Академік і Євромайдан (частина 2)

Україна — це таки не Росія…

Зважаючи на цей короткий екскурс, повернемося до початкової проблеми і знов запитаємо себе: чому Євромайдан природно стався в Україні й чому він неможливий в Росії?! В одній із статей, присвячених Революції Гідності та оприлюдненій в січні 2014 року, я підкреслив дві дуже важливі структурні риси, що виділяли Євромайдан з-поміж решти революцій, путчів, заколотів тощо:

 • децентралізованість;
 • «універсальний протокол підключення» новоприбулих.

Той-таки «універсальний протокол підключення» був властивий як Запорозькій Січі, так і мережі Інтернет, і руху «анонімусів», і українському громадському руху «Відсіч».

Але ж і штучні нейромережі теж, по ідеї, тяжіють до децентралізації!

І нереалізований проект ЗДАС, якщо пильно придивитися до нього, по ходу еволюціонування вимагав би переходу від централізованого радянського управління (система Держплану) до децентралізованого, мережевого…

Отож і виходить, що куди не кинь погляд, всюди буде… Україна!

Київ.

А що ж Росія?.. Що ж Москва?..

Півстоліття тому там гніздилася радянська верхівка, яка й задавила в зародку проект ЗДАС, який міг розвинутися в децентралізовану нейромережу.

В пізньому Середньовіччі саме там, в Москві, на базі одного з улусів Золотої Орди проросла система російського царату — жорстка владна «вертикаль», для якої нейромережа є ворогом №1.

Якщо ж десь на російських теренах існувала якась суспільна децентралізована система з «універсальним протоколом підключення», то це — козацькі окраїни. Не дивно, що стару столицю Війська Донського — станицю Старочеркаська заснував ніхто інший, як князь Дмитро «Байда» Вишневецький (до речі, російська Вікіпедія вважає її засновником іншого представника шляхетського роду Вишневецьких — Михайла Олександровича, проте заснована легендарним Байдою фортеця з’явилася там значно раніше). Отже, маємо явний «український слід» на землі російській.

Отже, децентралізація для Росії є неприйнятною по самій своїй суті. Тому навіть найбільший російський «опозиціонер» Олексій Навальний (хоча навіть його «опозиційність» Кремлю можна піддавати справедливим сумнівам) розбудовує партію яскраво лідерського типу. Але час таких партій сплив разом з ХХ століттям! Ми ж живемо в ХХІ столітті — а це доба децентралізованих мережеподібних громадських рухів. Час знеособлених «анонімусів». Успіху тепер досягають «Відсіч» та Євромайдан, де немає єдиного явного лідера. А все, що є — це «універсальний протокол підключення».

Задавити лідерську партію легко. Для цього достатньо вбити лідера — як раніше вбили Новодворську й Немцова і як зараз намагаються вбити того ж Навального… Все у повній відповідності до класичної китайської «стратагеми важеля» №18 — «Для розгрому банди вбити отамана»!..

А як задавити рух «анонімусів», «Відсіч» чи Євромайдан?! Тільки задавивши одночасно всі вузли розгалуженої мережі — а зробити це дуже складно! Тут все, як в Інтернеті: якщо знищити один чи навіть декілька вузлових серверів, управління перехоплять вцілілі вузли. Тому «вирубати» потрібно тільки все й одразу.

Висновок

Нічого вічного й незмінного в світі не існує. Навіть сама боротьба триває з перемінним успіхом, а прогрес змінюється регресом і навпаки. Зараз людство доросло, дозріло до стадії децентралізації та нейромереж. Колись в майбутньому вони теж стануть ознакою регресу… але до того часу ще треба дожити. Тепер же варто обстоювати саме розвиток мережевих проектів. Подякуємо ж за це генію нашої землі — академіку Віктору Глушкову…

Тимур Литовченко

29 Comments on "Академік і Євромайдан (частина 2)"

 1. ОГАС всё таки начали строить и внедрять. В молодости я работал в вычислительном центре завода и сталкивался с этой задачей. Не знаю что там было в верхах, но у нас была одна проблема. Точнее эта была проблема всего СССР. Приписки. Система работает с данными которые в неё ввели. А вводят люди … У нас на уровне завода из за этого получалась такая ерунда с расчётами что со временем ВЦ стал только зарплату считать. Потому что тут данные подавались как положено.
  Ну а о качестве ЕС ЭВМ отдельный разговор.

  • А приписки – то ж і є один з різновидів корупції!!! Бо за виробництво неіснуючих товарів виписувалися премії по всій ланці уявного виробництва!..
   🙂
   Оце й засвідчує антикорупційну суть ЗДАС – бо для її нормальної роботи треба тотально викорчувати корупцію…

  • Сергій-Львів | 23 Серпня, 2020 at 17:13 |

   У нас на підприємстві в ті часи взагалі існували дві бази первинних даних, одна для міністерства, інша – для внутрішніх розрахунків. І все було чудово.

   • Не пам’ятаю, що то за мініатюра була у виконанні Аркадія Райкіна, але він десь сміявся над комп’ютером, який дані з пальця висмоктує і на стелю передає – здається, так там було…

   • Михайло | 24 Серпня, 2020 at 07:25 |

    так це з совка пішло подвійна бухгалтерія? 😉
    досі живемо по 1-й та 2-й формі

    • Сергій-Львів | 24 Серпня, 2020 at 07:37 |

     А інакше й не могло бути. Внутрішні розрахунки показували більш-менш реальний стан, а замовляти на рік вперед (централізовано) покупні та матеріали треба було з запасом, враховуючи те, що їх обов’язково урізали нагорі, та й багато було бракованого. Кожен виконував свою роль, і всі це розуміли. 🙂

 2. Глушков… Кібернетика – це наука зовсім не про комп’ютери, це наука про управління, як таке. Просто розвиток обчислювальної техніки дозволив в прийнятні терміни обраховувати різні стратегії управління, зробити їх наочними. І от, будучи кібернетиком, Глушков розробив систему управління народним господарством. Вона включала різні єлементи – цифрові ЕОМ, аналогові обчислювальні системи – такі були свого часу дуже поширені, а може є і досі. Не включала ця система лише одного – “руководящей роли партии” – їй там просто не було місця, як чиннику випадковому і непередбачуваному. І от на те, щоб якась система непонятних залізячок множила на ноль комуністичну ідеологію, партія піти не могла. Мабуть це, а не всеосяжна корупція партхозеліти було основним чинником того, що Глушкова попросили не дуже шуршать. Краще оператор на ВЦ Госплану наб’є на перфокарти те, що скаже партінструктор – і йому премія, і в газетах – переможні реляції… А Україна – це таки не росія, українці – самоорганізуюча система, з якої, мабуть, і списують в “Бостон Дайнемікс” архітектуру роїв роботів. Єдине, що засмучує – ця самоорганізація українців з завидним постоянством вмикається лише перед розстрілом…

  • “Єдине, що засмучує – ця самоорганізація українців з завидним постоянством вмикається лише перед розстрілом…” (с)
   *****
   Зате у деяких інших народів самоорганізація не вмикається зовсім!!!
   🙂 🙂 🙂

   • Валентин | 23 Серпня, 2020 at 14:44 |

    Є категорія людей,які на майдан не йдуть,але йдуть на війну добровольцями.Їх кількість треба обраховувати перед майданом-бо після вони будуть потрібні аж бігом.

    • Знаю. Найяскравіший приклад для мене особисто – “Поющий Дальнобой” Вадим Дубовський:
     https://ru.wikipedia.org/wiki/Дубовский,_Вадим_Владимирович
     Він активно включився в пропагандистський антиросійський фронт саме після подій в Криму в 2014 році!

     • Вуйко з Донецька | 23 Серпня, 2020 at 16:31 |

      З великим задоволенням слухали Дубовського. Спів на професійному рівні поєднує з простими влучними текстами.

    • наверное этот фактор называется “НАШИХ бьют!!!”
     мало кто думал что будет война, мало кто понимал нацистскую сущность “рф” , но многие поднялись! на фоне илеологического развала и развала Армии, рашка ЭТОГО неожидала просто!

  • 2 Санто: читали С.Лема “Непереможний”? Там якраз про рої і штучний інтелект…

 3. Тільки завважу, що “нєбутєрброд” не є опозицією на лаптєстані. Він така сама влада, тільки відіграє роль опозиції.

  • Я розумію. Просто не маю прямих доказів того, що Навальний є проектом Кремля: бо я свічку не тримав, коли Навального “благословляли” на таку місію… А не маючи прямих доказів – пишу якомога більш м’яко та обтічно…

   • Тимур | 23 Серпня, 2020 at 17:09
    …я свічку не тримав, коли Навального “благословляли”…
    А що Ви тоді тримали?

    ПыСы. Спасибо за интересную статью!
    Я об этом не знал, а узнать что-то интересное – всегда интересно! 🙂

    • Так, на превеликий жаль, широким колам суспільства про ЗДАС нічого невідомо. Хоча Вікі-стаття, звісно, є:
     https://uk.wikipedia.org/wiki/Загальнодержавна_автоматизована_система
     Та й документальний фільм Андрія Дмитрука на Ютубі висить…
     Але просвітити широку громадськість на цей предмет не завадить, ясен перець! Бо вся ця історія наочно демонструє: СРСР таки був приречений – бо різав отакі проривні проекти на корені… А це провокувало критичне відставання від цивілізованого світу!

   • В бік раші й усього та всіх, що там, я маю простий та ефективний принцип:
    презумпція недовіри.
    Тобто, якби я тримав свічку при ВСІХ справах того Навального і сам бачив, що він людина порядна, то…
    А оскільки не тримав, то автоматично НЕ довіряю.
    Тобто в реалі виходить, що там я не довіряю НІКОМУ.
    Бо свічки ж тримати таки не мав нагоди.

   • ” Просто не маю прямих доказів того, що Навальний є проектом Кремля: бо я свічку не тримав, коли Навального “благословляли” на таку місію…”-https://vimeo.com/450500782/4f67b8d8d6

 4. Наталія М. | 23 Серпня, 2020 at 17:22 |

  Шановний пане Тимуре, Ви, як завжди, на висоті! Дуууже цікаво!

 5. наверное этот фактор называется “НАШИХ бьют!!!”
  мало кто думал что будет война, мало кто понимал нацистскую сущность “рф” , но многие поднялись! на фоне илеологического развала и развала Армии, рашка ЭТОГО неожидала просто!

  • Оххохонюшки!!! Неуважно наш нарід читає тирнети! Неуважно…
   Оце як написали в 2008 році, так і висить відтоді:
   =====
   http://www.russ.ru/pole/Operaciya-Mehanicheskij-apel-sin
   Операция “Механический апельсин”
   21.04.08 10:58
   =====
   Отож заздалегідь (причому дуже заздалегідь!) було відомо, що рано чи пізно Росія на нас накинеться. Невідомо було, лише в який конкретний момент часу… Але ПРИНЦИПОВО все було вирішено за багато років до того…

   • ДЄМОН страционний воздушний ядєрний удар южнєє припятскіх болот- це москалі збирались бамбіть білоруський Гомєль/Мозир, щоб допомогти роботі НПЗ???

 6. Вивчав дискретну математику саме по книзі Глушкова, поза програмою навчання, у інституті його праці були “нерекомендованные для изучения” як лженаука кібернетика. 🙂 Саме у той час відчув, що совковоє абразаваниє це лайно, хоч і кожному порівно.

  • Що генетика, що кібернетика – все це “продажні дівки імперіалізму” (с)
   Знаємо, проходили… 🙁

Comments are closed.