло воду і не можеш прокашлятися. Тоді зрозумів, до чого це жахлива смерть — задихнутися в рідкій багнюці…
Але якщо вся розповідь мами правдива — чому про це не можна говорити, навіщо про це забувати?! А може, мама щось-таки наплутала, розповіла щось не те?! Адже недарма склали «дитсадковий» анекдот про Вовочку…
Американська делегація вирішила відвідати дитсадочок, отож директорка прийшла до дітей і каже:
— Діти, якщо американці спитають вас, де найсмачніша в світі манна каша, ви кажіть: в Радянському Союзі! Якщо спитають, де найкращі іграшки, ви кажіть: в Радянському Союзі! Якщо спитають, де найліпші вихователі, ви кажіть: в Радянському Союзі!
Раптом Вовочка розплакався:
— А-а-а, хочу в Радянський Союз!..
5-річний відвідувач старшої дитсадкової групи ще не знав, що таке «розрив шаблону» — але розрив цей у нього стався. Бо з одного боку він знав, що живе в найкращій у світі країні — СРСР. А з іншого — не міг зрозуміти, чому про таку жахливу біду, як Куренівська трагедія, не можна навіть говорити й чому це треба навіть забути, з голови викинути?! І де тоді справедливість?!
І на що спертися, якщо на тих, хто думає про ту катастрофу, полює жахливий КДБ, якого бояться навіть найсильніші люди у світі — його батьки?! Адже максимум, що прочитав 5-річний хлопчик — це пригодницький роман Жуля Верна «Діти капітана Гранта». Але там відповідей на всі ці запитання не було… Та й сама повість братів Стругацьких «За мільярд років до кінця світу» на той час не була написана, а тому про танку «Боягузтво» Акіко Йосано в наших широтах ще ніхто не чув…
Тим не менш, вирішувати щось було потрібно. Отож 5-річний хлопчик зрештою припинив відганяти від себе видіння огромезної чорної стіни, що неслася на нього за останню мить до загибелі. Малий просто вирішив спертися на єдине, на що був здатен спертися — на себе самого. Відтоді завів звичку: щодня перед сном прокручувати подумки почуту від матері розповідь з усіма супутніми картинками, намальованими його фантазією. А коли завчив усе напам’ять від слова до слова — просто зменшив частоту прокручування «кіно» до одного разу на тиждень.
По мірі зростання малий дуже обережно розпитував усіх дорослих про Куренівську трагедію. Більшість дорослих відверто посилали набридливого хлопчика. Лише приблизно раз на 2-3 роки він зустрічав дорослого достатньо сміливого, який хоча й боявся КДБ — та все ж видавав свою версію тих подій. Почувши щось новеньке — вплітав цю розповідь в стару основу, одночасно узгоджуючи нестиковки. При цьому жодних нотаток юний конспіратор не робив, бо розумів: у його мозок КДБ не влізе — а от записи відшукати може!..
Таким чином, станом на 1980 рік у юнака накопичилося сумарно 4 або 5 свідчень. Інтегрована картина Куренівської трагедії виявилася ще жахливішою, ніж це випливало з розповіді його мами. І ще він зрозумів дуже важливу річ:
- перший Голодомор стався в 1921 році;
- через 20 років після того — в 1941 році почалися розстріли в Бабиному Яру;
- ще через 20 років після того — в 1961 році сталася Куренівська трагедія.
Отже, юнак вирішив подивитися, а що ж станеться ще через 20 років?!
В 1981 році не сталося нічого. Тому молодий чоловік вирішив, що нафантазований ним «вектор київських катастроф» з 20-річним періодом — це маячня. А як застосувати зібрані за роки пошуків відомості, він ще не знав…
Але настав 1986 рік (1961 + 25) — і сталася найбільша у світі техногенна катастрофа: аварія на ЧАЕС!!! При цьому приховану ланку «вектора київських катастроф» — Куренівську трагедію з сусідніми ланками єднали:
- з попередньою (Бабин Яр) — місце подій;
- з наступною (аварія на ЧАЕС) — техногенний характер.
Цікаво, що без Куренівської трагедії все виглядало так, нібито між Бабиним Яром і аварією на ЧАЕС минули спокійні 45 років… Хоча насправді їх єднав техногенний сель, що вирвався з нібито замитої яруги!..
Тоді молодий чоловік зрозумів, що треба написати той роман, який він назвав згодом «До комунізму залишалось років п’ятнадцять-двадцять». Рішення далося нелегко, адже накопичувати в голові відомості про біду з минулого — це одне, а от писати роман (за тодішніх умов писати доводилося ручкою в грубому зошиті) — це вже зовсім інше… Однак подумавши трохи, молодий чоловік зрозумів, що іншого виходу нема! І якщо не він розповість про «вектор київських катастроф» — тоді хто?! А якщо цей «вектор» не проявити — де гарантія, що років через 20-25 не станеться нової біди?.. Де гарантія, що ця нова біда не буде ще жахливішою?..
Перша спроба написання роману «До комунізму залишалось років п’ятнадцять-двадцять» припала на 1989 рік. За основу були взяті оті самі чутки про Куренівську трагедію, назбирані у 1968-1980 роках. Було зрозуміло, що все це надто суб’єктивно, що найшвидше, цей своєрідний міф про катастрофу має суттєві розходження з реальністю… Проте Великий Кобзар, наприклад, писав своїх «Гайдамаків», теж спираючись на народний міф про Залізняка і Гонту! То чому б і тут не спертися на «міський міф» про події 13.03.1961?..
Потім чернетки майже готового роману були втрачені. Потім, після періоду певної розгубленості, його текст був відновлений по пам’яті, а разом з тим додатково відредагований в 1991-1992 роках. А потім довелося докладати додаткові зусилля, щоб здійснити перше видання роману в 1996 році. Й наявність цієї скромної книжечки круто змінило життя українського письменника Тимура Литовченка.
Бо стала зрозумілою одна дуже важлива річ: письменник мусить пройти уготованою йому дорогою!!! Не варто звертати на криві, захаращені хмизом, хоча й безпечні на вигляд стежини!.. І навіть якщо тобі кажуть, що попереду Океан Смерті?.. Навіть океани пересихають! А за ними відкриваються нові творчі обрії. Й зокрема, більш широкий погляд на події 1961 року в Києві, на цей раз відображені в «Книзі Відлиги. 1954-1964», що входить до складу новітньої художньої історичної епопеї «101 рік України». Якби не той вчинок 5-річного хлопчика — мабуть, не відкрилися б і нові творчі перспективи…
Не знаю, що відчували Леонід Кисельов, Анатолій Кузнецов та Олесь Гончар. Мабуть, щось схоже. Отож пам’ятайте про цей висновок, коли життя почне спихувати вас на узбіччя.
Пам’ятайте — і йдіть своїм шляхом. Не бійтесь!
Дякую.
Мое уважение!
Спасибо за инфу. Вам рассказали в детстве про эту трагедию. А моя бабашка которая проживала на Подоле, на Щекавицкой, никогда не рассказывала про этот потоп.’ Просто что был такой факт и все. Умели жители совка молчать, жизнь заставила.
“Умели жители совка молчать, жизнь заставила.”-таки правда! Моя бабуся розповіла мені про голодомор і колективізацію, коли я вчився в 10-у класі. До того тільки згадувала мимохідь:”Найстрашніше, що було, то колективізація”.На уточнюючі запитання: “а чому не війна?” замовкала.
Добре вже те, що на відміну від наших предків, ми можемо обговорювати подібні теми відкрито. І самостійно вирішувати, що гірше: Голодомор і колективізація – чи війна?.. Й оцінювати, чому саме гірші Голодомор і колективізація…
“Просто что был такой факт и все” (с)
*****
І це теж біда! Бо голий факт у пам’яті фіксується, але швидко “тоне” під навалою більш яскравих подій. Або загалом забувається…
🙁
Я прекрасно розумію, що старші в кращому разі викладали дітям й онукам голі факти, оберігаючи малечу. Щоб комусь не бовкнули зайвого…
🙁
Разом з тим, забезпечити сучасникам емоційний зв’язок з минулим може лише мистецтво! Не через сучий фактаж, а через літературу, живопис, скульптуру, архітектуру, музику, танці відчувають люди зв’язок з предками на рівні емоцій, а отже – душі й духу!.. Тому-то я і присвятив сьогоднішню публікацію тим митцям, які використали Куренівську трагедію в своїй художній творчості. А також японській поетесі Акіко Йосано та братам Стругацьким, які розробляли тему вибору духовного шляху – небезпечного, зате гідного.
Дякую за статтю! Зачепило! 20-річний період трагічних подій в Україні якось можливо співставити з третьою хвилею “ковіду” , що чекає на Україну. Згадувані в опису шановного Автора дії тодішньої влади чомусь ототожнються з нинешньою владою, головний керівник якої (зі слів пресс секретарки) мріє увійти в історію України. Колись Автор, а може і інший згадає, скільки українців не дочекалисть вакцини. Чомусь дані про кількість захворілих і померлих вже не освітлюються. Мабуть цифри на цю тему не додають підтримки НАВЕЛИЧНІШОМУ.
Публикуют, данные за вчера – https://censor.net/ru/news/3253106/v_ukraine_za_sutki_ot_covid19_umerli_243_cheloveka_zafiksirovany_13_276_sluchaev_zarajeniya_pochti_4
сравниваем с данными на – https://timeze2019.blogspot.com/p/blog-page_11.html, правда здесь они идут с задержкой на 1 день.
“Згадувані в опису шановного Автора дії тодішньої влади чомусь ототожнються з нинешньою владою, головний керівник якої (зі слів пресс секретарки) мріє увійти в історію України” (с)
*****
Це тому, що теперішнє наше керівництво – це тимчасова реставрація. А наш ЗЮ, який мріє увійти в історію України – це типовий “совок”. Не дивно, що дії теперішніх можновладців ототожнюються з діями влади періоду УРСР… 🙁
Дякую! Це не просто історія — це вирок клятим комунякам!
Так. Тільки вирок цей був винесений не через ненависть і “невдячність” автора до “рідної” влади, яка його вигодувала, виростила і в люди вивела. Просто в історію з Куренівською трагедією радянська влада продемонструвала свою звірячу сутність – як і в історії з трьома Голодоморами, з кривавими репресіями, з нескінченним ланцюжком “інтернаціональних” воєн і т.ін.
Зараз традиції радянської влади продовжує скрєпоносний “руSSкій мір”. Кожен, хто перебуває на “Лінії Оборони” тепер, прийшов до схожих висновків через різні події. Переважна частина, звісно, прийшла сюди через агресію “руSSкого міра” в 2014 році. Отож дуже важливо показати цим людям, що все почалося значно, значно раніше!… Звідси й заглиблення в історію…
Заглиблюватися в історію треба! Може для когось це нудно, але ж тільки так видно розмір тої брехні, яку несе кацапський мір!
Саме так! Тому “з-за парєбріка” на мою голову, як і на інших письменників, сиплються прокльони:
“Все беды из-за вас! Из-за тех хохлов, кто переписывает историю!!! Мы ж вроде в одни детсадики и школы ходили, одни книжки читали – а вы ж все понимаете по-своему, все извращаете, вот как так получается?! Будьте вы прокляты!!!”
І так постійно. Тому я на “Лінії Оборони” присутній саме як Тимур Литовченко, а не сховався під нікнейм і “квадратно-гніздову” аватарку. Бо для мене ховатися просто немає сенсу!!! Бо я “за парєбріком” заслужив на кулю в потилицю давно і надійно – своїми книжками. Бо написане мною на “Лінії Оборони” у порівнянні з моїми книжками – це грудка пісочку в порівнянні з кам’яною брилою.
І по мірі того, як все більше людей читатиме мої книжки, такий стан речей ставатиме дедалі зрозумілішим. 🙂
Надо отдать должное, во времена СССР народ был приучен: то, о чем пишут в газетах или показывают по телевизору, – далеко не всегда правда. Я старше автора, и эту трагедию помню, был в 7 классе. Реально никто не верил официальному количеству жертв, слухи ходили о десятках тысяч. Хотя по современным данным, их количество было до тысячи. Официальная информация, вероятно, опиралась на количество жертв, тела которых были обнаружены сразу. Больше было откопано значительно позже, когда грязь высохла. Кстати, на раскопки мобилизовали сотни киевлян, и, несмотря на подписку о неразглашении, информацией они делились. Да и в стране люди знали о Куреневке. Когда я студентом в 1967 был на практике в Ташкенте, там как раз отстраивались после землетрясения, практически уничтожившего старый центр города. Причем дома новой постройки не пострадали, спасло то, что толчки были чисто вертикальными. Вечатляло старое здание театра, к которому незадолго до этого пристроили новый фасад. Только фасад и остался стоять. Я жил недалеко от центра, и запомнилась круглосуточная стройка, самосвалы носились всю ночь и в воздухе стояла пыль. Официально было объявлено о нескольких сотнях жертв, по нынешним данным, их было около 10 000, что для города-миллионника и такого землетрясения, немного. Так вот в разговорах со мной, все ташкентцы подтверждали, что жертв было сравнительно мало и добавляли, это не то, что было у вас на Куреневке. В общем замалчивания реальных масштабов катастроф в СССР часто имели обратный эффект.
“Надо отдать должное, во времена СССР народ был приучен: то, о чем пишут в газетах или показывают по телевизору, – далеко не всегда правда” (с)
*****
Це так… Але я не можу розуміти, чому “совки”, які за радянських часів прекрасно читали поміж рядків, тепер настільки ж тупо вірять телевізору, протестують проти закриття медведчуківських каналів тощо?! Куди поділися навички читання між рядків???
Щира подяка, пане Тимуре, за написану історію. Я сама 1960 року народження. Виховання звичайно ж совкове. Але, навіть у юності, коли дивилася по телевізору новини, у мене завжди виникало дуже багато питань, які задавала батькам, а у відповідь чула тільки одне: “Ніколи нікому не задавай таких питань”. З часом багато моїх знайомих стали називати мене бендеркою, а пізніше порохоботкою, за що я відчуваю неймовірну гордість.
Отож тепер ваша місія – передати естафету наступним поколінням! Бо цим молодим людям треба обороняти нашу землю від відкритих ворожих навал, перша з яких за довгий час сталася в 2014 році й яких попереду буде ще багато… ох, і багато!.. Отож підтримуйте молодь і передавайте їм свій запал “бендерки і порохоботки” 😀
Мой отец ехал на работу мимо трамвайного депо “Красина” за час до трагедии.
Считали вторым днем рождения.
Всемогутній зберіг Вашого батька. Пощастило, як і моєму дідусеві, який затримався на роботі – бо всі його товариші загинули в одному з трамваїв, накритих селем… 🙁
Велика подяка на сам перед Вашої Матусі та Вам що смогли зберегти та розповісти про цю трагедію, на відміну моїх батьків які мовчали, на сам перед-Мати. Ставши дорослою людиною приходе урозуміння необхідності встановлення всіх фактів та виновників трагедій які пережила багатостраждальна Україна. Дякую.
Мама сьогодні приїжджала до нас у гості. Й хоча читати “Лінію Оборони” не дуже зручно через постійні стрибки тексту вгору й донизу – прочитала всі 5 частин цього лонґріду. Вашу подяку їй передам 😀
Сам я з 61 року, бабуся мені якось розповіла про куренівський трамвайний парк, коли ми проїзжали мимо, що тут сталася трагедія, загинуло дуже багато людей, а було це у вересні 1968 року, я саме пішов до школи. Потім ця тема спливала ще декілька разів, але ніхто відверто на цю тему говорити не хотів, а тепер спитати ні в кого…
Тепер під трамвайним депо “Поділ” стоїть стела з іменами 50-ти трамвайників, загиблих у катастрофі. Ця стела з’явилася найпершою, інші пам’ятні знаки були встановлені потім. Трамвайники молодці, своїх не забувають…
интересное повествование. Мы прочли с удовольствием
Додав на головну в Вікі на сьогодні посилання про куренівську трагедію, бо його не було. А то сумні 60-ті роковини..
Дякую! Це дуже важливо! 🙂
Дякую пане Тимуре за спонукання до роздумів.
Про Куренівську трагедію ще є досить пізнавальна інформація на сьогоднішній сторінці в Ліга.нет :
https://project.liga.net/projects/kurenivska-tragedy/
Так, дякую. Михайла Кальницького знаю особисто 🙂
https://uk.wikipedia.org/wiki/Кальницький_Михайло_Борисович
Подаючи документи до КПІ в 1980 році, я попервах обрав електротехнічний факультет і на І курсі (1980-1981 роки) навчався там. На ЕТФ же працювала найстаріша на весь КПІ студентська стіннівка – “ТОК”. Отож Михайло Кальницький, який в 1980-1981 роках навчався на V курсі того ж факультету, був головним редактором тієї стіннівки, а я – не тільки першокурсником, але й молодим “співробітником”…
😀
Так сталося, що коли наприкінці серпня 1980 року ми пішли в бібліотеку КПІ отримувати підручники, бібліотекарки забарилися з видачею. Мені воно набридло, отож я придбав у крамниці аркуш ватману формату А1, намалював на ньому щось на кшталт “коміксу” про абітурієнта, який стоїть в черзі за підручниками, стоїть… і поступово вростає ногами в підлогу та перетворюється на дуб!!! Пришпандьорив той аркуш на стіну бібліотеки. Дівчата-бібліотекарки збіглися, похихикали і в якості “помсти” заявили, що сьогодні видачі книжок не буде. Ми розійшлися, але мене наздогнав якийсь хлопець, спитав, чи сам я той “комікс” намалював? А потім сказав, як його відшукати. Це був Олег Лейбман, заступник Михайла Кальницького по стіннівці “ТОК”. І вони саме підшукували перспективного молодого співробітника…
Отак я опинився в тій стіннівці. Перший курс проминув класно… однак в 1981 році я перевівся на інженерно-фізичний факультет, де стіннівки не було. Отож мене припахали в “Комсомольський прожектор”, що було вже не зовсім весело… Але з хлопцями з “ТОКу” я зберіг теплі стосунки. Приємно згадати ті часи… 🙂
Дякую, Тимуре.
Про цю трагедію особисто, я чув досить мало – ми жили на лівому березі. А у дружини дідусь працював рентгенологом на Куренівці, вона переповідала його розповіді, було страшно від кількості людей, які загинули.
“…я чув досить мало – ми жили на лівому березі” (с)
*****
Отакої!!! Не знав, що лівобережжя Києва вже в ті роки було аж настільки відокремлене від правобережжя. Дивина та й годі… Але добре, що дружина Вас просвітила, респект 🙂