Ворожіння на «36 стратагем»

Автор — Тимур Литовченко

В одному з коментарів до мого матеріалу «Особливо прилипчастий «памперс» шановний коментатор Лявон порівняв мої викладки з… китайською Книгою змін! Гексаграми, відповідно, були прирівняні до… стратагем — а це взагалі нонсенс!!! І завершилися ці порівняння категоричним: «…я в этом не разбираюсь».

Хоча на два лонґріди («36 стратагем» в 9 частинах та «Абетка бойової пропаганди» в 12 частинах) я вбив туєву хучу часу зовсім не тому, що мені нема чим зайнятися, лежачи на своєму євродивані. Я підготував ці матеріали й оприлюднив їх на «Лінії Оборони» саме для того, щоб і пан Лявон, і такі ж самі коментатори, як-от він, нарешті почали РОЗБИРАТИСЯ в окреслених питаннях!.. Бо без того гібридної інформаційної війни ні нам, ні білорусам, ані іншим не виграти…

А тому, насамперед, відкриваємо «36 стратагем» і повторно читаємо наступне базове визначення:

Стратагема (від давньогрецького «στρατήγημα» — «військова хитрість») — прорахована заздалегідь послідовність дій, націлена на розв’язання конкретного завдання чи досягнення неявної мети з урахуванням психологічних схильностей об’єкта й інших особливостей ситуації. В китайській культурі поняття «стратагеми» існує не менше 3-х тисячоліть.

А тепер порівняйте визначення стратагеми з тим, із чим порівнює це шановний пан Лявон:

Гексаграми (64 гексаграми гуа) — в китайській філософії завершальна частина вихідного космогенеза; наступний за етапом «восьми триграм гуа» етап можливих комбінаторних ситуацій гексаграм гуа з шести рисок яо.

І що можна сказати про подібне порівняння?! У нас в Україні це називається: «У городі — бузина, а в Києві — дядько». Така відповідь шановного пана Лявона свідчить, що йому просто ліньки вдуматися у написане, проаналізувати його і зрозуміти мету моєї статті. Оскільки йдеться про дуже важливе питання — залишити просто так я все це не можу. А тому роблю ще одну спробу трохи глибшого аналізу того самого предмету.

Отже, ризикну ще раз нагадати, що не надто давно ми з дружиною завершили майже 4-річну напружену працю, результатом якої стала 10-томна художня історична епопея «101 рік України». Щоб написати такий твір, авторам доводиться попередньо підняти, опанувати, пропустити через себе, просіяти через «решето душі» інформаційні матеріали, обсяг яких у 10-20 разів перевищує обсяг написаного ними. Отож візьміть перший том нашої епопеї — «Книгу Пожежі. 1914-1922», подумки помножте її обсяг на 10-20 й уявіть, скільки інформації нам довелося прочитати та попередньо осягнути, щоб написати хоча б першу книгу епопеї… Тому повірте: звісно, на академіків НАН України ми не тягнемо — але історію останнього за ліком сторіччя України уявляємо собі… ну-у-у, принаймні не гірше сучасних школярів!

А тому давайте порахуємо, які радянські утворення, що виникали на території України в період 1917-1922 років, відображені в першій книзі нашої епопеї (хоча це, звісно — художній твір):


Одеська Радянська Республіка

Була проголошена 20 лютого (7 лютого за ст.ст.) 1918 року після розгрому в запеклих вуличних боях в Одесі військових загонів, що підтримували УНР, збройними формуваннями більшовиків, анархістів та лівих есерів Румчерода. Створенню ОРР передувало проголошення 3 січня (21 грудня за ст.ст.) 1918 року Одеси «вільним містом». Республіка зі столицею в Одесі охоплювала території Херсонської та Бессарабської губерній колишньої Російської імперії. Була ліквідована 13 березня 1918 року.


Донецько-Криворізька Радянська Республіка

Була проголошена 12 лютого 1918 року на 4-му обласному з’їзді Рад робітничих депутатів Донецького і Криворізького басейнів у Харкові. Формально існувала трохи більше місяця. Столиця: спочатку — Харків, згодом — Луганськ. На 2-му всеукраїнському з’їзді рад утворення ДКРР було визнано непотрібним, а на території України продовжила існування єдина Українська Народна Республіка Рад, яка на тому ж з’їзді була проголошена незалежною державою. ДКРР була ліквідована фактично вже 28 квітня 1918 року, але формально проіснувала до 17 лютого 1919 року.


Галицька Соціалістична Радянська Республіка

Була проголошена 15 липня 1920 року Галицьким революційним комітетом (Галревком) на частині західноукраїнських земель під час польсько-радянської війни 1920 року. Створення ГСРР відбулося за директивами з Москви і під безпосереднім керівництвом Володимира Ульянова-Леніна. Столиця — Тернопіль. ГСРР була ліквідована 21 вересня 1920 року.


 Українська Соціалістична Радянська Республіка

Комуністична державно-політична формація, утворена в результаті збройної агресії більшовицької Росії (при допомозі місцевих більшовиків) проти Української Народної Республіки. Існувала з 6 січня 1919 року до 24 серпня 1991 року. Столиця: спочатку — Харків, згодом — Київ. Перетворившись на УРСР, стала однією з держав-засновниць Союзу Радянських Соціалістичних Республік.


Таким чином, ОРР, ДКРР та ГСРР були ліквідовані невдовзі після створення. Натомість російські більшовики зробили ставку на УСРР зі столицею в Харкові та саме з цього плацдарму поступово загарбали всю Україну послідовно воюючи проти УНР, Української Держави (Гетьманату Скоропадського) та Директорії. У підсумку, весь цей процес був названий «Гражданской войной на Украине». Саме більшовицька УСРР була оголошена переможцем цієї «Гражданской войны». А російські більшовики тут були нібито й не у справах зовсім… І ніякої радянсько-української війни 1917-1922 років нібито й не було…

Хіба не так?! І хіба сказане нагадує «ворожіння на Книзі змін»?!

Але далі — ще цікавіше: перенесемося в наш час!!! У 2014 році розпочалася новітня російсько-українська війна. От тільки ні вище керівництво сучасної РФ, ані самі росіяни цього не визнають. Чому?! Бо «ихтамнет»!!! Ніяких росіян на Донбасі нема! А що ж тоді є?! На думку росіян, що простежується на всіх рівнях (від ВВХ**ла і «кремлінів» до останнього «маленького чоловічка»), це НАРОД ДОНБАСУ (?!) воює проти «київської хунти». І все це — знов-таки чергова «Гражданская война на Украине»…

Обидва випадки (як столітньої давнини, так і сучасний) — це яскраве і баззаперечне застосування китайської Стратагеми №3 «Позичити ніж і вбити людину», або «Стратагеми підставної особи». Ідея проста й очевидна: придушення і знищення Незалежної України руками «місцевих сепаратистів» у ході чергової «Громадянської війни» — до якої Рашистська Федерація, типу такого, не має жодного стосунку! Тепер врахуйте, що за створенням ОРР, ДКРР, ГСРР та УСРР/УРСР стояла більшовицька спецслужба: Надзвичайна комісія (ЧК або ВЧК). Згодом ВЧК перетворилася на ОГПУ, потім ОГПУ перетворилося на НКВД, КНВД перетворився на КДБ… А вже усьому світові знайомий плішивий карлик ВВХ**ло є вигодованцем радянського Комітету держбезпеки. Встиг він попрацювати і в ФСБ…

То скажіть, будь ласка, з якого це дива ВВХ**лу відмовлятися від методів, які були успішно випробувані його «Конторою» ще сотню років тому і вже підтвердили свою ефективність в 2014 році у вигляді ДНР/ЛНР?! Особисто я таких підстав не бачу. Тому й висловив припущення, що «кремліни» на чолі з ВВХ**лом розіграють тепер з Білоруссю ту саму Стратагему №3. Але де тут хоч би щось віддалено схоже на «ворожіння на Книзі змін»?!

About the Author

Avatar photo
Tymur
Письменник, журналіст і блогер

29 Comments on "Ворожіння на «36 стратагем»"

 1. Андрій Дар | 31 Травня, 2021 at 23:34 |

  Отак, звести окремі частини історії до ладу, і зробити висновки.
  Чудово зроблено, Тимуре.

 2. Извиняюсь если что не понял. Я писал что ничего не смыслю в китайской мудрости и для меня стратегемы ничем от гексограм не отличаются. Это никак не касается ваших познаний в истории и не должно наводить вас на мысли о моём неуважении к истории Украины.
  Речь шла о ваших предсказаниях будущего Беларуси и я невольно подумал что вы гадаете на книге перемен, но я ошибся. Извините. Лично я не предсказатель и предвидеть мировые события даже на неделю вперёд мне не под силу. Вы легко предсказываете будущее моей страны, войны и анексию. Единственное что вы не указали это промежуток времени в который всё это случится. А в остальном я не могу с вами спорить потому что гадать не умею.

  • А что тут гадать? Аннексия Вашей страны началась с тех самых “цветочков” когда выродки в погонах поняли что ничего им не будет и ни одна бутылка “коктейля” в автозак не прилетит. Так что напрасно Вы притворяетесь что не понимаете сроков, “это”уже произошло. И спасти вас может только крах рашки, при котором им станет не до колоний. Ну, и нас этот крах тоже касается потому что раньше война не кончится, эта кровавая биомасса раньше, чем начнет жрать траву от голода, от соседей не отстанет.

   • Анексия моей страны не начиналась. Практически сразу после развала СССР пришел к власти Лукашенко и передал руководство страной КГБ. А КГБ и ФСБ это два филиала одной конторы. Поэтому об анексии речь не идёт. Как уже много раз писалось, на беларусах отрабатываются методики воздействия потом использующиеся в России.

    • Добавлю аналогию. Это как посадить в землю два семечка. Вырастет два растения внешне похожих, но это два разных растения.

    • Тогда будет логичным сказать что аннексия Вашкей страны была мгновенной и гибридной? Т.е. фактической, а Лука изначально был “гауляйтером”? А сейчас, поскольку ВВХ нужно своему быдлу хоть какую то “победу” продемонстрировать, эту аннексию делают публичной. Но думаю что это будет “ядовитая таблетка” как самим белорусам, так и русне. Беларусы первыми пойдут под нож репрессий, ГУЛАГ то надо кем то наполнять. В тридцатые годы двадцатого века русня отыгрывалась на украинцах, которых было не жаль, и чем больше сгинет в лагерях, тем лучше, а сейчас на эту роль будете назначены вы. Прискорбно… Ну и русне тоже не поздоровится, если она попытается “поднять свою значимость”, их будут удушать уже не “опереточно”, так чтобы чего доброго не придушить ненароком по настоящему, а как серьезную вражину. Ни экономическая, ни военная мощь раши и Запада – несоизмеримы. Жаль что беларусы “окажутся по ту сторону черты” и вам достанется по полной, но и над нами висит такая же опасность, пока дрянь у власти не только у вас, а и у нас тоже…

 3. Да, и по поводу больших текстов. На слух я украинску мову воспринимаю без проблем. С короткими текстами тоже всё нормально. А вот с лонгридом возникают проблемы из за непривычного написания букв. Приходится по несколько раз перечитывать один абзац что бы понять смысл написанного. Поэтому лонгриды не для меня. Максимум на что меня хватает это просмотреть по диагонали что бы уловить общую суть.

  • Моя первая книга на белорусском были “Полесские Робинзоны” Янки Мавра, удивительно, но совершенно не зная языка до того, все было понятно… Так что наверно и украинский для Вас не составит сложности понимать. Говорить это уже совсем другое, я тоже на белорусском не рискну позориться ?, но понимать понимаю.

   • Я читаю нормально, но спотыкаюсь на букве и. С і проблем нет. Это раздражает. Вообще я читаю быстро но приходится держать в голове одновременно и написание букв, и смысл прочитанного, скорость чтения снижается в несколько раз, иногда приходится возвращаться к уже прочитанному. На маленьких текстах это не критично так как несколько секунд на повторное прочтение роли не играют. На больших текстах это не работает.

    • Просто читайте, мозг сам справится, если есть “критическая масса понимания” чтобы текст не казался абракадаброй, то все будет хорошо и непонятные слова сначала отложатся в подсознании, а затем когда это слово встретится в новом контексте, вы автоматически поймете что оно означает. Языки настолько родственны, что та “критическая масса понимания” уже есть скорее всего у каждого желающего освоить белорусский, или украинский.

  • Так, зрозумів. З’ясували…
   😀
   Щодо мови викладення цих матеріалів. Тут вже перепрошую – це може бути ТІЛЬКИ українська, оскільки матеріали розраховані на сприйняття своїми. Так би мовити, для підвищення кваліфікації своїх, а не “іхтамнєтов із запарєбріка” – якщо такі раптом зазирнуть на “Лінію Оборони”. Шкода, що українською Ви сприймаєте лише коротуни…
   🙁
   А втім, на “36 стратагем” натрапив такий собі відеоблогер Doctor Faust. Хто він такий – поняття не маю! Схоже, якийсь емігрант звідси до Канади… Отож він взявся начитувати цей лонґрід, причому в машинному перекладі російською. Ось частина 1:
   https://www.youtube.com/watch?v=SWiv5dmFELg
   Поки що він косо-криво, але начитав 4 частини. Через те, що машинний переклад він попервах не перевіряв, там повно ляпів. Найяскравіший, який мені одразу ж впав в око: словосполучення “БІЛЬШ НІЖ” програма переклала не як “БОЛЕЕ ЧЕМ”, а як “БОЛЕЕ НОЖ” – отож він так і прочитав, сердега
   😀
   В підсумку ж дійшов висновку, що до такої роботи треба підходити ретельніше. Отже, обіцяв з часом начитати все спочатку більш кваліфіковано й викласти на іншому каналі. Якщо хочете – можете зачекати, доки цей Doctor Faust зробить свою начитку російською. А не хочете – то й не треба.

   • Дзякуй

   • підлога країни (“пол-страны”) )))
    так называется группа фб, где публикуют курьезы, в основном скрины ботов и анентуры кремля которые пытаются в Гугл переводчик )))) смешного реально не мало
    Более Нож™ просто шедевр

 4. Tymur –
  В том,что вы написали никто не сомневается,большое спасибо Вам за проделаную работу…

 5. Тимур, щось мене насторожило словосполучення «Донецько-Криворізька Радянська Республіка».
  Рыгіонали і зелені напевно хочуть створити окрему страну??? В Україні їм навіть знаходитись зась, а керувати то вже злочин.

  • Донецько-Криворізька Радянська Республіка існувала насправді:
   https://uk.wikipedia.org/wiki/Донецько-Криворізька_Радянська_Республіка
   Керував цим утворенням дуже відомий більшовик – товариш Артем (Федір Сергєєв).
   В Києві тривалий час одна з дуже довгих центральних вулиць носила його ім’я – вул.Артема (тепер – вул.Січових Стрільців).
   У Святогірську є дуже красивий пам’ятник товаришеві Артему: я там бував, бачив на власні очі – монумент справді вражає…
   Загалом, товариш Артем загинув, й обставини його загибелі дуже цікаві, до кінця не з’ясовані. Радянський конструктор Валеріан Абаковський сконструював “аеровагон” – швидкісний залізничний вагон-дрезину, який рухався за допомогою авіадвигуна з пропелером. Отож ціла делегація (!) радянських начальників, серед яких був і Артем (Сергєєв), а також низка гостей-іноземців, 24 липня 1921 року відбула з Москви в Тулу на нараду. Експериментальний аеровагон прибув до Тули просто з фантастичною швидкістю! Всі були у захваті!!! Однак на зворотному шляху – з Тули до Москви – аеровагон злетів з рейок під укіс, і настав гаплик усім: і товаришу Абаковському, який особисто “пілотував” своє технічне дітище, і всім пасажирам до останнього, з іноземними гостями включно… Загинув і товариш Артем (Сергєєв).
   До речі, причини сходження аеровагону з рейок так і не були з’ясовані остаточно. В т.ч., тут підозрюють диверсію, навмисно зорганізовану чекістами – аби єдиним махом прибрати велику кількість тих більшовиків, які забагато знали. В т.ч., про Донецько-Криворізьку Радянську Республіку…
   🙁
   І так, наш нинішній преЗЕдент походить з самого “серця” ДКРР – з Кривого Рогу! Отакі цікаві викрутаси робить історія. Ду-у-уже цікаві викрутаси!..

   • Тый “рицпубліці” у 2004 році пробували “зробити реінкарнацію” у вигляді ПІСУАР. Пам’ятаєте ту ржаку? 🙂

   • Доречі, відносно катастрофи того “аеровагону” – отой самий “дядько Оккам”, який полюбляв махати бритвою 🙂 казав, що коли по рейках, призначених для руху, умовно кажучи, зі швидкістю шістдесят кілометрів на годину, пустити якусь дурню зі швидкістю шістсот, то іі шлях завершиться якщо не під першим стовпом, то під якимось третім, чи п’ятим і винуватий у цьому не якийсь “диверсант”, а елементарна логіка та фізика 🙂 “Товариша Артема” не жаль абсолютно, точно так, як і абсолютно всіх пасажирів того вагону, там нормальних людей у такій компанії бути не могло так що туди і дорога червонопузій наволочі.

    • Там був весь цвіт Комінтерну. Але оскільки 24 липня виповниться рівно 100 років (!!!) катастрофі того аеровагону, де накрився товариш Артем – я хотів би присвятити цій події окрему статтю на “ЛО”. Принаймні вже картинку заготував… Тоді й поговоримо, мабуть, про лезо Оккама 🙂

    • До речі! З дитинства полюбив американську комедію “Великі перегони”. Там є момент, коли професор Фейт спробував побити рекорд швидкості:
     https://www.youtube.com/watch?v=02-DXMbz1pI
     Щоправда, це не “аеровагон”, а швидше – “ракетовагон”… Але політали Фейт і Макс дуже-таки знатно! Цікаво, чи знали творці фільму про залізничні експерименти товариша Абаковського?..

 6. ustym ladenko | 1 Червня, 2021 at 15:31 |

  Шановний Тимуре,
  Я все ж таки не думаю, що порівняння стратегем з гексаграммами “Книги змін” не має сенсу. Я тут не маю на увазі ворожіння, адже гадати можна на чому завгодно. У традиційному Китаї все було підпорядковано філософії, а стратегеми об’єднує з гексаграммами те, що і ті й інші намагаються моделювати життєві ситуації. Ось тут якраз для кожної стратегеми відносять певну гексаграму з “Книги змін”:

  https://www.rulit.me/books/tridcat-shest-stratagem-kitajskie-sekrety-uspeha-download-177245.html

  Мене тут здивувало інше. Всього в “Книзі змін” є 8 * 8 = 64 гексаграми. А стратегем набагато менше, лише 36. Якщо до них по максимуму додати антістратегеми +10, то залишається 18. Що ж це інше? І тут мені прийшла в голову ідея: якщо стратегеми дають поради як вирішити проблему, поліпшити ситуацію, антістратегеми – чого не слід робити, якщо не хочеш свою ситуацію погіршити, то повинні бути “нейтрагеми” які повинні підтримувати існуючу ситуацію – статус кво. Іноді це буває дуже важливо якщо треба пережити, перетерпіти, не впасти і не стратити все. Наприклад, якщо треба діяти у ворожому середовищі, коли боротьба неможлива або майже неможлива. Або коли будь-яка зміна веде до невиправдано великого ризику. Тут цікавий досвід народів, яким багато століть доводилося жити під гнітом завойовників, але вони змогли вижити щоб потім піднятися і скинути ярмо. Треба зауважити, що ці “нейтрагеми” не допомагають перемогти, вони лише допомагають вижити – тому в ситуаціях, де потрібно діяти, можуть навіть заважати – як цей “вусатий памперс”. Маю ідеї з цього приводу, якщо цікаво можу підготувати для Вас матеріал, як для автора 36 стратегем – на доопрацювання.

  • Є ще 20 додаткових сучасних стратагем, викладених в книзі Олексія Воєводіна. А тоді виходить:
   36 класичних стратагем + 20 сучасних стратагем + 8 антистратагем = 64
   Саме 64!!!
   Але… є одне “але”.
   Річ у тім, що 20 додаткових стратагем Воєводіна, в принципі, виводяться з 36-ти класичних стратагем. Отже, це – модифікація. До того ж, коли я ще готував публікацію, шановний пан Oleksandr написав:
   =====
   https://defence-line.org/2021/04/36-stratagem-chastina-1/#comment-337312
   Воєводін “заходив” на початку 2000х. Зараз ні.
   =====
   Після того я відмовився від ідеї оприлюднити 20 додаткових стратагем Воєводіна…
   Натомість додав від себе 2 антистратагеми:
   – Антистратагема 9 (від Тимура): Шулер-картяр і лох
   – Антистратагема 10 (від Тимура): Без гальм
   Можна було б додати, наприклад, ше 2 антистратагеми “від Тимура” + 16 додаткових сучасних стратагем теж “від Тимура”, щоб вийшло:
   36 класичних стратагем + 12 антистратагем + 16 сучасних стратагем = 64…
   Тоді б система вийшла більш стрункою:
   N_N_N_N_N_N_N_N_
   N_N_N_N_N_N_N_N_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   С_С_С_С_С_С_А_А_
   Тут С – це класична стратагема (36);
   N – сучасна стратагема (16);
   А – антистратагема (12).
   Бо за Воєводіним, стрункості щось не видно:
   А_А_А_А_А_А_А_А_
   N_N_N_N_N_N_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   С_С_С_С_С_С_N_N_
   Тут С – це класична стратагема (36);
   N – сучасна стратагема (20);
   А – антистратагема (8).
   Отже, якщо вже доводити загальну кількість стратагем (в широкому розумінні) до 64-х, то не так, як це зробив Воєводін… Я відчуваю систему гармонійніше!

   • ustym ladenko | 1 Червня, 2021 at 23:09 |

    Дякую за роз’яснення! Думаю, для того щоб доповнити стратегеми треба розібратися з цими гексаграммами, щоб інші також відповідали. І щоб нові не повторювали старі, що найскладніше. І все-таки я прихильник ідеї нейтрагем, тобто вони повинні відрізнятися від стратегем та антістратегем тим, що спрямовані на збереження а не зміну ситуації в кращу або гіршу сторону.

    • Ну от і займіться! 😀
     Я починав колись працювати в ІЕЗ ім.Є.О.Патона НАН України, а там побутував наступний принцип:
     =====
     Не согласен? Возражай!
     Возражаешь? Предлагай!
     Предлагаешь? Делай!
     =====
     Я написав “36 стратагем” як своєрідну коротку методичку з ухилом у практику. В основу поклав те, що вже відпрацьовано в часі, в чому немає сумнівів і що можна точно використати для нашої справи з безсумнівною користю. Тоді як пропоновані Вами “нейтрагеми” + ув’язування з 64-ма гексаграмами Книги змін – це вже вторгнення в незвідану царину. По суті – нова теоретична розробка… Я такого завдання перед собою не ставив. Тому й карти в руки – саме Вам!.. 😀

     • ustym ladenko | 2 Червня, 2021 at 13:54 |

      Добре, я це сприймаю як благословення 🙂 Спочатку розберуся з гексаграмами Книги змін, потім перейду до стратагем.

 7. ustym ladenko | 1 Червня, 2021 at 23:37 |

  Ілюстрація до стратагем. Існує 4 типи людей:
  1) Ті, хто заперечує правду.
  2) Ті, хто відрікається від правди.
  3) Ті, хто бореться та гине за правду.
  4) Ті, хто знає правду, але не проголошує її заради своєї безпеки.

  https://youtu.be/EHAuGA7gqFU

 8. а ведь многие люди и сейчас НЕ понимают что рсфср была агрессором, уничтожившим УНР!
  и до сих пор является агрессором и врагом.
  то ли школа не допрацьовує, то ли безразличие + пропаганда.
  но многие не понимают что рф окупант и чЛенин это враг а не “создал вашу Усср”!!! он против нее воевал! а люди зашоренные, плачут все “,ну ненада ж было чЛенина сноситьь, “не нада сердить расию”….
  эх тьма и невежество масс!!! а из за тьмы этой война и началась! были бы сознательней (“свідомими”) враг бы НЕ рискнул ввести войска на Донбасс, отделались бы Крымом и смотрели на санкции. вот поэтому враг и науськиаает свое население на слово Сознательный Украинец , делая издевательскую транскрипцию своим мемом черной боевой пропананды

  • Я саме тому й почав ще в 2004 році працювати над художніми історичними творами, облишивши свою улюблену фантастику “якось на потім”, що відчув: сучасні українці мають в пам’яті колосальну “дірку”, що не дозволяє їм побачити та відчути власне історичне коріння! А прокласти міцний ментальний “міст” між теперішнім і минулим здатна лише художня література.
   Станом на 2004 рік знань про минуле було ВЖЕ достатньо. Але знання – вони для розуму, а не для серця! А якщо нема імпульсу з серця – знання про минуле лишаються бібліотечними. Фактично – “мертвими”…
   Роль художньої літератури, белетристики в тому, що вона активізує зв’язок часів через той самий імпульс із серця. Отож і досі займаюся тим самим 😀

Comments are closed.