Автор — Тимур Литовченко
Цей текст під дещо довшою назвою «Війна з тінню, або Moscovia delenda est» писався восени 2019 року для ресурсу, який нині перебуває на стадії закриття. Щоб не втратити матеріал остаточно — переношу його на «Лінію Оборони», трохи виправивши, доповнивши (буквально на «косметичному» рівні) та скоротивши назву (це вже суто з технічних причин, обумовлених особливостями платформи «ЛО»).
Carthago delenda est
Понад десять років тому мені пощастило побувати в Національному музеї Карфагена.
(До речі, раджу відвідати цей музей усім туристам, які відпочиватимуть в Тунісі: разом з екскурсією в Сахару, на майданчик зйомок «Зоряних воєн» та з грандіозним лазерним шоу «Історичні хроніки», тамтешні численні експонати залишають по собі незабутнє враження…)
Отож роздивляючись витончений посуд, мозаїки, статуї й інші матеріальні плоди колись могутньої цивілізації, я все не міг второпати:
ЧОМУ?!
Чому в Римській республіці набула популярності ця коротка хльостка теза: «Carthago delenda est»?! Звідки ця люта ненависть до Карфагену?! Навіщо загалом закликати руйнувати Карфаген — невже не можна було… ну-у-у, я не знаю… Встановити мирні добросусідські відносини, наприклад! Перестати стріляти, домовитись десь посередині, розвести війська, жити пліч-о-пліч, паралельно розвиватися, торгувати на взаємовигідних засадах…
Адже ось вона — поза сумнівом, велична фінікійська цивілізація Північної Африки! Тепер її руїни ЮНЕСКО визнала всесвітньою культурною спадщиною.
Однак навіщо римлянам було обертати цивілізацію на оті епічні руїни?! От чого я ніяк не міг второпати…
Може, карфагеняни вклонялися якимсь незрозумілим богам?! Але ж ні — фінікійські божества були нібито подібні до давньоримських божеств…
Тоді, ймовірно, якимись звичаями карфагеняни не догодили римлянам?!
Але знов-таки не те: на рівні звичаїв ні римляни до карфагенян, ані карфагеняни до римлян відчувати якоїсь особливої відрази не мали.
(Примітка: деякі коментатори зауважували, що тут я помилився — мовляв, у Карфагені практикувалися людські жертвоприношення, чого давні римляни не сприймали категорично. Хоча, якщо чесно, то ритуальний характер носили колись знамениті гладіаторські бої… А що з цього краще?! Хтозна…)
То може, якісь інші елементи матеріальної культури викликали особливу ненависть одного народу до іншого?!
Але ні, ні й ні! Ще раз ні!.. Знов-таки ні!..
Тоді чому?! Навіщо було розв’язувати Пунічні війни — причому не одну, а цілих три!!!
- Перша Пунічна війна — 264-241 рр. до Р.Х.
- Друга Пунічна війна — 218-201 рр. до Р.Х.
- Третя Пунічна війна — 149-146 рр. до Р.Х.
Таким чином, воєнне протистояння Карфагена з Римом розтягнулося більш ніж на століття, за цей період обпалені полум’ям роки в сумі перевищили чотири десятиліття.
Чому?!
А може, пошукати відповідь в міфології?! Як там у Котляревського в «Енеїді» було?..
В тім городі жила Дидона,
А город звався Карфаген,
Розумна пані і моторна,
Для неї трохи сих імен:
Трудяща, дуже працьовита,
Весела, гарна, сановита,
Бідняжка – що була вдова…
Ну що ж, цілком симпатичною виглядає правителька Карфагену! Настільки симпатичною, що меткий козарлюга Еней не впустив свого шансу й закрутив з удовицею бурхливий роман:
Щодень було у них похмілля,
Пилась горілка, як вода;
Щодень бенькети, мов весілля,
Всі п’яні, хоть посуньсь куда.
<…>
Та й сам Еней-сподар і паню
Підмовив паритися в баню…
Уже ж було не без гріха!
Бо страх вона його любила,
Аж розум ввесь свій погубила,
А бачся, не була плоха.
(Далі буде)
КАЖУТЬ, що в Карфі був культ Ваала/Молоха, коли немовлят приносили в жертву, спалюючи їх в мідному бику…
Мені про це й писали…
А в Спарті ніби негожих немовлят (слабеньких, чи ще яких) кидали у прірву, ні?
одне діло – селекція ґенетична, інша справа – жертви темним силам…
Комментарий:
Третья Пуническая война между Римом и Карфагеном закончилась полным разрушением последнего. Но тогда, в 146 году до н. э., мирный договор подписан не был. Только 5 февраля 1985 года это сделал мэр Рима Уго Ветере, когда посещал Тунис с официальным визитом. Таким образом, формально эта война длилась 2131 год.
Мабуть, це найдовша війна в історії людства!..