Боягузтво (частина 2)

Річ у тім, що трагедію Бабиного Яру зокрема, як і окупацію Києва загалом, можна було бодай формально зіпхнути на німецьких загарбників. Звісно — це якщо не задавати дурних запитань… Бо можна було б поцікавитися, чому це товариш Сталін наказав нізащо не здавати Київ ворогові — а чому ж тоді місто здали й нікого за це не засудили?.. Як так вийшло, що в Києві лишилася величезна кількість не евакуйованого заздалегідь населення?.. Чому оборонці Києва не змогли вчасно переправитися на лівий берег Дніпра?.. Чому герой оборони столиці УРСР — генерал Власов став ворогом радянської влади?.. Хто влаштував серію вибухів на Хрещатику, що спричинили вогняний шторм?.. Хто висадив Успенський собор Києво-Печерської лаври?.. І таке інше в тому ж дусі.

Повторюю, якщо не задавати подібних незручних запитань, усе можна було пояснити доволі примітивно: німецькі фашисти напали підступно й несподівано («Двадцать второго июня ровно в четыре часа Киев бомбили, нам объявили, что началася война!» — ага), захопили місто, наробили лиха… А хто не вірить — той ворог народу.

Натомість з Куренівською трагедією такий номер не проходив у принципі! Справді, техногенний сель не став наслідком бойових дій, то не була диверсія фашистів або троцькістів, китайців чи американців. Почати з того, що проект фатальної дамби в гирлі Бабиного Яру розроблявся в Москві… Що на місці замитої яруги хотіли звести сучасний житловий масив з усією інфраструктурою, аж до культурно-розважальних осередків включно — фактично, на кістках і попелі жертв розстрілів, ага…

Але якщо в тому ж дусі і продовжувати — можна було дійти до явно нездорової містики. Недарма ж після катастрофи приголомшеним Києвом поповзли чутки: мовляв, це Бабин Яр помстився за наругу над пам’яттю безневинно загиблих… жир, натоплений під час спалювання німецькими окупантами десятків тисяч трупів розстріляних, просочив стіни Бабиного Яру — отож вода через це не просочувалася в ґрунт… І таке інше в тому ж дусі.

Перепало й партійно-господарському активу міста. Найпершим очевидним винуватцем Куренівської трагедії кияни вважали голову виконкому Київської міськради депутатів трудящих Олексія Давидова — хоча були керманичі значно вищих рангів, рішення яких мали фатальні наслідки (наприклад, той-таки Петро Шелест). Що ж до Давидова, то люди не забули, що голову виконкому неодноразово попереджали про різні негаразди на ударному будівництві зразкового соціалістичного району. В тому числі, попереджали професійні будівельники. Однак товариш Давидов і слухати нікого не бажав…

Отож коли він несподівано помер 20 жовтня 1963 року нібито від розриву серця — кияни вмить зашепотілися на кухнях: ніякий то не інфаркт — це чиновника совість загризла, і він пустив собі кулю в скроню. Більш того, розташовану на центральній алеї Байкового цвинтаря могилу спочилого неодноразово паплюжили родичі загиблих, і щоб запобігти подібним діям, біля тієї могили почали виставляти міліціонера-охоронця.

Ну, а «злісними пліткарями» продовжив займатися Комітет державної безпеки. Продовжив — бо почалося все з самої Куренівської трагедії. Маю на увазі й оперативне оточення постраждалого району, і зміну графіку польотів літаків над Києвом, щоб місце розливу багнюки не можна було б сфотографувати з повітря, й виловлювання самочинних фотографів, які з дахів будинків та інших узвиш намагалися зазнімкувати місце катастрофи.

Таким чином, за самі лише необережні розмови про Куренівську трагедію можна було відправитися на «екскурсію» або в систему виправних закладів, що прийшла на зміну сталінському ГУЛАГу, або ознайомитися з роботою радянської каральної психіатрії. А на довершення дізнатися, чим тхне так званий «сто перший кілометр».

Ну так, надворі стояла хрущовська Відлига — а отже, звичаї поводження з підконтрольним населенням стали м’якішими, якщо порівнювати зі сталінським періодом. З іншого боку, ХХ з’їзд КПРС та делікатні спроби розвінчання культу особи товариша Сталіна давно вже довели: аж надто активно розхитувати систему не варто — бо обсипатися до біса може вся конструкція радянської влади. Якщо щось в Радянському Союзі й піде не так — то лише як у тій пісні ЗнаТоКів:

«Если кто-то кое-где у нас порой…»

Цього разу «что-то кое-где у нас порой» сталося в Києві між Сирцем і Куренівкою — ну що ж, хай на тому окошиться! Все ж в цілому по країні нормально… А хто так не вважає — того до нігтя, до нігтя того!..

В історичному сенсі криваві бузувірства сталінських часів мали місце зовсім нещодавно, пам’ять про них була ще зовсім свіжою. Отож зважаючи на КДБ, люди перелякалися не на жарт.

(Далі буде)

About the Author

Tymur
Письменник, журналіст і блогер