Автор — Тимур Литовченко
Чи можливе життя у… пеклі?! Авжеж можливе! Тим паче, коли чорти ще не встигли розкочегарити як слід вогнища під казанами зі смолою, сіркою та іншими подібними речовинами, в яких вони виварюють грішні душі, віддані їм на довічне «виховання»… Якщо так, то чом би не жити навіть у пеклі?..
- «101 рік України». Як створити епопею
- «101 рік України». Книга Пожежі. 1914-1922
- «101 рік України». Книга Невиправданих Надій. 1923-1931
- «101 рік України». Книга Жахіття. 1932-1938
- «101 рік України». Книга Спустошення. 1939-1945
- «101 рік України». Книга Зневіри. 1946-1953
- «101 рік України». Книга Відлиги. 1954-1964
- «101 рік України». Книга Застою. 1965-1976
- «101 рік України». Книга Розчарування. 1977-1990
- «101 рік України». Книга Безнадії. 1991-2004
- «101 рік України». Книга Нових Сподівань. 2005-2014
Анотація: Спокійного забезпеченого життя хочеться всім і завжди — особливо після масштабних катастрофічних потрясінь. Але за будь-яких умов людина має залишатися людиною… Чи так це насправді? Виявляється, разом з поліпшенням економічної ситуації починається криза влади у середовищі політичного керівництва компартії і крах надій з-поміж інтелігенції. А потім посилюється тиск силових структур на інакомислячих, що веде до дедалі більш стрімкого падіння духовного рівня нації…
Перше неповне десятиліття, що настало після Великої війни (яку з часом назвуть І Світовою), революцій та наступних «масових кровопускань», починалося нібито непогано. В усякому разі пересвідчившись, що застосовувати військово-революційні методи в процесі керівництва економікою — ідея не просто погана, а дуже погана, більшовицька влада була вимушена оголосити перехід до «нової економічної політики». По суті ж своїй НЕП був нічим іншим, як частковим поверненням до старих — ринково-капіталістичних методів господарювання.
Якщо продовжити цю ж лінію розвитку на далеку перспективу — цілком могла скластися ілюзія, що рано чи пізно все повернеться «на круги своя», здоровий глузд повільно, але невідворотно візьме гору над політичним божевіллям… А тоді й старі порядки повернуться остаточно! Тим паче, більшовики завбачливо не дозволили територіям колишньої Російської імперії розповзтися та розбігтися подалі від історичного центру — від Москви… То про що ж іще можна було мріяти людям, в душах яких ще не стерлася пам’ять про колишній імперський блиск?!
Звісно, про те, що все буде добре, все налагодиться…
Жила подібними мріями й радянська Україна, стараннями більшовиків переформатована на УСРР з новою столицею у Харкові. Завдяки хазяйновитості й заповзятливості населення, люди і самі себе годували, і на продаж усе необхідне виробляли. У сфері громадського життя буйно розквітла українізація, молода парость української інтелігенції, якомога ретельніше зафарбувавши своє «жовто-блакитне» минуле з задоволенням творила нову культуру, по-справжньому революційну для свого часу — без жодних жартів.
Загальну картину псували лише «окремі прояви» негативу. Серед подібних явищ особливо підозрілим виглядало стрімке вивищення новітньої радянської бюрократії з її вельми специфічними запитами й замашками. З іншого боку, особливо огидні й розгнуздані діяння особливо знахабнілих висуванців (вчорашніх героїв Революції та Громадянської війни) час від часу показово присікалися працівниками ОГПУ…
А от хто міг би присікти свавілля самих чекістів?! Безумовно, шпигунська й інша шкідлива діяльність імперіалістичних сусідів на території Радянського Союзу велася, проте далеко не в тих масштабах, які ввижалися партійному керівництву СРСР. До того ж, необхідна кожній державі робота у сфері безпеки час від часу підмінялася практикою, дуже схожою на революційну «експропріацію експропріаторів». От із цим як бути?..
Однак з часом з’ясувалося, що загальна картина непманського «благоденства» була оманливою. По мірі того, як у внутрішньопартійному житті гору брала «лінія Сталіна», змінювалося життя як в усьому СРСР, так і в УСРР зокрема. Згорталася «нова економічна політика». Різноманітні артілі, кооперативи та інші приватні підприємства удавлювалися податками — навіть попри те, що самі ж працівники до останнього намагалися підтримувати «своїх» непманів, аби лише не йти працювати на державу. Селян намагалися загнати в товариства спільної обробки землі — прообрази майбутніх колгоспів. До речі, похизуватися особливими досягненнями СОЗи не могли… Й насамкінець, в культурницькій сфері теж коїлося щось незрозуміло-дивне, однак явно негативне: провідні митці майже фізично відчували, що атмосфера, в якій доводилося працювати, стає дедалі нестерпнішою…
Все змінилося остаточно, коли СРСР був оголошений «фортецею у ворожому оточенні», перед яким відкрита єдина можливість: або наздогнати «імперіалістів» за дві п’ятирічки — або «вони нас розчавлять». Таке «закручування гайок», на яке наклалося чергове розкуркулювання і відправка до Сибіру найбільш хазяйновитих і вправних селян, спровокувало в УСРР хвилю масових повстань під дещо наївними гаслами відновлення «ленінської справедливості», на придушення яких довелося навіть кидати армію.
В «Книзі Невиправданих Надій. 1923-1931» з’являється черговий опорний (для сюжету епопеї в цілому) артефакт:
- наган з урочистим написом «пильному охоронцеві завоювань Пролетарської Революції», вигравіруваним на спеціальному шильдику, яким відзначили діяльність молодого чекіста — колишнього працівника Дніпровських пароплавних майстерень.
Буктрейлер на «Книгу Невиправданих Надій. 1923-1931»:
Жахливі часи… Причому, градація по рокам досить штучна, насправді, мабуть, “гайки закручувалися” з самого моменту народженя імперії зла без найменших лапок! Ця наволоч і була породжена людиноненависниками і зовсім не для “людського щастя”, як співала всяка наволоч “від культури”, заколисуючи люмпенів солодкими обіцянками “щастя зовсім близько – зразу отам, недалеко за горизонтом”… Зараз мені незрозуміло чому підпрмємці починали свою справу, знаючи що не захищені законом абсолютно і вони всього лишень “кабанчики на сало”. Але легко бути “розумним заднім числом”, розумію…
Дякую, шановний Тимуре!
“Причому, градація по рокам досить штучна” (с)
*****
Мені здається, часова градація доволі очевидна:
– 1914 рік – 100-ліття Шевченка, початок І Світової війни (початок епопеї);
– 1922 рік – придушення Холодноярської республіки (закінчення 1-ї книги);
…?…?…?
= 1932 рік – початок Великого Голодомору (початок 3-ї книги);
= 1938 рік – закінчення Великого Кривавого Терору (закінчення 3-ї книги);
+ 1939 рік – початок ІІ Світової війни (початок 4-ї книги);
+ 1945 рік – завершення ІІ Світової війни (завершення 4-ї книги).
Отже, який проміжок лишається на 2-гу книгу?!
Вірно: 1923-1931 роки!!!
Як назвати книгу???
Почали “за здравіє” (НЕП, певний ренесанс життя, українізація, квітне нова культура), кінчили “за упокій” (придушення армією регіональних повстань, нове розкуркулення, масовий захід у колгоспи). Надії не збулися. Звідси назва:
“Книга Невиправданих Надій. 1923-1931”
Ось логіка.
І де тут штучність градації?.. 🙁
Я не сумніваюсяюь у проробленій Вами колосальній роботі і виваженні часових проміжків у книгах, мав на увазі тільки єдине – та падлюча країна нищила своїх громадян, які не хотіли ставати бидлом “як всі” – завжди, справа була тільки у масштабах, а органічна ненависть бидла і бидлодержави до тих, хто не хотів “вилизувати тарілки за партноменклатурою”, а прагнув свою життя будувати самим, тобто підприємців – очевидна і безсумнівна. А відносно дат у книгах – так, цілком логічно, я не сперечаюсь, але хотів сказати ж трохи про інше.
Та да! Меня раздражает в Харькове таблички -“тут первый комитет” какой то комуняцкой муйни…
По сути,сепарской, Харьков комуняки использовали как сепарский город вместо Киева, против УНР. Мне стыдно, что у меня в Харькове недоумки используют фразу “Первая столица”! Сцуко, как, как может Харьков быть , сцуко, столицей Украины!Как даунбасс Новой Швейцарией? Люди сошли с ума!
Харьков тухлый город,город сепаров …..нихрена их не лечит, ни “преимущества” даунбасса, ни жизнь за поребриком- ростовские Гуково, Шахты….дикая, жуткая нищета на паРаше!С каких херов они решили, что паРаша будет платить мацковские зарплаты в донецке?
Почему? У меня не ответа….Какой то мазохизм-чем круче в жопу, тем кайфовее….пздц!