С праздником тебя, Литва! (Часть 3)

Ну а потом произошел тот случай, который я как-то описывал. Мы выехали на учения в лес на ЗКП батальона. Там развернули всю технику и в какой-то момент, командование батальона убыло на ЗКП дивизии. Надолго. Старшим у нас остался прапорщик, скажем – Блощук, тоже украинец. Ну а братва двинулась мародерить на ближайший хутор. Что-то они там уперли, а через какое-то время к нам вышел дед с ружьем. А у нас же караул. По идее уже стрелять надо, но прапорщик был мудрым воином и дал всем отбой.

Пока наши мародеры ходили на хутор, мы как раз что-то с прапорщиком делали и он оставил меня, а остальным приказал сгинуть с глаз долой. В общем, он пригласил деда к столу, извинился за солдат и вынес ему комплект ОЗК, который там пользовался бешеным успехом, поскольку местные в нем заходили в воду и ловили рыбу. Ну а я поприветствовал деда на литовском «Лаба дена» и все такое.

Дед сначала удивился, а потом – оттаял. Прапорщик что-то соорудил на стол из сухпайков, вытащил спирт, а дед – метнулся домой и принес что-то домашнее, цепелины и какое-то копченое мясо. В общем, посидели душевно и уже перед самым расходом, когда уже стемнело, я его спросил о том, когда ему лучше жилось, при республике или при советах.

Видимо моя попытка что-то говорить на литовском сыграла свою роль и дед рассказал как есть. Он сказал, что при республике были свои трудности, в основном – с налогами, а при большевиках даже и обсуждать нечего, а лучше всего жилось при немцах, которые и налоги не взымали и можно было снова ехать к родственникам где-то в Европе. По глазам было видно, что он вспомнил те времена с особенной теплотой.

Но нам-то рассказывали, что местных немцы расстреливали в «Девятом форте», где был мемориал, посвященный войне. Вот я его и спросил о том, как на самом деле было, расстреливали их или нет. Дед сказал, что никого не расстреливали из местных – точно. И тогда я уточнил, мол может быть коммунистов расстреливали и тогда он как малому дитяти пояснил, что такого быть не могло по технической причине. В промежутке времени между отходом большевиков и приходом немцев, они сами расстреляли и перевешали всех коммунистов, которые не успели смыться. И рассказывал он это с такой добротой в глазах, что не поверить этому было просто нельзя.

А когда дед ушел, прапорщик внимательно посмотрел мне в глаза и сказал: «Вот это все или забудь, или не болтай никогда, понял почему?». Конечно же я все понял. Забывать этого не стал, поскольку это был полный разрыв шаблона, а вот болтать это стал только на ЛО, когда это уже никому ничем не грозит.

В общем, основы украинского национализма в меня заложила Литва, ее прекрасные люди, их отношение ко всему литовскому и тогда я еще подумал, что у нас такое вряд ли когда-то случится. Так что все, что мы сейчас видим вокруг, все это из области невероятной фантастики, которой это казалось в далекой молодости. Как не быть благодарным за это прекрасной Литве?

Поэтому, в это праздничный день, поздравляю мою любимую Литву и мой любимый Каунас, в который я однажды снова приеду. И чтобы не употреблять штампов, которые обычно бывают в таких случаях, просто скажу о том, что в Литве остался кусочек моего сердца и кусочек души!

С праздником тебя, Литва!

47 Comments on "С праздником тебя, Литва! (Часть 3)"

  1. Gruffurd | 06.07.2020 at 21:02 |

    С праздником, литовский народ! С праздником, мои сослуживцы, Виргилиус Якумас, Албертас Шулцас, и многие другие, чьи имена уже стерлись из памяти, но сохранились лица. С праздником, Литва!

  2. Марат | 06.07.2020 at 21:25 |

    Поздравляю Литву с Днем Независимости! Воистину, один из народов бывшей ри\ссср, который сквозь века пронес свою любовь к Родине, патриотизм и национальную самоидентификацию!

  3. Санто | 06.07.2020 at 21:33 |

    Зі святом, Литва! Я теж там бував – їздив у відрядження, обмін досвідом з місцевим телебаченням. Оскільки ми були киянами, то приймали нас дуже добре. Нажаль, відрядженння багато не покаже – що там пара днів. Але все ж видно було, що там – Європа. Найперша різниця – сам телецентр. У нас вхід охороняла міліція. А там – сиділа бабуся зі спицями і плетивом, їй показували перепустку. А інколи й без перепустки – на першому поверсі була кав’ярня, вхід яку був з холлу перед постом бабусі, а другий вхід в кафе був вже з самого телецентру. Мене це дивувало – як, без охорони. А мені наш супроводжуючий каже: От я запрошую на ефір поважнку людину- вона мені, фактично, робить послугу. І я що – буду ображати її перепусткою? Я запрошую її випити кави, а потім – веду до студії. У нас же в черзі до віконця стоять всі. Совок таки добряче попрацював над українцями…

    • Westinghouse | 07.07.2020 at 08:48 |

      Шикарный дед! Прочёл, аж заорал от восторга 🙂
      Литва – молодцы. С праздником вас.

  4. Светлана | 06.07.2020 at 21:34 |

    Спасибо Автору за статью! Я прошла такую же школу в Латвии. Я до сих пор восхищаюсь прибалтийцами. Так достойно прожить оккупацию и не потерять себя, не потерять веру в победу, веру в свое будущее, это пример всем нам. Они смогли и мы сможем!!!

  5. Хотел написать много а получится коротко – они любят свою землю и это им не позволит просрать свою землю. Рад за них! Привет Раймондас Палюкас Казимирович.

  6. андрій | 06.07.2020 at 21:51 |

    в 2000-х, задався питанням, чим відрізняються західні українці, прибалти , від східних…. тільки одним поколінням, яке у нас встигло розказати , а що було до “советів”, і при їх приході, а на сході вже не було кому, ще років 30 ессесерії, і прибалти і галичина – були би як схід

    • Сергій-Львів | 07.07.2020 at 04:05 |

      Сумніваюсь, що ми були би як схід, вже не ті часи були. Навіть в школі, а це 60-70 роки, не було такого шовіністичного комуністичного угару. Так, у голову вбивали, що ми “советский народ”, але якось це все виглядало штучно, тому що були зв’язки хоча б з Польщею та відчувалось, що вони ближчі до нас, ніж “сов. народ”. А розповіді, так, були як перлинки, хтось звертав на них увагу, хтось ні. Молодь ж не розпитувала, а батьки остерігались все розповідати. Цілісна картина почала вибудовуватись після контактів з іншими народами, у мене особисто це пов’язано з Кавказом, та потім з початком “гласности”, коли вже можна було. Пригадую, що в радянські часи дали мені прочитати “Краткий курс истории ВКП(б)”, такої маячні я ще не бачив, але ж це вчили практично напам’ять у свій час. Цікавим є те, що дали цей “історичний шедевр” тільки на пару днів так, ніби як страшну дисидентську книжку. Ні, ми би не пропали.
      А литовців вітаємо з Святом, їхній приклад, як бути людьми, які шанують свій рід, завжди був і є надихаючим.

      • “Сумніваюсь, що ми були би як схід”-як сказати. Те, що проти клоуна-наркомана проголосувала тільки одна Львівська обл., це вже інформація для роздумів(як казав Штірліц).

    • андрій: Не так, Скільки треба інгредиентів щоб змінити властивості наприклад металу? Повірте, часто і одного процента хватае, В этносах так само, і эффект теж різний, Русь приняла залісся і розсипалась, Германські племена проковтнули західних словян, і вже через короткий час представник з нових земель очолюе другий рейх, При совку у Балтів та і як на Галичині, культурні нарративи Московіі були хіба в офіційних закладах, Навіть такі представники советскоі культури як Софія Ротару, несли украінський варіант, Якщо хтось і зруйнував червону імперію то не в останню чергу через аннексію цих земель, Сьегодні говорити за Західну Украіну вже не коректно, як мінімум правий берег Дніпра, і далеко на лівому йде змагання культур, Блатна пропозиція Московіі явно програе, і тільки штики стримують процес руйновання імперіі,

      • Є така байка:
        Вийшов упівець зі схрону в наш час, просидівши там з 40-х. Спустився з Карпат в долину, питає зустрічних сенян
        — Як справи в Україні?
        — Війна!
        — А з ким воюємо?
        — З москалями!
        — А де?
        — На Донбасі!
        — НЕПОГАНО ТАК ХЛОПЦІ ПРОСУНУЛИСЯ!

  7. Наталія М. | 06.07.2020 at 22:01 |

    Присоединяюсь к поздравлениям наших братьев и сестёр из Литвы!
    Уважаемому Автору большое спасибо за такой цикл статей. Очень интересно!
    И это очень личное!

    • Евгений (3-я волна) | 06.07.2020 at 22:32 |

      згоден з Вами, пані Наталія – Автору подяка. “Очень интересно!
      И это очень личное!” … и очень доброе 🙂

      Литва, з Днем держави! Вітаємо вас, Друзі!

  8. Мне случилось побывать в Литве в конце 80-х,в турпоездке. Когда заходили куда-нибудь в магазин или кафе, отношение продавцов, официантов было подчеркнуто сухим, даже недовольным.
    Но як тільки ми починали між собою розмовляти українською, відразу ж їхні очі теплішали і ставлення до нас ставало дуже доброзичливим.
    Зі святом, браття!

  9. Сергій | 06.07.2020 at 22:39 |

    Впервые в Литву попал в 1987г. Была автобусная экскурсия от организации гдн я работал.
    До 91-го каждый год ездил отдыхать в Палангу.
    После Паланги Крым и Одесса казались сущей помойкой.
    Очень нравились люди и их отношение к своей стране и друг к другу.
    Там я впервые увидел что такое “майдан” и как люди поддерживают протестующих и друг друга. Там же окончательно разобрался с сущностью пакта “Молотова-Рибентропа”.
    Даже привез в Киев несколько десятков брошюр, там на обложке былл изображено переплетение красной звезды и свастики, что тогда вызвало здесь у многих истерику.
    Последний раз был в Литве в 2013г.
    С дочерью поездили по стране. Самое большое наслаждение это почти полное отстутствие кацапского (русского) духа.
    Ну и потрясающая чистота.
    К сожалению нам еще очень далеко до литовцев.
    Но пример перед глазами,
    Борітеся-поборете.

  10. Олександр | 06.07.2020 at 22:52 |

    Литву с праздником, Далю Грибаускайте так же, сил им и удачи. Удачи особенно, т.к. «собиратель Емель узких» давно из кремля поглядывает на прибалтов, как на лакомый кусочек.

  11. Евгений О. | 06.07.2020 at 22:58 |

    Удивительная, красивая страна.
    Оставила совершенно неизгладимый след в моей душе.
    То, что я видел и слышал на площади в Вильнюсе, когда там стояли палатки, было и ново и поразительно.
    Счастья и мира Литва!
    Спасибо, что ты есть!

    • parabellum | 07.07.2020 at 00:18 |

      Спасибо и лично Вам, и автору за прекрасный материал! Я родился и живу в Литве и являюсь ее гражданином!

    • parabellum | 07.07.2020 at 10:03 |

      Спасибо и Вам!

  12. parabellum | 07.07.2020 at 00:19 |

    Автору:
    Спасибо Вам огромное!

  13. Ніна | 07.07.2020 at 00:27 |

    Коли я вперше потрапила до Каунасу, мене вразила ціла вулиця знесених двохповерхових будинків, фасади яких залишилися стояти. Наступного року це вже була вулиця нових сучасних будинків зі старими фасадами, тільки красиво пофарбованими. Литовці дбали не лише про старі назви вулиць, але й про збереження обличчя міста. В Латвії, до речі, те ж саме. Коли родина моєї латиської подруги купила ділянку з напівзруйнованим будинком з метою на його місці збудувати новий, то вони отримали від міської влади давні світлини старого будинку та розпорядження: всередині будуйте, як хочете, а ззовні будинок має виглядати, як на світлинах. Вони так і зробили. Ну, Латвія – це 9 років мого життя, моя любов і розрив совкових шаблонів. Але й з Литвою та литовцями мала дуже теплі стосунки. Тому дуже рада привітати Литву зі святом і висловити свою повагу. Литва має бути для нас прикладом.

  14. Did Groza | 07.07.2020 at 00:40 |

    Украинцы обретут настоящую свободу, смогут ее надежно защитить, и будут достойны свободы, когда научатся ненавидеть бывшую метрополию как это делают поляки или литовцы.

    • Зачем ее ненавидеть? Презрение — вот более адекватный подход к имперской гопоте.

  15. Sergij | 07.07.2020 at 01:30 |

    Каунас , Йоново , Рукла . Вільнюс , гарне старе місто , все акуратно , чистенько . Кафе , смачнюща кава з кусочком торту ! Ух ! Як це давно було . Може ще побуваю там .
    А ще була поміч цієї країни нам ! Ми пам”ятаємо !
    Зі св”ятом , Литва ! З Днем Незалежності !

  16. Констянтин | 07.07.2020 at 05:52 |

    Автор почти слово в слово рассказал мою историю)))) Разница только в том, что он тянул срочку, а я учился в Вильнюсском ВКУРЭ. И да! Узнав, что я украинец, отношение с холодно отстраненного менялось на доброжелательно. И да, сравнивая их страну и мою Харьковщину, я впервые начал размышлять о лесных братьях, а затем и об УПА. Люблю тебя Литва. С праздником!!!

  17. Walter Lotetsky | 07.07.2020 at 06:42 |

    Дивовижно, але прочитавши попередні записи, я бачу що всіх нас Литва зачарувала з першого погляду і першого подиху її повітрям. Ще навіть до поїздки у мене було якесь містичне передчуття чогось близького і рідного, відкритого і довірливого. І я щасливий, що не помилився ні в одному із своїх сподівань. І відтоді Литва – одна з моїх улюблених країн, куди завжди хочеться навідатись знову, побродити по чарівному Вільнюсу, посміхатись його доброзичливим мешканцям і відчувати, що ти дома ! І ще нагадаю, що в Вільнюсі народився і провів дитячі роки Ромен Гарі, біля будинку якого вдячні литовці встановили дуже зворушливий пам‘ятник хлопчику з галошою, герою його автобіографічної повісті «Обіцянка на зорі» (я читав її в російському перекладі – «Обещание на рассвете»).
    Зі святом вас, улюблена Литва і литовці !
    Слава Литві ! Слава Україні !

  18. sk tredecim | 07.07.2020 at 07:33 |

    Добра вам, литовцы! Служил в Таураге, середина 1980-ых, после военной кафедры КПИ. Не сдавайтесь ни европейским болтунам, ни российским дикарям. 🙂

  19. Станіслав | 07.07.2020 at 07:59 |

    У 70-х роках був у Каунасі. Напередодні поїздки нам радили розмовляти українською, і тоді до нас буде прихильне ставлення з боку місцевого населення на вулиці. Саме так і трапилося. Зі святом, Lietuva!

  20. Vadym Kuzmenko | 07.07.2020 at 08:06 |

    Хорошо помню, как первый президент Литвы после освобождения от московской оккупации – Ландсбергис сказал, что настоящая независимость Литовской республики началась 1 декабря 1991 года, когда украинцы на своём референдуме проголосовали за свою независимость.
    Слава Литве!

  21. Moisha | 07.07.2020 at 10:02 |

    Вперше проникся повагою до цього мужнього народу у 1984 році, якщо не помиляюся, коли гралися фінальні баскетбольні матчі між “Жальгірісом” і “ЦСКА”. Кинути виклика і битися на рівних з тою дійсно “червоною машиною” могли тільки мужні люди. “Как это какие-то лабусы хвост поднять посмели?”. Куртінайтіс, Йовайша, Сабоніс, інші хлопці під керівництвом Владаса Гарастаса не злякалися цього радянського монстра.

  22. Андрiй | 07.07.2020 at 11:26 |

    Вітання!!

  23. АртиШок | 07.07.2020 at 11:31 |

    А ведь фактически это прибалтика развалила совок!
    они были отдушиной для свободы, витриной для нас, они первыми вышли на протесты, у них были первые жертвы при разгоне демонстраций, и они первые в совке обьявили независимость!
    без всего этого совок пал бы намного позже.

    • Литва начала процесс, Украина закончила. Остальных (особенно Среднюю Азию) вытолкнуло чисто из-за того, что рухнула вся конструкция. Беларусь — частично, поэтому там состоялся реванш и лишь сейчас они подходят к тому, чтобы добить совок в себе. У них почему-то не особо сработало западное “европейское ядро”, которое там тоже присутствовало и лишь недавно обрело полусерьезное имя “Вейшнория” и то в основном та часть, что ближе к Литве, Брест оказался более совковым. Но сейчас остатки совка рушатся по всем областям и районам синеокой, люди просыпаются.

  24. Людмила | 07.07.2020 at 12:07 |

    Литву и литовцев с праздником! Точно такое же отношение к своей истории, к своему языку, к своим традициям в Эстонии. Я жила там 2 года еще при советах. Меня тогда поразило, как простые люди определяли периоды истории своей страны: то было Эстонское время, а сейчас – советское.

  25. laisvės alėja, Čiurlenio muziejus, žmonių – niekada nebus pamiršta.

  26. Ну как бы в Литве еще и евреи жили до самой войны. Местные, со времен ВКЛ, и довольно много. И если их не немцы убивали, то такие вот дедки-коллаборационисты, которые в принципе были в любом народе. Отождествлять же весь народ с коллаборационизмом я бы не стал, хотя следует признать, что в Литве его хватало на контрасте с тем, что там предварительно устроили советы.
    А вот Литва сама по себе даже на фоне балтийских соседей выделяется какой-то отдаленностью от всего российского. Вроде бы все три страны были частью царской империи, а затем советской. Но Рига сильно русифицирована, Таллинн чуть меньше, а Вильнюс очень мало, при этом он больше всего похож на наши западноукраинские города. Что-то там отталкивает московских пришельцев и не дает закрепиться, интересно что.

    • Сергій-Львів | 07.07.2020 at 16:08 |

      “интересно что” – самоідентифікація.

    • Сергій-Львів | 07.07.2020 at 16:21 |

      “если их не немцы убивали, то такие вот дедки-коллаборационисты, которые в принципе были в любом народе” – а ось це краще стверджувати з доказами, а не повторювати совкові наративи. На цьому дуже добре грає російська пропаганда, розпалюючи відносини між українцями і поляками.

    • anti-colorados | 07.07.2020 at 16:56 |

      Предупреждаю. Модераторы – обратите внимание. Вы, мил человек, случаем не провокатором тут решили выступить? По тексту: “Дед сказал, что никого не расстреливали из местных – точно.” И вопрос ставился о литовцах, местных. Вы этого не читали или решили сыграть свою игру? Так здесь эти игры не проходят. Уйдете в бан быстро и навсегда 😉

  27. Андрій Дар | 07.07.2020 at 14:07 |

    А я був у Вільнюсі ще в школі (початок 80х). У нас був такий тур, Лєнінград – Таллін – Ріга – Вільнюс.
    Було це влітку. Ще в Ленінграді ми купили кашкети-панамки (бо жарко), з написами “Ленінград”, і червоними зірками.
    Так от. Сидимо у Вільнюсі на якійсь площі на лавочці, їмо морозиво, нікого не чіпаємо. Підходить до нас дід, гарячкує, говорить щось на незрозумілій мові і тицяє пальцем у наші панамки.
    Ми: “Шо-шо?”…
    Дід махнув рукою, та пішов.
    Вибач, діду, що був юним йолопом.
    Він казав нам: “Чого ви уе окупантські зірки поначіпляли, молодь?” Прийняв нас за місцевих.
    Вибач, діду. срср справді був окупантом, я тепер це знаю. Так само, як і розумію тепер за Афганістан – де ми були агресорами і окупантами, а не “інтернаціоналістами”.
    Шана латишам, Слава незалежній Латвїї!

  28. Raimondas | 08.07.2020 at 08:03 |

    Спасибо за такой приятный материал! И у меня есть дочь Egle, она добровольно пошла по призыву в армию, отслужила 9 месяцев, а после осталась служить дальше по контракту. А в Украине у меня есть три двоюродных сёстры, так что я всем сердцем с вами!

Comments are closed.