Піраміда Совкоу (частина 1)

Автор — Тимур Литовченко

Поза сумнівом, спроба трампістського путчу в Сполучених Штатах — тема вкрай цікава і неоціненно важлива для світової історії. Разом з тим, спробую трохи відволіктися від цієї теми на матеріал, пов’язаний не тільки із США, але також з Україною та РФ.

І справді, починалося все на українських теренах. Колись дуже-дуже давно було собі в Києві єврейське подружжя: чоловіка звали Самуїлом Масловим, дружину — Розою Шиловською. Не станемо зупинятися на причинах, через які подружжя емігрувало до Сполучених Штатів Америки. До певної міри важливо лише, що в сімействі Маслових народилося семеро дітей, старшого з яких назвали Абрагамом. На новій — заокеанській батьківщині його ім’я так і писалося: Abraham Harold Maslow. Але читалося на американський манер вже трохи по-іншому — «Маслоу».

Середню освіту нащадок емігрантів здобув у безкоштовних нью-йоркських школах. Далі, за порадою батька, вступив до юридичного коледжу — однак не закінчив навіть першого курсу через втрату будь-якого інтересу до юриспруденції. Втім, це аж ніяк не означало, що хлопець зовсім байдужий до освіти: адже за деякий час Абрагам Маслоу вступив до Медісонського університету (штат Вісконсин), де в 1930 році став бакалавром, в 1931 році — магістром, а в 1934 році — доктором психології.

А далі історія дещо заплутується. В 1943 році, досліджуючи різноманітні фактори, що впливають на людську поведінку, Абрагам Маслоу розбив їх на п’ять категорій, які розташував у вигляді певної ієрархії:

 • потреби визнання, самовираження (найвищий рівень)
 • потреби в повазі, визнанні
 • потреби в приналежності (соціальні)
 • потреби безпекові
 • потреби фізіологічні (базові)

З іншого боку, знаменитої на весь світ піраміди потреб він не малював ніколи: саме такої — пірамідальної діаграми немає в жодній (!) роботі Абрагама Маслоу. Вперше саме пірамідальна діаграма з’явилася вже після смерті американського психолога — а саме, в німецькомовній літературі 1970-х років. Хоча діаграма саме пірамідальної форми з цілковито незрозумілої причини дістала назву піраміди Маслоу… Інший незрозумілий момент — це поява 7-щаблевої піраміди потреб замість 5-рівневої:

 • потреби духовні (найвищий рівень)
 • потреби естетичні
 • потреби творчі
 • потреби в повазі, визнанні
 • потреби соціальні
 • потреби безпекові
 • потреби фізіологічні (базові)

Втім, загальна закономірність полягає в тому, що людина зазвичай прагне задовольнити потреби нижчого рівня й лише коли це стається — переходить до задоволення потреб вищого рівня. Зокрема, лише задовольнивши базові фізіологічні потреби, людина переходить до задоволення потреб безпекових; задовольнивши безпекові потреби — переходить до задоволення потреб соціальних; далі — до задоволення потреб в повазі й визнанні та ін.

Між іншим, саме звідси була виведена т.зв. теорія «золотого мільярду». Справді, можна нібито цілком обґрунтовано припустити, що лише відносно невелика частка людства має можливість задовольнити всі потреби нижчого рівня з тим, щоб перейти до задоволення найвищих — естетичних і духовних потреб… Тоді як решта людства (між іншим — його переважна частина!) буде націлена на задоволення базових потреб (фізіологічних і безпекових).

З іншого боку, сам Абрагам Маслоу попереджав, що доволі-таки велика частка людей (якщо не помиляюсь — близько 30%) діють всупереч наведеній схемі. Себто, вони можуть бути націлені на самовираження (самореалізацію), що називається, «на голодний шлунок» — коли їхні базові потреби задоволені вкрай погано. Хрестоматійним прикладом може бути хоч давньогрецький філософ й аскет Діоген, який нібито жив у діжці (насправді ж — в глиняній посудині-піфосі), хоч давньоіндійські брахмани, які також були байдужі до розкошів, хоч «вічно голодні митці»…

Втім, приблизно так виглядає більш-менш усталена американська теорія, що дуже вдало використовується для мотивування споживацьких настроїв у цивілізованому суспільстві західного зразка. Нам же цікавіше поглянути на євразійські терени, де за допомогою негативної селекції на матеріалі кількох поколінь була успішно видресирувана «новая историческая общность людей — советский народ». Адже на відміну від канонічної піраміди Маслоу, тут була створена своя пародійна піраміда потреб, яку невідомі дотепники назвали пірамідою Совкоу

(Далі буде)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

About the Author

Tymur
Tymur
Письменник, журналіст і блогер

7 Comments on "Піраміда Совкоу (частина 1)"

 1. нам Сонця не треба – нам ПАРТІЯ світить
  нам хліба не треба – РОБОТУ давай!

 2. В піраміді совкоу помилка – там відсутні фізіологічні потреби. Жерти готові лайно, в сортир ходити на вулиці – які ж це потреби?

 3. Качественный состав базовых физиологических потребностей определяет качество всех остальных потребностей в пирамиде. Поэтому она так сильно упростилась.

 4. Тимуре!
  Не на євразійські, а на азіопські терени!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: